Dabā mūs visapkārt ieskauj dzīvās radības - mikroskopiskas, mazas un lielas. Lai spētu noteikt, kas ir tas putns kokā, kas ir tas skaistais augs ar brīnišķīgo ziedu, bieži vien ir nepieciešams lietot noteicējus.
Noteicējs ir rīks vai ceļvedis, kas palīdz identificēt dzīvus organismus, balstoties uz to īpašībām.
Noteicēji var būt dažāda veida - grāmatas, tabulas, shēmas. Arī digitālā veidā, piemēram, aplikācijas vai lietotnes.
 
Noteicēji ir svarīgi, jo tie palīdz zinātniekiem, skolēniem un dabas vērotājiem atpazīt dažādus organismu veidus dabā. Tie palīdz saprast bioloģisko daudzveidību un izzināt, kādi augi, dzīvnieki vai sēnes dzīvo apkārtējā vidē. Noteicēji ļauj cilvēkiem uzzināt vairāk par organismiem, lai labāk izprastu to nozīmi ekosistēmā un tos aizsargātu.
Lielākoties visi noteicēji balstās uz diviem principiem - dihotomās atslēgas noteikšanas principu vai tēzes-antitēzes principu.
 
1. Dihotomās atslēgas noteikšanas princips.
Dihotomā noteikšanas metode darbojas pēc "vai - vai" jautājuma principa. Tā ir secīga pieeja, kurā tiek izmantoti jautājumi vai izvēles, kas palīdz sašaurināt iespējas līdz konkrētam organismam. Dihotomās atslēgas jeb noteicēji bieži sadala katru izvēli divās iespējamās daļās (dihotoms nozīmē - sadalīt divās daļās), līdz beigās paliek tikai viens pareizs rezultāts. Dihotomās atslēgas parasti dod divas ļoti līdzīgas izvēles.
 
YCUZD_241206_6873_Augu_sistem_23.svg
Auga noteikšana pēc dihotomās atslēgas principa
 
Aplūkosim, kā darbojas dihotomās atslēgas noteikšanas princips ar attēlā redzamo ziedu!
 
Shutterstock_2155646111_daisy_margrietiņa.jpg
Nosakāmais augs
 
1. solis. Jāizvēlas "Ziedam 4 vainaglapas" vai "Ziedam 5 vai vairāk vainaglapas". Šajā gadījumā - "Ziedam 5 vai vairāk vainaglapas".
2. solis. Jāizvēlas "Ziedam ir 5 vainaglapas" vai "Ziedam ir vairāk nekā 5 vainaglapas". Skaidri redzams, ka "Ziedam ir vairāk nekā 5 vainaglapas".
3. solis. Jāizvēlas "Ziedam ir 6 vainaglapas" vai "Ziedkopa ir kurvis". Attēlā redzamajam augam "Ziedkopa ir kurvis".
4. solis. Jāizvēlas vai "Mēlziedi rozā" vai "Mēlziedi zili". Redzam, ka "Mēlziedi rozā".
5. solis. Nosakām, ka attēlā redzamais augs ir ilggadīgā mārpuķīte!
 
YCUZD_241206_6873_Augu_sistem_24.svg
Ilggadīgās mārpuķītes noteikšana pēc dihotomās atslēgas principa
 
2. Tēzes-antitēzes princips.
Tēzes-antitēzes princips ir līdzīgs dihotomajai atslēgai, jo arī ir jāizdara izvēles. Šajā gadījumā jāizdara izvēle starp "tēzi" un "antitēzi". Tēze ir apgalvojums, kam jāpiekrīt vai jānorāda atšķirība. Tas palīdz ātri atdalīt līdzīgus organismus pēc skaidri saskatām atšķirīgām pazīmēm.
 
YCUZD_241128_6781_Augu_sistem_25.svg
 
Aplūkosim tēzes-antitēzes principu darbībā, nosakot attēlā redzamo kukaini!
 
Shutterstock_1601911669_Four-Spotted Carrion Beetle_Četrplankumainais rupjvabolis.jpg
Nosakāmais kukainis
 
