Žesti
Stundas mērķis:
1) iepazīstināt ar jēdzienu žesti;
2) palīdzēt saprast un pievērst uzmanību apkārtējo žestiem;
3) mudināt sekot savai žestu valodai.
1) iepazīstināt ar jēdzienu žesti;
2) palīdzēt saprast un pievērst uzmanību apkārtējo žestiem;
3) mudināt sekot savai žestu valodai.
Stundas plāns:
1) teorētiskā daļa;
2) grupu darbs;
3) kopīgi secinājumi.
Stundas gaita.
Klase sadalīta četrās grupās, jo klasei būs uzdevumi.
Skolotāja stāstījums.
Kas ir žesti?
Cilvēku saskarsme iedalās divās lielās grupās:
Cilvēku saskarsme iedalās divās lielās grupās:
Saskarsme
Vārdiskā (verbālā)
|
Bez vārdiem (neverbālā)
|
Kad cilvēks runā, viņš saka to, ko dotajā situācijā vajag, pilnīgi kontrolē savus vārdus, ja grib, var samelot. Bet ir teiciens: „...tici acīm, kaut lūpas teic pretējo.”
Lai labāk izprastu cilvēku, uzmanīgi jāseko otra acīm, balss intonācijai, roku, ķermeņa kustībām, sejas mīmikai - tas viss ir pakļauts cilvēka psihes neapzinātajam līmenim. Līdz pat 80% no visas informācijas mēs nododam ar neverbālās komunikācijas palīdzību. To grūti apzināti kontrolēt, vēl grūtāk - samelot, notēlot. Tas padodas tikai profesionāliem un talantīgiem aktieriem.
Žesti ir apzinātas vai neapzinātas roku, kāju, galvas kustības, kas pavada cilvēku saskarsmi.
Kādus žestus mēs labi pazīstam?
Jā. Nē. Nezinu.
Skolēni mēģina attēlot.
Lai atgādinātu citus žestus, katra grupiņa saņem vienādus uzdevumus.
1. uzdevums.
1. uzdevums.
Attēlo ar žestiem:
pašcieņu,
lielību,
pateicos, ļoti pateicos,
klusu!!! Prieku, apmierinājumu par labi veiktu darbu. |
Šos žestus sauc par KOMUNIKATĪVAJIEM žestiem, tie ir lietojami ikdienā, saprotami bez vārdiem, tie var pat aizstāt vārdus.
2. uzdevums.
Pasaki šo teikumu palīdzot ar žestiem: nozvejoju ļoti lielu zivi, kuģis ļoti, ļoti šūpojās, man ir tikai viena konfekte!!! kinoteātrī bija milzīga zāle. |
Šos vārdus pavada žesti, bet bez vārdiem tiem nav jēgas. Šie žesti palīdz paust informāciju, tie ir TĒLAINI APRAKSTOŠIE žesti.
3. uzdevums.
Attēlo ar žestiem: nagu graušana stundā, roku ”lauzīšana” no bēdām, apģērba plucināšana, burzīšana nervozējot (atbildot klases priekšā ). |
Šie ir liekie, nevajadzīgie žesti, tie var kaitināt otru cilvēku, tie parāda cilvēka zemu kultūras līmeni. Tie var negatīvi ietekmēt kontaktēšanos ar citiem.
Varbūt bez žestiem vispār iztikt? Nē, vajag. Par maz žestu liecina par intereses trūkumu (stāv kā mietu norijis). To mēs varējām vērot daiļlasīšanas konkursā. Tomēr pārāk daudz žestu atstāj nepatīkamu iespaidu.
4. uzdevums. Katrai grupai tiek iedots viens attēls.
Ko nozīmē šis žests? Vai visi cilvēki to saprot vienādi?
Žests
|
Skolotāja skaidrojums, kad skolēni izteikuši savu versiju
|
Ok!
Eiropā un Ziemeļamerikā žestam ir pozitīva nozīme, taču Francijā un Spānijā tas tiek uzskatīts par rupju žestu.Tunisijā un Beļģijā žestu uztver kā adresāta pielīdzināšanu nullei. Bet mums Latvijā: viss labi! |
|
Divu pirkstu - vidējā un rādītājpirksta veidots burts V
Lielākajā daļā Rietumu pasaules žests nozīmē uzvaru (Victory), taču, piemēram, Lielbritānijā šis žests ir aizvainojošs, ja tā demonstrēšanas brīdī plauksta ir pavērta pret sevi. Vēsturiski pēc otrā pasaules kara šādu žestu kā savu personisko emblēmu lietojis Lielbritānijas premjerministrs Vinstons Čērčils, demonstrējot pārākumu. |
|
Piga
Lielākā daļa Eiropas iedzīvotāju raduši pigu lietot vārdu salikuma "nekā tu no manis nedabūsi" vietā . Žestam lielākajā daļā pasaules ir negatīva nozīme, taču, piemēram, Brazīlijā tas nozīmē veiksmes vēlējumus. |
|
Pacelts īkšķis Šis žests radies Senajā Romā gladiatoru cīņu laikā, kad tika norādīts, kurš dzīvos un kurš mirs. Uz augšu pacelts īkšķis nozīmēja atļauju saglabāt dzīvību. Žesta pozitīvā nozīme Eiropā saglabājusies arī mūsdienās, nereti to lieto , lai nostopētu mašīnu. Sardīnijā tas nozīmē "esmu pieēdies līdz nejēgai", savukārt, ja pacelto īkšķi kustināsiet, Krievijā, Āfrikā, Austrālijā, Tuvo Austrumu un Vidusjūras valstīs adresātam sūtīsiet neķītru apvainojumu. |
Kurā profesijā var atļauties lietot daudz žestus, kurā to speciāli māca? (aktiera)
Žestus visbiežāk lieto neapzināti, tomēr mēģini sekot līdz-KO DARA TAVAS ROKAS, GALVA, ĶERMENIS, KAD TU RUNĀ, DOMĀ, KAD UZ TEVI SKATĀS.
Mājas darbs:
Nākamo nedēļu pavēro savus un citu žestus, kas liekas interesanti. Palūdz, lai kāds Tev pasaka, kas Tavos žestos ir interesants vai lieks.
Nākamo nedēļu pavēro savus un citu žestus, kas liekas interesanti. Palūdz, lai kāds Tev pasaka, kas Tavos žestos ir interesants vai lieks.
Skolotāja secinājumi pēc stundas:
1) jācenšas vairāk sarunā iesaistīt skolēnus, lai nav par garu skolotāja monologi.
2) Neaizskart skolēnu, minot konkrētus piemērus.
3) Pirms stundas padomāt par kolēģu žestu valodu, kā attaisnot skolēnu acīs kādu negatīvu piemēru, jo pret skolotājiem bērni ir īpaši nesaudzīgi.
____________________________________________________________
Skolotājam
Kuru no žestiem visbiežāk lietojat Jūs?
Atsauce:
Ropažu vidusskolas skolotājas Laimas Baltiņas pieredze
http://www.nlpcentrs.lv/lv/publikacijas/view/43
http://www.spoki.lv/foto-izlases/Roku-zesti-dazadas-kulturas/503687
http://www.spoki.lv/foto-izlases/Vispasaule-zinami-zesti/476886