Kartupeļu lapgrauzis Leptinotarsa decemlineata, tautā saukts arī par kolorado vaboli, ir nozīmīgākais kartupeļu kaitēklis Latvijā.
Screenshot 2024-12-01 103248.png
Kartupeļu lapgrauzis
 
Kartupeļu lapgrauža apkarošanai tiek izmantotas vairākas metodes.
A. Kaitēkļu mehāniska novākšana ar rokām.
B. Augu sekas maiņa tīrumā.
C. Augsnes baktērijas Bacillus thuringiensis (BT) radīta toksīna izsmidzināšana uz kartupeļiem, kas izraisa letalitāti dažiem augēdājiem kukaiņiem, piemēram, vabolēm, tauriņiem. Lai gan toksīnu saturošs šķīdums apmēram nedēļas laikā zaudē aktivitāti, to plaši izmanto bioloģiskajās saimniecībās.
D. Kartupeļu ģenētiskā modificēšana, ievadot BT toksīnu veidojošo gēnu kartupeļu auga genomā (sk. attēlu). Ir izveidoti BT celmi, kuru toksīns iedarbojas uz konkrētām vaboļu sugām. Tomēr jebkura jauna ģenētiskā materiāla ieviešana potenciāli ir alergēnu avots, un šī iemesla dēļ dažas BT celmus saturošās kartupeļu sugas nav apstiprinātas cilvēku patēriņam.
 
Screenshot 2024-12-02 100048.png
Attēlā ir redzama BT toksīna iedarbības shēma
 
1. Kas ir kopīgs metodēm C un D?

2. Izvērtē pret kartupeļu lapgrauzi izturīgu kartupeļu audzēšanas ietekmi uz vidi! Kādi ir pozitīvie un negatīvie aspekti?
Ir vairāki pareizie atbilžu varianti.

3. Kartupeļu lapgrauzis strauji veido rezistenci pret ķīmiskiem un bakterioloģiskiem apkarošanas līdzekļiem. Prognozē, kāda būs šīs sugas izplatība Latvijā tuvākajā desmitgadē!
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!