OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Kad 1939.gada 23.augusā Vācija un Padomju Savienība noslēdza Molotova - Rībentropa paktu, Latvija tai nezinot - tika iekļauta PSRS ietekmes sfērā. Šī slepenā vienošanās pavēra ceļu tam, ka jau rudenī Padomju savienības āka diplomātisku spiedienu uz Baltijas valstīs, pieprasot tā saucamos savstarpējās palīdzības līgumus. Latvija bija viena no pirmajām, kurai tika izvirzīts šāds ultimāts.
Svarīgi!
Savstarpējās palīdzības līgums bija vienošanās, kuras Padomju Savienība 1939.gada rudenī noslēdza ar trim Baltijas valstīm - Latviju, Lietuvu un Igauniju. Oficiāli šie līgumi tika pasniegti kā aizsardzības un sadarbības vienošanās, kas paredzēja savstarpēju militāru palīdzību ārēja apdraudējuma gadījumā. Taču patiesībā šie līgumi bija ultimāti, kuros mazajām valstīm nebija īstas izvēles - noraidīšana būtu izraisījusi PSRS militāru iebrukumu.

Attēls 1: Japāņu karikatūra par savstarpējās palīdzības līgumu.
1939.gada 5.oktobrī Latvijas valdība, neredzot reālas iespējas pretoties, parakstīja bāzu līgumu ar Padomju Savienību. Saskaņā ar to PSRS ieguva tiesības izvietot līdz 25000 karavīru Latvijas teritorijā un izveidot vairākas militārās bāzes, tostarp Rīgā, Liepājā un Ventspilī. Formāli Latvija sagalbāja neatkarību, taču tās suverenitāte bija būtiski ierobežota. Kārļa Ulmaņa valdība izvēlējās nepretošanās ceļu, cerot, ka sagalbājot korektas attiecības ar PSRS, varēs saglabāt vismaz ārēju valsts patstāvību.

Attēls 2: Savstarpējās palīdzības līguma parakstīšana 1939.gada 5.oktobrī.
Taču 1940.gada jūnijā, ka Rietumeiropā jau ritēja karadarbība - PSRS izvirzīja Latvijai jaunu ultimātu, pieprasot valdības nomaiķnu un neirobežotu karaspēka ievešanu.
1940.gada 17.jūnijā Padomju karaspēks ieņēma Latviju. Sākās Padomju okupācijas režīms, kas izmainīja valsts politisko, ekonomisko un sabiedrisko dzīvi.

Attēls 3: Sarkanās armijas ienākšana Rīgā 1940.gada 17.jūnijā.
Politiskajā jomā - tika izveidota Maskavai lojāla valdība, ko vadīja Augusts Kirhenšteins. Jūlijā notika vēlēšanas - kurās vēlētājiem bija pieejams tikai viens saraksts. Šis ievēlētais parlaments jau 21.jūnijā pasludināja Latvijas iestāšanos Padomju Savienībā, bet augustā Latvija oficiāli kļuva par Latvijas PSR.

Attēls 4: Augusts Kirheršteins (1872-1963)
Ekonomikas jomā - notika strauja un pilnīga pārveide. Visi lielie uzņēmumi, rūpnīcas, zeme un bankas tika nacionalizētas, privātīpašums likvidēts. Tirgus ekonomiku nomainīja Padomju plānveida saimniecība - cenas un ražošana tika regulēta no Maskavas. Saimnieciski aktīvi cilvēki - zemnieki, uzņēmēji, tirgotāji - tika uzskatīti par "gulagiem" un kļuva par represiju mērķiem.
Sociālajā jomā - valdīja bailes un apspiestība. 1941.gada 14.jūnijā notika pirmā masveida deportācija uz Sibīriju. Tika izsūtīti vairāk nekā 15000 cilvēku, tostarp valsts amatpersonas, virsnieki, skolotāji, inteliģence un viņu ģemenes. Sabiedrība tika pārveidota pēc padomju modeļa - aizliedza Latvijas karogu, ģērboni un himnu, slēdza organizācijas, skolās ievesa padomju propagandu.

Attēls 5: Vilciena vagoni ar deportētajiem.
Šis Padomju okupācija posms ilga vien līdz 1941.gada vasarai. 22.jūnijā nacistiskā Vācija uzsāka karu pret PSRS, un jau pēc dažām dienām Vācu karaspēks ienāca Latvijā. 1.jūlijā tika ieņemta Rīga, un sākās vācu okupācija, kas ilga līdz 1944. (dažveit 1945.) gadam.
Sākotnēji daļa sabiedrības cerēja, ka vācieši atjaunos Latvijas neatkarību. Tomēr šīs cerības ātri zuda. Latvija tika pievienota nacistiskās Vācijas pārvaldei kā daļa no Ostlandes reihskomisariāta. Neaktarība netika atjaunota, politiskā darbība bija aizliegta, un vācu pārvalde bija stingri hierarhiska, ar vācu civilo un militāro vadību.

