Mēs ikdienā lietojam dažādus elektriskos un elektroniskos sadzīves priekšmetus. Vai kādreiz esam aizdomājušies, ka katra detaļa tajos ir svarīga? Arī valodai ir šādas "detaļas". Ja pateiksi vārdu "koks", maz ticams, ka kāds, kurš zina latviešu valodu, iedomāsies, ka tas ir kaut kas zils, spalvains un rāpo.
Vārds ir valodas zīme, un cilvēks zina šīs valodas zīmes, citādi neviens nespētu sazināties.
Pasaulē ir 6000 līdz 7000 valodu, kurās runā 7 miljardi cilvēku. Valodnieki uzskata, ka šī gadsimta beigās 90 procenti valodu izzudīs. Pasaule kļūs nabadzīgāka. Jau tagad vērojama tendence valodā lietot svešvārdus.
Lai valoda neizzustu, ir nepieciešams, lai tajā runātu vismaz 10 000 tās lietotāju. Kāda nākotne būs mūsu valodai? Vai arī tā izzudīs? Cilvēku skaits, kuri runā savā dzimtajā valodā, sasniedz aptuveni 1,5 miljonus.
Latvijas Republikas valsts valoda ir latviešu valoda, jo Latvija ir vienīgā valsts pasaulē, kurā runā šajā valodā, tāpēc mēs esam atbildīgi par var tās saglabāšanu.
Latvijas teritorijā latviešu valodu nelieto visur vienādi. Katrā tās daļā var novērot valodas īpatnības jeb izloksnes. Balstoties uz šīm īpatnībām, var izšķirt trīs galvenos latviešu valodas dialektus:
- lībiskais;
- vidus;
- augšzemnieku.
Skat. kartē
Saglabājot izloksnes, rūpējamies par latviešu valodu kā kultūras bagātību – tā ir valodas dažādība un krāsainība.
Vārdus, ko lieto tikai noteiktā apvidū un kas nav saprotmai citiem valodas lietotājiem, sauc par apvidvārdiem.
Piemērs:
Kartupelis – Kurzemē saka "rācenis", Vidzemē – "tupenis, tupesis", bet Latgalē - "buļba".
Ikdienā ģimenē cilvēki lieto atšķirīgu valodu nekā skolā, radio, televīzijā.
Valodai ir dažādi paveidi.
Koptu valodas paveidu sauc par literāru valodu. Tajā runā oficiālās iestādēs, raksta grāmatas, presi u.c. Literārā valoda ir saziņas līdzeklis visai tautai gan runā, gan rakstos.
Nekoptas runas paveidu jeb neliterāro valodu lieto neliela ļaužu daļa sadzīvē vai darba kolektīvā (piemēram, skolēni savā starpā bieži runā žargonā).
Atsauce:
http://www.valoda.lv/Valsts_valoda/Dialekti/mid_558