Kā izveidot jaunu Google dokumentu?
Google dokumentiem var piekļūt, ja ir izveidots savienojums ar internetu atšķirībā no Microsoft Office lietojumprogrammām, kurām var piekļūt arī bezsaistes stāvoklī.

Google dokumentiem var piekļūt jebkurā vietā, izmantojot viedierīci vai datoru. Lai izmantotu Google dokumentus, vispirms ir jāizveido Google konts – bez tā var tikai rediģēt svešus dokumentus (ja autors piešķīris tādas tiesības), bet izveidot savus dokumentus nav iespējams. Visas izmaiņas Google dokumentos saglabājas automātiski, nav jāspiež poga "Saglabāt" (tādas pogas Google prezentācijā vispār nav). Vēl viena priekšrocība ir iespēja apskatīt visas veiktās izmaiņas (rīks Versijas vēsture), kā arī atjaunot nepieciešamo dokumenta versiju.

Lai izveidotu jaunu dokumentu, ir 2 varianti:

1. Pārlūkprogrammā atvērt vietni docs.google.com. Ekrāna augšējā kreisajā stūrī zem virsraksta "Izveidot dokumentu" izvēlēties "Tukšs fails". Var arī izveidot dokumentu, izmantojot saiti docs.google.com/create.

YCUZD_221109_4588_google_docks.svg

2. Atverot pārlūkprogrammu, ieiet savā Google e-pastā vai vienkārši atvērt lapu google.com. Lapas labajā augšējā malā atrodas poga “Google lietotnes” (kvadrāts ar 9 punktiem), nospiežot uz to, atvērsies logs ar pieejamiem Google rīkiem. Izvēloties ikonu Dokumenti, atvērsies jauna lapa ar visiem dokumentiem, tālāk jārīkojas kā 1. variantā.

YCUZD_221109_4588_google_docks_2.svg
 
Kā saglabāt un rediģēt dokumentu?
Nospiežot cilni Fails, atveras jauns logs. Gatavu dokumentu var gan lejupielādēt datorā (tiek piedāvāti vairāki formāti), gan uzreiz pievienot e-pastam, gan kopīgot ar citiem lietotājiem. Šajā cilnē vēl var izveidot jaunu dokumentu, atvērt citu dokumentu no Google diska, izveidot kopiju, mainīt valodu.
 
YCUZD_221109_4588_google_docks_1.svg
Nospiežot "Lapas iestatīšana", atveras vēl viens logs, kurā var mainīt lapas iestatījumus: lapas izmēru, orientāciju (Portrets, Ainava), lapas krāsu, kā arī mainīt malas.
YCUZD_221109_4588_google_docks_3.svg
Kā kopīgot dokumentu?
Lietotne Google dokumenti ļauj strādāt pie viena dokumenta vienlaicīgi vairākiem cilvēkiem. Ekrāna labajā augšējā malā atrodas 3 pogas, kas ļauj cilvēkiem komunicēt savā starpā: apskatīt komentāru vēsturi (visus komentārus, arī izdzēstos), pievienoties tiešsaistes sarunai (video zvans jeb sapulce) un parādīt dokumentu.
 
YCUZD_221014_4559_google_dock.svg
 
Lai pievienotu dokumentam citus lietotājus, jānospiež poga "Kopīgot". Lietotājus var pievienot gan manuāli, gan pārsūtīt saiti, un cilvēki paši pievienosies.
1. Manuāla pievienošana.
YCUZD_221014_4559_google_dock_1.svg
 
Ievadot lietotāja e-pastu, var piešķirt konkrētas tiesības:
Skatītājs (var tikai apskatīt dokumentu).
Komentētājs (var apskatīt un komentēt).
Redaktors (var redzēt, komentēt un rediģēt).
Ja lauks "Paziņot personām" atzīmēts, cilvēks saņems savā e-pastā ziņojumu par pievienošanu un saiti uz šo dokumentu.
2. Saite
Pievienošanai var izmantot saiti. Vispirms jāizvēlas loma, kuru grib piešķirt, tad var kopēt saiti un pārsūtīt to konkrētiem cilvēkiem (piemēram, pievienot WhatsApp klases grupai).
 
YCUZD_221014_4559_google_dock_2.svg
 
Kā komentēt dokumentu?
Vispirms jāatlasa rindkopa, teikums vai tikai vārds. Tad blakus dokumentam parādīsies 3 pogas: Pievienot komentāru, Pievienot emocijzīmes reakciju un Ieteikt labojumus. Izmantojot pirmo pogu, var pievienot vai nu komentāru, vai adresēt to konkrētai personai, izmantojot @ simbolu. Cilvēks, kuram bija adresēts komentārs, var atzīmēt to kā izpildītu, un tad komentārs pazudīs. Atverot Komentāru vēsturi, var redzēt visus komentārus, arī izdzēstos.
YCUZD_221109_4588_google_docks_4.svg
 
Ar emocijzīmēm var izrādīt savu attieksmi (piemēram, patīk/nepatīk). Izmantojot pogu "Ieteikt labojumus", var veikt labojumu uzreiz tekstā, bet tas paliek tikai kā ieteikums, nevis gala rezultāts.
Kā pārbaudīt pareizrakstību?
Cilnē Rīki var atrast ļoti interesantus un lietderīgus rīkus:
YCUZD_221109_4588_google_docks_5.svg
 
  • Pareizrakstība un gramatika – ātri pārbauda tekstu, var pielāgot ieteikumus, kā arī izveidot personisko vārdnīcu.
  • Vārdu skaits – atlasītājā fragmentā vai visā dokumentā saskaita lapas, vārdus, rakstzīmes. Var rādīt vārdu skaitu rakstīšanas laikā.
  • Salīdzināt dokumentus – salīdzinot var noskaidrot, kādas izmaiņas tika veiktas dokumentā, tabulā vai prezentācijā.
  • Avoti – citāta avota pievienošana un izmantošana.
  • Saistītie objekti – tabulas, diagrammas saistīšana ar citu datni. Piemēram, diagrammu saistīt ar izklājlapu. Visas izmaiņas izklājlapā uzreiz atspoguļojas diagrammā.
  • Tulkot dokumentu – var uzreiz tiešsaistē pārtulkot visu dokumentu. Nospiežot šo pogu, tiek izveidota dokumenta kopija ar pārtulkotu tekstu.
  •  Rakstīšana ar balsi – viss, kas tiek ierunāts, pārveidojas tekstā.
Kā saņemt atbalstu?
Nospiežot cilni "Palīdzība", jaunajā logā var izvēlēties vairākas darbības;
  • Palīdzība – iespēja sazināties ar Google atbalsta centru (angļu valodā) un saņemt palīdzību.
  • Apmācība – saņemt bezmaksas tiešsaistes apmācību par Google dokumentu lietošanu.
  • Atjauninājumi – informācija par visiem Google rīku jaunumiem.
YCUZD_221109_4588_google_docks_6.svg
 
Īsinājumtaustiņi – ļoti noderīga sadaļa, tajā var atrast informāciju par visiem īsinājumtaustiņiem, kas paātrina un atvieglo darbu ar dokumentiem. Piemēram, lai izceltu kādu vārdu treknrakstā, var nospiest taustiņu kombināciju vadīšanas taustiņš+burts B (Ctrl+B).
YCUZD_221109_4588_google_docks_7.svg