Attēls 6: Vācu kareivju sagaidīšana Rīgā.
Ekonomiskajā jomā Latvija tik pārveidota, lai kalpotu Vācijas kara vajadzībām. Visa rūpniecība un lauksaimniecība tika pārstrukturēta, preces un resursi - īpaši pārtika, mežizstrāde un metāli - tika sūtīti uz Vāciju. Iedzīvotājiem tika ieviesta pārtikas talonu sistēma, bija preču deficiīts, un daudzus cilvēkus piespieda strādāt vācu industrijā, tai skaitā nosūtot darbam uz Vāciju.
Vācu okupācija bija īpaši nežēlīga attiecībā uz ebreju kopienu 1941.gada rudenī tika īstenots holokausts. Ar vācu un vietējo līdzskrējēju līdzdalību tika nogalināti aptuveni 70 - 75 tūkstoši Latvijas ebreju. Koncetrācijas nometnes tika ierīkotas Rīgā (Biķernieku mežā, Mežaparkā), Salaspilī un citur. Tika vajāti arī komunisti, krievu izcelsmes iedzīvotāji un citi "nevēlamie iedzīvotāji".

Attēls 7: Koncentrācijas nomente Salaspilī.
Sociāli cilvēki tika pakļauti nacistiskajai ideoloģijai - kultūras un izglītības sistēmā dominēja vācu valoda un simbolika. 1943.gadā tika izveidots Latviešu leģions - daudzi vīrieši tika mobilizēti un nosūtīti karot vācu pusē.

Attēls 8: Latviešu leģionāri parādē Rīgā 1943.gadā.
Šie notikumi Otrā pasaules kara laikā izmainīja Latvijas vēstures attīstību. Valsts tika pakļauta divām totalitārām okupācijas, kuras iznīcināja neaktarību, izpostīja tautsaimniecību un atstāja dziļas rētas sabiedrībā. Kara laikā Latvijā praktiski tika iznīcināta ebreju kopiena, izsūtīti tūkstošiem cilvēku.
Periods
|
Politiskās pārmaiņas
|
Ekonomika
|
Sociālās sekas
|
Bāzu līgums (1939)
|
Latvija saglabā formālu neatkarību, bet tiek parakstīts savstarpējās palīdzības līgums ar PSRS. PSRS izvieto militārās bāzes un karaspēku, ierobežojot Latvijas suverenitāti.
|
Latvijas stratēģiskās ostas un teritorijas nonāk PSRS militārā kontrolē. Ekonomiskā darbība pakļauta padomju interesēm, pieaug resursu kontrole.
|
Sabiedrībā valda nedrošība un neziņa par nākotni. Pieaug bažas par neatkarības zaudēšanu. Propaganda sāk veidot pozitīvu attieksmi pret PSRS.
|
Padomju okupācija (1940–1941)
|
Latvija tiek iekļauta PSRS sastāvā kā Latvijas PSR. Notiek varas maiņa – Ulmani nomaina A. Kirhenšteina valdība, vēlāk ieviesta komunistiska vienpartijas pārvalde.
|
Tiek pilnībā nacionalizēta privātīpašuma sistēma. Uzņēmumi, zeme, bankas kļūst par valsts īpašumu. Ievieš plānveida ekonomiku, ko vada no Maskavas.
|
Notiek plašas represijas – aresti, spīdzināšanas un deportācijas (īpaši 1941. g. 14. jūnijā). Skolās un sabiedrībā ievieš padomju ideoloģiju. Likvidē nacionālās organizācijas.
|
Vācu okupācija (1941–1944/45)
|
Latvija tiek pakļauta nacistiskajai Vācijas pārvaldei kā daļa no Ostlandes reihskomisariāta. Netiek atjaunota neatkarība, politiskā vara koncentrēta vācu civilajās struktūrās.
|
Latvijas rūpniecība un lauksaimniecība tiek pārorientēta uz vācu kara vajadzībām. Resursi un darbaspēks tiek izmantots Vācijas labā. Pārtikas un preču trūkums.
|
Tiek īstenots holokausts – iznīcina Latvijas ebreju kopienu. Notiek mobilizācija vācu armijā (Latviešu leģions), piespiedu darbs un ideoloģiskā vācošana skolās un sabiedrībā.
|