1. solis. Izlasa pirmo tēzi: "Aizmugurējais kāju pāris ir izteikti garāks par ķermeņa garumu." Redzam, ka tas neatbilst patiesībai par kukaini attēlā.
2. solis. Pārejam pie 1. antitēzes: "Aizmugurējais kāju pāris ir aptuveni vienāda garuma ar ķermeni vai īsāks." Šī antitēze ir pareiza. Redzam, ka jāpāriet pie 5. tēzes.
3. solis. Izlasa piekto tēzi: "Spārni ir caurspīdīgi vai vispār nav." Šī tēze nav patiesa.
4. solis. Pārejam pie 5. antitēzes: "Spārniem ir krāsojums." Šī antitēze ir patiesa. Redzam, ka jāpāriet uz 9. tēzi.
5. solis. Izlasa 9. tēzi: "Priekšspārni dzelteni, dzeltenbrūni." Šī tēze ir patiesa.
6. solis. Jāpāriet uz 10. tēzi: "Priekšspārni salīdzinoši gari un šauri, mīksti." Tēze ir nepatiesa.
7. solis. 10. antitēze: "Priekšspārni dzeltenbrūni, cieti. Uz katra no spārniem ir divi melni punkti. Antitēze ir patiesa.
8. solis. Esam noteikuši, ka attēlā redzamais kukainis ir četrpunktu līķvabole.
 
YCUZD_241128_6781_Augu_sistem_26.svg
Pēc tēzes-antitēzes noteicēja noteiktais kukainis ir četrpunktu līķvabole
 
3. Digitālie noteicēji.
Digitālie noteicēji ir pieejami ikvienam, kuram ir viedtālrunis ar internetu. Lejupielādējot aplikācijas vai apmeklējot konkrētas tīmekļa vietnes, var piekļūt lietotnēm, kas palīdz no attēliem, balss ierakstiem atpazīt augus, dzīvniekus vai sēnes. Arī mākslīgais intelekts palīdz atpazīt caur kameru vai mikrofonu fiksētos organismus.
 
Kādēļ lietot digitālos noteicējus?
1. Viedtālrunis lielākoties vienmēr ir līdzi, parastie noteicēji nē.
2. Bieži vien, katrai organismu grupai ir savas grāmatas, shēmas ar noteicējiem. Visu paņemt līdzi, dodoties dabā, nevar.
3. Ieraudzīto organismu var noteikt uz vietas. Nav jāgaida, kamēr tiks līdz mājai/bibliotēkai un piekļūs konkrētajam noteicējam, lai noteiktu sugu.
4. Informācija par organismiem tiek regulāri atjaunota. Var ātrāk arī iegūt papildus informāciju par izplatību, aizsardzības statusu utt.
5. Ja ir nelielas zināšanas par organismu daudzveidību, tad digitālie noteicēji var sniegt lielisku pamatinformāciju par organisma galvenajiem taksoniem. Šo informāciju tālāk var izmantot, lai ar parastajiem noteicējiem noteiktu precīzu organisma sugu.
 
Kādi ir riski, lietojot digitālos noteicējus?
1. Tie balstās uz ierobežotu datu bāzi un algoritmiem, kas var sniegt neprecīzu rezultātu. It īpaši tas ir gadījumos, ja sugas ir ļoti līdzīgas viena otrai.
2. Attēlu kvalitāte ietekmē rezultātus. Piemēram, putns, kuram attēlā ir ēna vai slikts apgaismojums, var kļūdaini tikt noturēts par citu sugu.
3. Daudzi augi un dzīvnieki izskatās atšķirīgi atkarībā no to dzīves cikla vai sezonas. Ziemā augam, piemēram, nav lapu, vai pavasarī ir ziedi. Arī dzīvnieki maina apmatojumu un apspalvojumu. Lietotnes var nebūt ieprogrammētas šīs atšķirības uztvert.
4. Vide arī ietekmē organismu izskatu. Piemēram, lapu krāsas toņi vai forma var mainīties no augsnes veida vai minerālvielām augsnē. Digitālais noteicējs var šīs nianses nesaprast, sniedzot nepareizu atbildi.
5. Līdzīgas sugas var radīt kļūdainu rezultātu, jo daudzi digitālie noteicēji nespēj atšķirt ļoti līdzīgas sugas. Piemēram, divas sēņu sugas, kas ārēji ir ļoti, ļoti līdzīgas. Viena no tām ir indīga, otra nav. To, iespējams var pateikt tikai nogriežot sēni, apskatot tās kātiņa šķērsgriezumu, cepures apakšu.
Svarīgi!
Ja nezini, vai sēne ir indīga vai nav, vienalga, noteikta ar digitālo noteicēju vai parasto, neņem savā groziņā!
Kādi ir populārākie noteicēji, ko izmantot?
Specializētie putnu noteicēji spēj noteikt putnu sugas ne tikai pēc attēliem, bet arī pēc to skaņām, jo putnus, bieži vien, mēs neredzam, bet dzirdam!
 
  Augi Dzīvnieki Sēnes
iNaturalist X X X
Seek by iNaturalist X X X
PlantNet X    
PictureThis X    
Merlin Bird ID   X (putni, to balss ieraksti)  
Pl@ntNet X    
Mushroom Identify     X
BirdNet   X (putni, to balss ieraksti)