Cilvēki strādā, lai nopelnītu un nodrošinātu sev pārtikušu  dzīvi un stāvokli sabiedrība. Viņu darbs ir svarīgs arī citiem.  Tu jau zini, ka ir cilvēki, kuri bez algotā darba strādā brīvprātīgo darbu, darbojās biedrībās , raksta projektus fondiem.
Sociālais uzņēmums ir uzņēmums, kura galvenais mērķis ir sabiedrībai nozīmīgu sociālu problēmu risināšana un labvēlīgas sociālas ietekmes radīšana, kā rezultātā ieguvējs ir gan uzņēmums, gan sabiedrība. Sociālais uzņēmums darbojas tirgus konkurences apstākļos, uzņēmējdarbībai raksturīgā un inovatīvā veidā, ražojot preces un sniedzot pakalpojumus.
 
Shutterstock_686602270_man in wheelchair_cilvēks ratiņkrēslā.jpg
 
Sociālo uzņēmējdarbību definēt nav viegli – ne Eiropā, ne pasaulē nepastāv vienotas definīcijas vai vienotas izpratnes par sociālās uzņēmējdarbības precīzām robežām, bet divi galvenie kritēriji tomēr ir un paliek – 1) uzņēmējdarbība un 2) ar sociālu mērķi. Ir uzņēmēji, kuri dara darbus, lai vienlaikus gūtu labumu sev un darītu labu sabiedrībai. Tie ir sociālie uzņēmēji.
Sociālie uzņēmēji visbiežāk darbojas sekojošās jomās:
pakalpojumi tiem, kam nepieciešama sociālā palīdzība;
pakalpojumi tiem, kuriem nepieciešams iekļauties sabiedrībā;
palīdzība tiem, kam problēmas rada izglītības iegūšana;
dzīvnieku aizsardzība;
kādas apdraudētas kultūras vērtības aizsardzība;
kultūras daudzveidības saglabāšana.
Ja uzņēmējs parāda, ka viņa uzņēmums darbojas šajā jomā, uzņēmumu iekļauj īpašā reģistrā, kam piešķir tiesības maksāt mazākus nodokļus un vietējā pašvaldība to var atbalstīt, piešķirot savu nodokļu atlaides un savu mantu (telpas, iekārtas) nodot lietošanā, par to neprasot atlīdzību.
 
shutterstock_1935727768[1].jpg
Sociālajam uzņēmējam jāizpilda vēl šādas prasības:
uzņēmuma pārvaldē jādarbojas to cilvēku pārstāvim, kam tiek sniegts pakalpojums;
ja tiek gūta peļņa, tā jāiegulda uzņēmuma attīstībā.
Pirmie sociālie uzņēmumi radās jau sen (piemēram, Lielbritānijas vecākie sociālie uzņēmumi dibināti 19.gs beigās) taču pirmais, kurš jebkad definēja sociālo uzņēmējdarbību, bija Muhammads Yunus, sociālais uzņēmējs no Bangladešas, Grameen bankas dibinātājs un Nobela miera prēmijas laureāts. Viņš formulēja septiņus sociālās uzņēmējdarbības principus, kuri ir pamatā lielākajai daļai šobrīd Eiropā un pasaulē izmantoto sociālās uzņēmējdarbība definīciju:
 
Biznesa mērķis ir nevis maksimāli nopelnīt, bet novērst/risināt nabadzību vai kādu citu sociālu problēmu.
Finansiāla un ekonomiska ilgtspēja.
Investori saņem atpakaļ tikai savu ieguldījumu, bez procentiem.
Kad investīcijas ir atmaksātas, uzņēmuma peļņa tiek izmantota tālākai attīstībai un sociālās problēmas risināšanai.
Atbildīga attieksme pret vidi.
Darbaspēks saņem darba tirgum atbilstošu atalgojumu un labākus darba apstākļus.
…un dara darbu ar prieku!
 
Shutterstock_1692488659_social work_sociālais darbs.jpg
 
Kā dibināt sociālo uzņēmumu?

Sociālais uzņēmums ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kas veic labvēlīgu sociālo ietekmi radošu saimniecisko darbību (piemēram, sociālo pakalpojumu sniegšana, iekļaujošas pilsoniskas sabiedrības veidošana, izglītības veicināšana, atbalsts zinātnei, vides aizsardzība un saglabāšana, dzīvnieku aizsardzība vai kultūras daudzveidības nodrošināšana) un ir ieguvusi sociālā uzņēmuma statusu.
 
shutterstock_1978983005[1].jpg
 
Sociālā uzņēmuma statusu var iegūt:
 
jau esoši SIA, kas pielāgojuši savu darbību likuma nosacījumiem;
jaundibināti SIA, kas dibināti tieši ar mērķi jau uzreiz kļūt par sociālajiem uzņēmumiem.
 
shutterstock_2014287422[1].jpg
 
Kas jāņem vērā, domājot par jauna SIA dibināšanu?
 
SIA dibinātāji var būt gan fiziskas, gan juridiskas personas. SIA var dibināt gan viena persona, gan vairākas personas kopā.
Ir iespējams dibināt gan pilna kapitāla SIA (minimālais pamatkapitāls – 2800 EUR), gan mazkapitāla SIA (pamatkapitāls 1 EUR – 2799 EUR)
Mazkapitāla SIA dibinātāji un dalībnieki var būt tikai fiziskas personas; maksimāli 5 personas; tikai dalībnieki var ieņemt SIA valdes locekļu amatus; dalībnieks vienlaikus drīkst būt tikai vienā mazkapitāla SIA.
Mazkapitāla SIA pamatkapitāls var būt tikai naudas ieguldījums un tas jāapmaksā līdz SIA reģistrēšanai komercreģistrā. Pilna kapitāla SIA pamatkapitāls var būt naudas un/vai mantiskais ieguldījums.
 
shutterstock_2060093507[1].jpg

Sociālā uzņēmuma statusu var apvienot ar mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusu, ja tas nepieciešams.
 
Sociāli atbildīga uzņēmējdarbība ir tāda uzņēmējdarbība, kas nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākotnes vajadzību apmierināšanai. Tā ir rūpēšanās par vidi, kurā uzņēmums darbojas, domāšana par darbības ilgtermiņa ietekmi uz tautsaimniecību un sabiedrību. Sociālās atbildības princips ir ļoti nozīmīgs ikvienam uzņēmumam, jo preces ražošanas procesā nereti var rasties negatīva ietekme uz vidi (piesārņojums) un sabiedrībai nelabvēlīgi apstākļi (neadekvāti darba apstākļi).
 
shutterstock_2081044474[1].jpg
 
Gan sociāli atbildīga, gan sociālā uzņēmējdarbība ir saistītas ar atbildību pret sabiedrību, kas ir brīvprātīgs princips. Sociāli atbildīga uzņēmējdarbība nodrošina šodienas vajadzību apmierināšanu, neradot draudus nākotnes vajadzību apmierināšana. Sociālā uzņēmuma darbības mērķis ir nevis
maksimāli nopelnīt, bet novērst vai risināt kādu sociālu problēmu.
 
Atsauce:
https://sua.lv/kas-ir-sociala-uznemejdarbiba/
https://sua.lv/ka-dibinat-socialo-uznemumu/
https://mana.latvija.lv/sociala-uznemejdarbiba/
https://www.naudasskola.lv/mana-ekonomika/limeni/10-12/uznemejs/sociali-atbildiga-un-sociala-uznemejdarbiba