Vārds “budžets” radies no sena vārda bougette, kas nozīmē naudas maiss, maks. Tu ikdienā ļoti bieži sastopies ar dažādiem budžetiem.
Budžets ir ieņēmumu un izdevumu plāns noteiktam periodam (piemēram, mēnesim, gadam) vai pasākumam.
Budžetus veido gan cilvēki, ģimenes, gan uzņēmumi, pašvaldības un valstis.

Budžets palīdz:
  • plānot tēriņus;
  • kontrolēt naudas tērēšanu;
  • informēt citus (ģimenes locekļus, uzņēmuma darbiniekus, pašvaldības iedzīvotājus) par
  • plānotajiem ieņēmumiem un izdevumiem;
  • novērtēt tēriņus un pieņemt lēmumus nākamo budžetu plānošanā.
Budžets sastāv no ieņēmumiem un izdevumiem.
Ieņēmumi ir saņemto resursu, parasti naudas, daudzums.
Ieņēmumus iedala regulārajos un gadījuma. Regulārie ieņēmumi ir tie, kurus saņem regulāri un var plānot, piemēram, vecāku alga, vecvecāku pensija, pabalsts par bērniem. Gadījuma ieņēmumi ir tādi, kurus saņem pēc konkrēta notikuma, nevis regulāri un kurus ir grūtāk plānot, piemēram, ienākumi no mašīnas pārdošanas, ienākumi no dārza tomātu pārdošanas, ienākumi no sava apģērba pārdošanas u.tml.
Izdevumi ir pieejamo naudas līdzekļu izlietošana vajadzību un vēlmju apmierināšanai.
Ir neatliekamie un izvēles izdevumi. Neatliekamie izdevumi ir tādi, kuri noteikti jāveic, piemēram, maksa par ūdeni, kanalizāciju, ēkas apsaimniekošanu, elektrību, siltumu, internetu, telefonu, pārtiku, higiēnas precēm, degvielu, maksas pakalpojumi, maksa par nodarbībām, pusdienas bērniem skolā u.c. Izvēles izdevumi ir dažādi izdevumi, kas domāti savu vēlmju, nevis vajadzību apmierināšanai, piemēram, jauns apģērbs, kino, teātra, kafejnīcas apmeklējums, viesu uzņemšana, jubileju rīkošana, ceļojumi, izdevumi par rotaslietām u.c. Izvēles izdevumus var samazināt.