Augiem, atšķirībā no dzīvniekiem, transporta sistēma nav vajadzīga gāzu transportam. Tomēr vadaudi, kas nodrošina vielu transportu augos, veic vairākas svarīgas funkcijas:
1. Nodrošina vielu transportu - ūdens, ūdenī izšķīdušo minerālvielu un organisko vielu plūsmu.
2. Nodrošina uzturvielu piegādi visām auga daļām, pārpalikumu nogādāšanu "uzglabāšanai".
3. Nodrošina augam mehānisku atbalstu, palīdz uzturēt tā formu.
4. Piedalās transpirācijas procesā.
5. Nodrošina ķīmisko signālu (augu hormonu) pārvietošanu uz nepieciešamajām vietām.
Vadaudi ir augu audi, kas nodrošina vielu plūsmu augos. Vadaudus veido koksne un lūksne.
Koksne nodrošina ūdens un ūdenī izšķīdušo minerālvielu pārvietošanos no saknēm uz citām auga daļām. Koksnē vielu transports ir vienā virzienā - no apakšas uz augšu. Koksni veido:
- trahejas - pagarinātas šūnas, kas viena otrai galos cieši pieguļ, veidojot nepārtrauktas "caurules" viscaur augam (ir izzudušas šķērssienas). Trahejas ir tikai segsēkļiem.
- traheīdas - pagarinātas šūnas, kas viena otrai galos cieši pieguļ, tomēr šķērssienas nav izzudušas. Tas apgrūtina vielu plūsmu. Traheīdas ir kailsēkļiem, papardēm, kosām un staipekņiem.
Vielu kustību koksnē nodrošina transpirācijas process un ūdens molekulu savstarpējais pievilkšanās spēks.
Koksnes vadaudi
Lūksne nodrošina auga fotosintēzē saražoto organisko vielu (tās ir izšķīdinātas ūdenī) pārvietošanu no lapām uz vielu patēriņa un uzkrāšanas vietām. Lūksnē vielu transports notiek abos virzienos, atkarībā no nepieciešamības. Lūksni veido:
- sietstobri - cauruļveida, pagarinātas šūnas, kas viena otrai galos cieši pieguļ. Šūnu galos šūnapvalkos ir poras. Tās nodrošina blakus šūnām vielu apmaiņu. Nosaukums arī no tā veidojies - siets (poru dēļ) un stobrs (cauruļveida šūnas).
- pavadītājšūnas - dzīvas šūnas ar kodolu, kas regulē sietstobros notiekošos procesus.
Vielu kustību lūksnē nodrošina transpirācija, difūzija un gravitācija.
Lūksnes vadaudi
Vadaudi augos izvietojas vadaudu kūlīšos. Tie sastāv no:
- koksnes vadaudiem, kas atrodas kūlīša iekšpusē un transportē ūdeni un minerālvielas no saknēm uz augšējām auga daļām.
- lūksnes vadaudiem, kas atrodas ārpusē un pārvieto organiskās vielas no fotosintēzē aktīvajām daļām uz citām auga daļām.
- veidotājaudiem - šūnu slānis starp koksni un lūksni, kas nodrošina jaunu šūnu veidošanos (lai augs var augt resnumā).
- bieži vien no balstaudiem, kas atrodas apkārt koksnes un lūksnes vadaudiem, piešķirot lielāku mehānisko izturību vadaudu kūlīšiem.
Vadaudu kūlīšu uzbūve un izvietojas auga stumbrā
Pārgrieztā selerijas kātā var novērot vadaudu kūlīšus
Vadaudu kūlīšu funkcijas augā ir:
- transporta funkcija, nodrošinot ūdens, minerālvielu un barības vielu kustību pa augu.
- mehāniskais atbalsts, jo kūlīšu struktūra palīdz stiprināt augu un nodrošina tā izturību.
- auga daļu savienošana, jo vadaudu kūlīši savieno saknes, stumbru un lapas, nodrošinot vienotu vielu apriti visā augā.
Lūksnes un koksnes vadaudi augā
Evolūcijas procesā vadaudi augos ir attīstījušies, lai nodrošinātu efektīvu vielu transportu un mehānisko atbalstu, pielāgojoties dažādiem dzīves apstākļiem. Sūnām nav attīstīti vadaudi kā pārējiem augiem. Tās pārvieto ūdeni un barības vielas difūzijas un osmozes ceļā. Dažām sūnām (piemēram, sfagniem) ir primitīvas, ūdeni vadošas šūnas, ko var uzskatīt par primitīvu vadaudu formu. Vadaudu trūkuma dēļ sūnas ir mazas un aug mitrā vidē, kur ūdens un barības vielas viegli pārvietojas pa šūnu membrānām.
Sporaugiem (kosas, papardes, staipekņi) ir attīstīta koksne un lūksne, kas ļauj efektīvāk transportēt ūdeni, minerālvielas un organiskās vielas. Tieši vadaudu attīstība ir ļāvusi tiem izaugt lielākiem un dzīvot sausākās vietās nekā sūnām. Tomēr traheīdas, kas veido sporaugu koksni, ir mazāk efektīvas par segsēkļu trahejām koksnē.
Kailsēkļiem arī ir vadaudu sistēma ar traheīdām. Tomēr tiem traheīdu šūnapvalki ir ļoti stipri dažādu vielu ietekmē, tāpēc tie spēj izaugt ļoti lieli un augt skarbākos klimatiskajos apstākļos.
Segsēkļiem ir "vismodernākie" vadaudi - ar trahejām, kas ļauj transportēt ūdeni un minerālvielas daudz efektīvāk. Arī lūksnē ir ļoti labi attīstīti sietstobri ar pavadītājšūnām. Traheju klātbūtne nodrošina lielāku ūdens plūsmas ātrumu, tātad var veicināt augšanu. Efektīvie vadaudi ļauj segsēkļiem augt ļoti dažādos apstākļos – no tropu lietus mežiem līdz tuksnešiem.