Par Jaunajiem laikiem pieņemts uzskatīts laika posmu aptuveni no 15.gadsimta līdz 19.gadsimtam. Jauno laiku sākuma un beigu gadi ir nosacīti.
 
Antīkajā pasaulē bija pieņemts dažādas idejas, īpašības, dabas spēkus attēlot dievu vai dieviešu formā. Savukārt viduslaikos nebija pieņemts personificēt dažādas īpašības vai idejas, taču Renesanses periodā tas atkal kļuva aktuāli.
"Jaunajos laikos kā savdabīgs mītu tradīciju turpinājums radās nāciju alegoriskie tēli. Francijā tāda bija Marianna, Vācijā - Ģermānija, Itālijā - Itālija Turita."1 Nāciju alegoriskos tēlus izmantoja kā nāciju simbolus.
 
Francija
Franču revolūcijas laikā, 1789.gadā, tika personificēta Brīvība. Tika radīts Brīvības, Nācijas, Tēvzemes simbols - sievietes tēls, kuram līdzās attēloja dažādus atribūtus, tajā skaitā arī trijkrāsu karogu (karogu zilā-baltā-sarkanā krāsā) un frīģiešu cepuri (šādu cepuri kā neatkarības simbolu Romā valkāja brīvlaistie vergi, Francijā tā simbolizēja Francijas atbrīvošanu no karaļa varas).
 
2.png
Attēlā - Francijas karogs
 
1.jpg
Attēlā - frīģiešu cepure
 
Pēc karaļa gāšanas, 1792.gadā, Francijas Nacionālais konvents pieņēma lēmumu, ka turpmāk valsts zīmogā netiks attēlots monarhs. Tā vietā tiks attēlota sieviete frīģiešu cepurē, tai rokās būs zobens (revolucionāru izcīnītās uzvaras simbols). Šo tēlu, kas simbolizē brīvību un demokrātiju, nodēvēja pat Mariannu
 
7.jpg
Attēlā - Marianna
 
Laika gaitā Mariannas tēls manījās. Pirmsākumos Marianna tika attēlota kā sieviete, kas tērpusies klasiskā tērpā, galvā frīģiešu cepure, rokās viņa turēja autoritātes simbolu - rīkšu saišķi ar tajā iestiprinātu kara cirvi (šāds saišķis simbolizēja valsts vienotību, aizsardzību).
 
Mainoties notikumiem Francijā, 1793.gadā miermīlīgais Mariannas tēls tika pārveidots nedaudz agresīvākā - Marianna tika attēlota puskailām krūtīm, dusmu izteiksmi sejā, vedot cīnītājus kaujā.
 
4.jpg
Attēlā - E.Delakruā gleznas "Brīvība sauc tautu uz barikādēm" reprodukcija
 
Savukārt 1798.gadā agresīvo tēlu atkal nomainīja miermīlīgais Mariannas tēls - līdzās netika attēloti ieroči, Marianna atbalstījās uz plāksnes ar Konstitūcijas tekstu, viņa nelūkojas izaicinoši skatītājam tieši acīs - Mariannas skatiens vērsts nedaudz sāņus.
 
21.JPG
Attēlā - Marianna
 
Jaunais neatkarības simbols - Marianna - kļuva par Francijas Republikas simbolu, to izvieto visās oficiālajās iestādēs, piemēram, tiesas zālēs. Mariannas profils attēlots uz pastmarkām, Francijā izkaltajām eiro monētām.
 
22.jpg
Attēlā - Mariannas skulptūra Francijas Nacionālās Asamblejas pasta nodaļā
Vācija
Arī Vācijā tika izveidots savs brīvības un neatkarības simbols - Ģermānija. Ģermānija tika attēlota kā valkīra, gariem, sarkanīgiem matiem, tērpusies bruņās.
 
9.jpg
Attēlā - Ģermānija
 
Ģermānija savās rokās tur zobenu (varas simbols, gatavība cīņai) un vairogu, kuru rotā melns ērglis uz zelta fona. Dažkārt Ģermāniju attēlo ar kroni galvā. Bieži vien kopā ar Ģermāniju attēloti arī citi simboli, piemēram, sarautas ķēdes (atbrīvošanas simbols), bruņas ar ērgļa attēlu uz tām (ērglis - spēka simbols), ozollapu vainags (varonības simbols), austošas saules stari (jauna laikmeta sākums).
 
