Ikvienam no mums ir neierobežotas vēlmes, bet resursi, to skaitā nauda, ar ko īstenot vēlmes, ir ierobežoti. Svarīgi ir vērtēt, kā tērēt naudu, kas ir mūsu rīcībā. Tāpēc svarīgi ir kļūt par gudru patērētāju, kurš plāno savus ienākumus un izdevumus, taupa resursus, izvērtē produkta kvalitāti un rūpējas par apkārtējo vidi.
 
Pērkot dažādas preces vai izmantojot pakalpojumus, mēs radām naudas apriti. Naudas apriti veido ienākumi un izdevumi. Savi ienākumi un izdevumi ir jāplāno. 
Ienākumi ir naudas līdzekļi, kas nonāk mūsu rīcībā. 
Ir trīs veidu ienākumi:
 
YCUZD_241122_6807_nauda_budžets.png
Izdevumi ir naudas līdzekļi, ko mēs tērējam. 
Ir trīs veidu izdevumi:
 
YCUZD_241122_6807_nauda_budžets_1.png
 
Ienākumu un izdevumu apjomu noteiktā laika periodā sauc par budžetu.
Budžets ir plāns, kas palīdz mums saprast, cik daudz naudas mums ir, cik mēs nopelnām un cik naudas tērējam. Tas ir veids, kā sakārtot savu naudu, lai mēs varētu būt droši, ka pietiks gan tam, ko vēlamies, gan tam, ko mums ir nepieciešams nopirkt.
 
Kāpēc ir svarīgi plānot budžetu?
1. Lai netērētu pārāk daudz. Ja mēs nesekojam līdzi saviem izdevumiem, var gadīties, ka iztērējam visu naudu par lietām, kas nav tik svarīgas, un tad nepietiek naudas tam, ko mums patiešām vajag.
 
2. Lai sakrātu naudu lielākām lietām. Ja vēlies nopirkt kaut ko lielu, piemēram, jaunu velosipēdu, tev jākrāj nauda. Budžeta plānošana palīdz saprast, cik ilgi būs jākrāj un cik daudz naudas vari atlikt katru mēnesi.
 
3. Lai būtu droši, ka nauda pietiek visām vajadzībām. Budžeta plānošana palīdz saprast, vai pietiks nauda visiem svarīgiem izdevumiem — gan nepieciešamajām lietām, gan vēlmēm.
 
Budžets var būt arī kādam konkrētam pasākumam, piemēram, klases vakaram. Plānojot klases vakaru, nepieciešams aprēķināt izdevumus, piemēram, par pārtiku, nepieciešamajiem materiāliem klases dekorēšanai, konkursiem utt. Pirms tam svarīgi ir aprēķināt arī ienākumus — kopīgo naudu, kas pēc tam tiks tērēta klases vakaram. Tā var būt, piemēram, dalības maksa klases vakarā. 
 
Saprātīgs patērētājs plāno savu budžetu — ienākumus un izdevumus, taupa resursus, izvērtē preces kvalitāti, rūpējas par apkārtējo vidi.
Saprātīgs patērētājs pārdomā savus pirkumus un cenšas rīkoties atbildīgi. 
Pērkot preces vai pakalpojumus, saprātīgs patērētājs pārdomā to izdevīgumu. 
Piemērs:
Iepērkoties ar piegādi, saprātīgi ir izvērtēt iegādes izdevīgumu: vai izdevīgāk ir aiziet uz veikalu precei pakaļ, vai pasūtīt to par papildus samaksu ar piegādi uz mājām. 
Piemēram, vecāki bērnam iegādājas austiņas.
 
Shutterstock_1574611990_headphones_austiņas.jpg
 
Ja veikals atrodas 1 km attālumā no mājas, izdevīgi ir aiziet uz veikalu un tās tur nopirkt, bet, ja ģimene dzīvo tālu no veikala, tad izdevīgāk ir pasūtīt preci ar papildus piegādes samaksu.