Tūrisma attīstības veicinošie faktori.
Tūrisma attīstības priekšnoteikumi ir tās salīdzinošās priekšrocības, resursi, dabas un kultūrvēsturiskās attīstības iezīmes, īpatnības, kādas ir vienai teritorijai attiecībā pret citu teritoriju.
Tūrisma resursi ir dažādu faktoru, objektu un norišu kopums, kas piemīt tūrisma vietai un kas piesaista tūristu interesi. Tūrisma resursi iedalās divās grupās: dabiski radušies un cilvēku kultūrvēsturiski radītos.
Galvenie tūrisma attīstības priekšnoteikumi ir:
- vietas ģeogrāfiskis stāvoklis
- klimata iezīmes
- dažādu ūdeņu tuvums
- virsmas reljefs
- dabas ainavas, augājs
- kultūrvēsturiskā attīstība
- ekonomiskie apstākļi un apkalpes serviss
- sociālie un kultūras priekšnoteikumi
- politiskā situācija un stabilitāte
Tūrisms ir sensitīva jeb jūtīga saimniecības terciārā sektora nozare. Dažādas dabas stihijas un katastrofas, kā arī nestabila politiskā situācija, terorisma draudi un dažādi cita veida konflikti uz ilgu laiku var kādu valsti izslēgt no tūrisma galveno plūsmu aprites, papildus radot dažāda veida zaudējumu, pirmkārt jau finansiālos.
Daudzās Centrālās Amerikas un Karību jūras, arī Okeānijas salu valstīs u.c., ienākumi no tūrisma dod pat no 40% līdz 80% no šo valstu IKP.
Tūrisma resursi var būt dažādi radušies. Dabiski radušies resursi ir visdažādākie dabas objekti: kalni, iežu atsegumi, upes, ezeri, jūrmalas, pludmalas, alas, ūdenskritumi, augājs, dzīvnieku valsts utt.
Pie cilvēku radītiem pieskaitāmi dažādi materiālie kultūrvēsturiski artefakti - pilis, katedrāles, tempļi, baznīcas, etnogrāfiskie priekšmeti, tautastērpi, darba instrumenti u.c. Šeit atsevišķā apakšgrupā ietilpst arī nemateriālās jeb garīgās kultūras elementi, norises procesi - tautasdziesmas, dejas, dažādi citi svētki, tradīcijas u.c. norises. Latviešiem tās varētu būt, piemēram, gadskārtu, t.sk. saulgriežu tradīcijas, kuru saknes ir meklējamas senākās indoeiropiskās, baltiskās tradīcijās, ar vēlāku kristietības uzslāņošanos. Cilvēku radītie tūrisma objekti var būt arī salīdzinoši jauni, piemēram, ASV azartspēļu centrs Lasvegasa, vairākās valstīs ir Disnejlendas, dažādi jauniešu atrakciju parki u.c. Svarīgi pasaules tūrisma objekti ir iekļauti UNESCO kultūras mantojuma sarakstā, piemēram, Vecrīga, jūgendstila Alberta ielas apbūve, Rīgā, visu Baltijas valstu tautu dziesmu un deju svētki u.c.
Tūrisma resursi var būt vietējas, reģionālas vai pat pasaules nozīmes, pie pēdējās grupas pieder, piemēram piramīdas Ēģiptē, Meksikā, Lielais Ķīnas mūris, daudzi objekti ASV, Indijā, Ķīnā, Japānā, Grieķijā, Itālijā, Francijā, Spānijā arī Krievijā un vēl daudzās citās valstīs.
Faktori, kas var ierobežot ceļošanu.
- ceļojuma izmaksas
- brīvā laika trūkums
- slimību draudi
- ģimenes stāvoklis
- intereses trūkums
- bažas par drošību u.c.
No uzskaitītajiem faktoriem, kas var ierobežot ceļošanu, kā svarīgākie būtu minami bažas par drošību, apmeklējot dažus politiski nestabilus pasaules reģionus, kā piemēram Tuvos Austrumus, sevišķi Izraēlu, Jeruzalemi, kur neatrisinātā Palestīnas jautātājuma dēļ, nereti izceļas masu nemieri, terora akti un cita veida vardarbība. Pēdējā gados, lielā iebraukušo legļo un nelegālo imigrantu dēļ, daudz nemierīgāk ir kļuvis dažās Rietumeiropas valstīs, sevišķi Francijā, Parīzē. Ļoti bīstama situācija ir dažos "hroniska" konflikta rajonos Āfrikā. sevisķi, bīstami tūristiem apmeklēt ir Somāliju, Dienvidsudānu, Mali, pat dažas Dienvidāfrikas republikas daļas un pilsētas, piemēram, Johanesburgu. Tūristiem ļoti jāuzmanās apmeklējot Brazīlijas aglomerāciju favelas, kas gan ir ļoti eksotiskas, bet bīstamas. Tas pats attiecas arī uz Indijas piepilsētu vai populāru apskates vietu nomalēm, sevišķi šeit un ne tikai jāuzmanās sievietēm. Zemāk pasaules kartē redzamas tūristiem drošākās un mazāk drošās valstis.
Atsauce:
http://vide.lu.lv/coastlearncd/tourism/con_resources.htm
https://gnvggmednis.wordpress.com/2011/05/16/turisma-resursi/
https://lv.wikipedia.org/wiki/UNESCO_Pasaules_mantojuma_vietas_Latvijā
https://www.unesco.lv/lv/pasaules-mantojuma-saraksts?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.lv%2F
https://en.wikipedia.org/wiki/Favela
https://www.cnbc.com/2023/01/18/safe-places-for-travel-new-reports-show-travel-risks-around-the-world.html
https://gnvggmednis.wordpress.com/2011/05/16/turisma-resursi/
https://lv.wikipedia.org/wiki/UNESCO_Pasaules_mantojuma_vietas_Latvijā
https://www.unesco.lv/lv/pasaules-mantojuma-saraksts?utm_source=https%3A%2F%2Fwww.google.lv%2F
https://en.wikipedia.org/wiki/Favela
https://www.cnbc.com/2023/01/18/safe-places-for-travel-new-reports-show-travel-risks-around-the-world.html