12.png
Attēlā - Ģermānija (galvā ozollapu vainags, uz vairoga - ērgļa attēls)
Lielbritānija
Lielbritānijā kā neatkarības simbolu izmantoja dievietes Britānijas tēlu (salai romiešu laikos bija sava dieviete - Britānija). Britānija tiek attēlota kopā ar Anglijas lauvu (lauva rotā Skotijas, Anglijas un Velsas prinča ģerboņus). Britānijai galvā ir dievietes Atēnas bruņucepure, bet rokās Neptūna trijžuburis (akcentē faktu, ka Lielbritānija ir jūras lielvalsts).
 
30.jpg
Attēlā - Atēnas bruņucepure
 
13.jpg
Attēlā - Britānija un Anglijas lauva
 
Britāniju attēlo stāvošu vai sēdošu pie okeāna, kurā peld kuģi (simbolizē britu kuģniecības ietekmi). Līdzās vienmēr tiek attēlots vairogs, kuru rotā Apvienotās Karalistes karogs.  
Itālija
Itālijas nācijas simbols ir Itālija Turita.
 
15.jpg
Attēlā - Itālija Turita
 
Itālijas pirmā personifikācija radās 91.-88.gadā pirms mūsu ēras, tā tika attēlota kā sieviete ar lauru vainagu galvā. Itālijas Turitas tēls radās 2.gs., kad imperators Trajāns vēlējās to attēlot Trajāna arkā. Tika radīts alegorisks Itālijas tēls - sieviete ar mūrveida kroni galvā (antīkajā pasaulē katrai pilsētai bija sava dieviete - aizgādne, kuru attēloja ar mūrveida kroni galvā). Mūrveida kronis jeb turita bija romiešu apbalvojums, kuru piešķīra karavīram, kurš pirmais uzrāpās uz pretinieka nocietinājumiem. 
 
23.png
Attēlā - mūrveida kronis
 
Dažkārt Itālijas Turitas rokās atradās pārpilnības rags un valdnieka scepteris.
 
16.jpg
Attēlā - Itālija Turita ar scepteri un pārpilnības ragu
 
Itālija Turita attēlota kā vienkārša meitene, kurai galvā ir mūrveida kronis, dažkārt viņa rokās tur vainagu. Bieži vien Itālija Turita savās rokās tur labības saišķi, kas simbolizē auglību un norāda uz lauksaimniecības nozīmi valsts dzīvē. Otrā rokā Itālija Turita tur zobenu (dažkārt - vairogu, karogu).
 
Virs Itālijas Turitas galvas attēlo mirdzošu piecstaru zvaigzni, kuru dēvē par Itālijas zvaigzni. Šīs zvaigznes simboliskā nozīme - itāļu nācijas aizstāvēšana.
 
20.jpg
Attēlā - Itālija Turita
 
Papildinformācija
 
Atsauce:
https://lv.wikipedia.org/wiki/Jaunie_laiki
https://en.wikipedia.org/wiki/Marianne
https://en.wikipedia.org/wiki/Germania_(personification)
https://en.wikipedia.org/wiki/Britannia
https://en.wikipedia.org/wiki/Italia_turrita
Attēli:
https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_France#/media/File:Flag_of_France.svg
https://en.wikipedia.org/wiki/Phrygian_cap#/media/File:Bust_Attis_CdM.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Marianne#/media/File:Marianne_Symbol_of_french_republic_3.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Marianne#/media/File:Eug%C3%A8ne_Delacroix_-_La_libert%C3%A9_guidant_le_peuple.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Marianne#/media/File:La_R%C3%A9publique_(Jonzac).JPG
https://en.wikipedia.org/wiki/Marianne#/media/File:Statue_bureau_de_poste_Palais_Bourbon.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Germania_(personification)#/media/File:Wislicenus_Germania.jpg
https://de.wikipedia.org/wiki/Germania_(Personifikation)#/media/File:Lorenz_Clasen_1860_-_Germania_auf_der_Wacht_am_Rhein.png
https://en.wikipedia.org/wiki/Helmet#/media/File:Corinthian_helmet_Denda_Staatliche_Antikensammlungen_4330.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Britannia#/media/File:Britannia-Statue.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Italia_turrita#/media/File:Reggio_calabria_monumento_all%27italia.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Mural_crown#/media/File:Corona_muralis.svg
https://en.wikipedia.org/wiki/Italia_turrita#/media/File:Cesare_ripa_italia_turrita.jpg
https://en.wikipedia.org/wiki/Italia_turrita#/media/File:Statua_italia_cosenza.jpg