Mājoklis ir vieta, kur dzīvo cilvēki, piemēram, māja vai dzīvoklis, un dzīvnieki, kā piemēram, suņu būda vai putnu būrītis. Var būt dažādi mājokļu veidi.
Par dzīvnieku mājokļiem esi jau mācījies dabaszinībās 1. klasē — Rūpes par dzīvniekiem.
Mājokļu veidi
Cilvēki savus mājokļus izvēlas vai piemēro paši savām vajadzībām, lai viņi tajos justos ērti un droši.
Cilvēki mēdz dzīvot lauku mājā. Tās atrodas laukos, nevis pilsētā.
1. attēls: Viensēta
Tāpat cilvēki var dzīvot daudzdzīvokļu mājās. Tādās mājās ir vairāki dzīvokļi, vairākos stāvos un tajā dzīvo daudz cilvēku.
2. attēls: Daudzdzīvokļu māja
Cilvēki var dzīvot privātmājās. Tās ir mājas, kurās visbiežāk dzīvo viena ģimene. Tā var būt ar vienu vai vairākiem stāviem, un tās var atrasties gan laukos, gan ciematos, gan arī pilsētās.
3. attēls: Privātmāja
Cilvēki var dzīvot arī uz laivām vai maziem kuģīšiem.
4. attēls: Kanālā noenkurota laiva – māja
Stepju iedzīvotāji dzīvo jurtās, īpaši gatavotās teltīs.
5. attēls: Jurta stepē
Arī dzīvniekiem ir savi mājokļi. Tie, kas dzīvo savvaļā, piemēram, putni, dzīvnieki, kukaiņi, savas mājas ceļ paši, bet mājdzīvniekiem un mīļdzīvniekiem mājokļus gatavo cilvēki. Dzīvnieku mājvietas sniedz drošību, kā arī nodrošina viņiem ērtības.
Piemēram, lapsas savus mazuļus audzina migās, speciāli smiltīs izraktās alās. Alas vienmērīgais siltums nodrošina mazajiem lapsēniem siltumu vēsās naktīs, un sniedz vēsumu karstās vasaras dienās. Tāpat ala sniedz mazuļiem drošību, kamēr vecāki ir izgājuši medībās.
6. attēls: Lapsēni pie savas alas
Arī kukaiņiem ir savas mājas. Viņi tās ceļ paši, vai arī tos gatavo cilvēki, lai izmantotu kukaiņus ražotos produktus. Piemēram, lapsenes savas ligzdas jeb pūzni veido no speciāla plāna materiāla, līdzīga papīram.
7. attēls: Lapseņu pūznis jeb ligzda
Bet cilvēki bišu mājas gatavo no koka, mūsdienās arī no plastmasas. Tās sauc par stropiem.
8. attēls: Bišu stropi
Putni savas ligzdas ceļ no dabā atrodamiem materiāliem — zariņiem, koku mizām, sausas zāles u.c. Reizēm viņi atrod dzīvnieku spalvu kušķus, kurus izmanto ligzdu siltināšanai.
9. attēls: Putnu ligzda
Cilvēki savos dārzos izvieto speciāli no koka veidotus putnu būrīšus, lai putni tajos dētu olas un audzinātu mazuļus. Putni ir kukaiņu ienaidnieki, kukaiņi var kaitēt kokiem un augļu ražai.
10. attēls: Cilvēku veidots putnu būrītis parkā
Eksotiskos putnus cilvēki parasta tur piemērotos putnu būros, gatavotos no koka, metāla. Labs saimnieks ļaus savam putnam arī palidot pa istabu, jo būri parasti nav lieli.
11. attēls: Putnu būris
Suņu būdu cilvēki saviem mīluļiem parasti novieto ārā, lai tā pasargātu dzīvnieku no lietus, sniega un aukstuma.
12. attēls: Suņa būda
Kaķu māju cilvēki parasti novieto telpās, lai tos izklaidētu. Kaķi savu mājiņu parasti izmanto, lai kāpelētu pa to un asinātu savus nagus.
13. attēls: Kaķu tornis
Trušu būri cilvēki ierīko gan telpās, gan āra teritorijās, un tās parasti ir gatavotas no koka un metāla.
14. attēls: Zaķu māja
Akvāriji ir paredzēti zivīm, tie veidoti no stikla un piepildīti ar ūdeni.
15. attēls: Akvārijs ar zelta zivtiņām
Stallis ir speciāli būvēta ēka vai telpa, kurā tiek turēti zirgi, poniji, bet govīm, vistām, cūkām, aitām un citiem mājdzīvniekiem, mājputniem celtas ēkas sauc par kūtīm.
16. attēls: Zirgu stallis
Atsauce:
1. attēls: Viensēta Madonas rajonā (25.11.2024.), fotogrāfs Modris Frikmanis, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons.
2. attēls: Daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Prūšu ielā 19 (05.12.2024.), autors Dalībnieks:DJ EV, licencēts saskaņā ar CC BY-SA 3.0, izmantojot Wikimedia Commons.