Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Ekosistēmas, to veidi un uzbūve Teorija par ekosistēmu veidiem un to veidojošiem biotiskiem un abiotiskem komponentiem.
2. Mitrāju ekosistēmas Teorija par mitrāju veidiem, to nozīmi un ģeogrāfisko izplatību pasaulē.
3. Bioproduktivitāte un ekoloģiskā pēda Teorija par to, kas ir "ekoloģiskā pēda",kā to aprēķina un kāda tā ir dažādos pasaules reģionos un valstīs.
4. Biomas un klimatogrammas Teorija par galvenajām sauszemes biomām, to grupām un izplatību pasaulē, kā arī piemērs, kā raksturojama un analizējama klimatogramma.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Ekosistēmu jēdzieni 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme orientēties ar biomām un tajās notiekošo procesu jēdzienos.
2. Ainavas, vides piesārņojums 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme noteikt ainavu un to vides galvenos piesārņojuma veidus, pamatjēdzienu izpratne.
3. Biomu mitrinājuma koeficients 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Prasme aprēķināt mitrinājuma koeficientu, raksturot un pamatoti izskaidrot teritorijas mitruma apstākļus.
4. Sauszemes ekosistēmas 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Prasme izprast un noteikt ekosistēmu pamatjēdzienus un izprast ekosistēmās notiekošos galvenos procesus
5. Ūdens ekosistēmas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme orientēties dažādās ūdens ekosistēmās, to izplatībā un notiekošajos procesos.
6. Upju un ezeru ekosistēmas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Teorija par dažādām pasaules un Latvijas upju un ezeru ekosistēmām, to izcelsmi un notiekošajiem procesiem.
7. Biomu noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme noteikt biomu pēc tās ģeogrāfiskās izplatības pasaules kartē un pēc dotā attēla ekosistēmas ainavas.
8. Klimats un biomas 2. izziņas līmenis vidēja 6 p. Prasme analizēt doto klimatogrammu un pēc tās noteikt tai atbilstošo biomu jeb dabas zonu, kā arī orientēties biomu izplatībā pasaulē.
9. Biomu aizsardzība 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Pasme orientēties dažādās biomu un citu ekosistēmu dabas aizsardzības starptautiskās konvencijās un aizsargājamās teritorijās pasaulē un Latvijā.
10. Ekosistēmu struktūra 1. izziņas līmenis zema 2 p. Prasme orientēties ekosistēmu struktūras elementos un pamata procesos.
11. Vides biokapacitāte 1. izziņas līmenis zema 2 p. Prasme pēc kartes nolasīt vajadzīgo informāciju, orientēties pasaules politiskajā kartē un izdarīt pamata secinājumu par biokapacitātes jeb bioproduktivitātes un ekoloģiskās pēdas savstarpējo procentuālo attiecību.
12. Mitro tropisko mežu bioma 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās mitro tropisko (lietus) mežu biomas raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
13. Skuju koku mežu bioma 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās mitro tropisko (lietus) mežu biomas raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
14. Cietlapu mežu un krūmāju bioma 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās subtropu mūžzaļo cietlapu mežu un krūmāju biomas raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
15. Stepju biomas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās stepju biomu raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
16. Savannu bioma 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās savannu un skrajmežu biomas raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
17. Tundras biomas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izvēlēties atbilstošās tundras biomai raksturigās iezīmes atbilstoši prasītajiem kritērijiem.
18. Sauszemes biomas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme pēc dotajām klimatiskajām un citām dabas un organiskās pasaules iezīmēm noteikt atbilstošās biomas jeb to ekosistēmas.
19. Biomu vietējie nosaukumi 2. izziņas līmenis augsta 2 p. Prasmes orietēties daudzos vietējo biomu nosaukumos pasaulē no pamatskolas, vidusskolas ģeogrāfijas kursa, kā arī no citiem papildus izziņu avotiem.
20. Biomu produktivitāte 2. izziņas līmenis augsta 4 p. Prasme, izmantojot taulas datus, aprēķināt pēc dotajiem rādītājiem biomas pieaugumu uz laukuma vienību dotajās biomās. Aprēķināt un salīdzināt dažādu biomu biokapacitāti savā starpā.
21. Biomu izplatība 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasmes orientēties, atpazīt attēloto biomu ģeogrāfisko izplatību gan pasaules gan atsevišku kontinentu kartēs.
22. Biomu jēdzieni un procesi 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme atpazīt ar dažādām biomām saistītus jēdzienus,notiekošos procesus un konkrētus piemērus.
23. Kompeksais uzdevums par biomām 3. izziņas līmenis augsta 4 p. Prasme pielietot kompleksas zināšanas raksturojot biomas pasaulē un orientēties to ģeogrāfiskajā izplatībā.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Pasaules biomas I 00:20:00 augsta 7 p. Prasme orientēties biomuun ekosistēmu jēdzienos, aprēķināt mitrinājuma koeficientu, raksturot upju un ezeru ekosistēmas, pēc kartēm noteikt biomas.
2. Pasaules biomas II 00:30:00 vidēja 8 p. Prasme orientēties dažādu ekosistēmu t.sk. ūdens ekosistēmu struktūrās, jēdzienos un notiekošajos procesos. prasme no kartes nolasīt vides biokapacitātes ( produktivitātes) rādītajus un dotās valsts iedzīvotāju ekoloģisko pēdu jeb ietekmi uz vides resursu spēju atjaunoties.

Mājasdarbu testi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Pasaules biomas III 00:30:00 vidēja 8 p. Prasme orientēties dažādās pasaules biomās un tajās notiekošod procesos un iezīmēs, starptautiskajās dabas aizsardzības konvencijās un cita veida aizsargājamās teritorijās.
2. Pasaules biomas IV 00:30:00 augsta 14 p. Prasme raksturot mitro tropisko mežu, skuju koku mežu jeb taigas, subtropu mūžzaļo cietlapu mežu un krūmāju, stepju, savannu un tundras biomu svarīgākās dabas iezīmes.
3. Pasaules biomas V 00:40:00 augsta 16 p. Prasme raksturot dotās klimatogrammas un atbilstoši to rādītājien noteikt gan atbilstošo biomu gan tās izplatību pasaulē. Prasme pārveidot laukuma vienības, sameklēt biomu produktivitātēs tabulā vajadzīgos rādītājus un tos izmantot doto biomu platību un biokapacitātes savstarpējā salīdzināšanā. Prasme kompleksi orientēties biomu iezīmēs un to izplatībā pasaulē.