Menstruālais cikls ir hormonu izraisītas sistemātiskas izmaiņas sievietes organismā.
Hormonu izdalīšanās stimulē reproduktīvos orgānus, lai sagatavotos iespējamai apaugļošanai. Aptuveni menstruālā cikla vidū notiek ovulācija jeb process, kurā viena no olnīcām atbrīvo nobriedušu olšūnu. Ja olšūna netiek apaugļota, noris dzemdes gļotādas slāņa (endometrija) atdalīšanās un izvade no dzemdes kopā ar asinīm, ko sauc par menstruācijām jeb mēnešreizēm.
 
YCUZD_230514_5206_sievietes_cikls.svg
 
Menstruālais cikls vidēji ilgst 28 līdz 30 dienas, bet menstruālās asiņošanas ilgums normālos apstākļos – no 3 līdz 7 dienām. Gan menstruālā cikla, gan asiņošanas ilgums katrai meitenei vai sievietei var atšķirties no vidēji pieņemtiem.
 
YCUZD_230514_5206_sievietes_cikls_2.svg
 
Menstruālo ciklu regulē hormoni. Luteinizējošais hormons un folikulus stimulējošais hormons veicina ovulāciju un stimulē olnīcas ražot estrogēnu un progesteronu. Estrogēns un progesterons stimulē dzemdi un krūtis, lai sagatavotos iespējamai apaugļošanai.
Menstruālais cikls ir sadalīts vairākās fāzēs: menstruācijas, folikulu fāze, ovulācija un luteālā fāze. Ar menstruālās asiņošanas pirmo dienu sākas menstruālais cikls. Ja olšūna nav apaugļojusies, samazinās hormonu daudzums un notiek endometrija noārdīšanās. No dzemdes tiek izvadītas asinis un audu fragmentu maisījums. Tālāk sākas folikulārā fāze, kas nodrošina olšūnas nogatavošanos un endometrija atjaunošanos. Pēc folikulārās fāzes seko ovulācija. Laiks pirms un pēc ovulācijas tiek saukts par auglīgām dienām, jo šajā periodā ir vislielākā iespēja, ka var iestāties grūtniecība. Ovulācijas laikā notiek nobriedušas olšūnas atbrīvošanās, tā pārvietojas uz olvadu, kur  gaida apaugļošanos, ja tā nenotiek, olšūna iet bojā.
Menstruālā cikla pēdējais posms ir luteālā fāze. Šajā fāzē veidojas dzeltenais ķermenis, kas izdala hormonus, lai organisms sagatavotos apaugļotas olšūnas implantācijai. Ja apaugļošanās un embrija implantācija nav notikusi, dzeltenais ķermenis uzsūcas, un olšūna tiks izvadīta nākamās menstruācijas asiņošanas laikā. Luteālās fāzes beigās, kad nenotiek apaugļošanās, var rasties premenstruālais sindroms jeb PMS – vairāku simptomu komplekss, kas katrai sievietei var izpausties atšķirīgi.
 
YCUZD_230514_5206_PMS.svg
 
Premenstruālais sindroms var izpausties kā aizkaitinājums, mainīgs noskaņojums, izsalkums, skumjas, miegainums, koncentrēšanās zudums, uzpūties vēders, aizcietējums, caureja, krūšu sāpīgums un citi. Sākoties asiņošanai, simptomi mazinās.