OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Kad esam izmantojuši materiālus un priekšmetus, bieži tos izmetam atkritumos. Atkritumos nonāk vecas avīzes, burtnīcas, preču iepakojumi, kartupeļu mizas, saplēsti trauki, būvgruži un daudzas citas lietas. Ja visus mūsu atkritumus mestu kaudzē, izveidotos milzīgs kalns. Tomēr daudzas lietas, ko mēs metam ārā, vēl var izmantot.
Svarīgi!
Atkritumu apsaimniekošana ir process, kurā cilvēki rūpējas par atkritumiem, tā lai tie pēc iespējas vairāk nekaitētu videi un cilvēkiem. Tas ietver atkritumu savākšanu, šķirošanu, pārstrādi un drošu iznīcināšanu.
 Shutterstock_2013295241_garbage collector_atkritumu savācēji.jpg Shutterstock_2466903217_sorting_šķirošana.jpg Shutterstock_663157960_dump_izgāstuve.jpg

Atkritumu skaits uz pasaules turpina pieaugt un daudzviet radīt lielu piesārņojumu un vides problēmas. Lai arī nākošās paaudzes varētu dzīvot tīrā un drošā pasaulē, ir jāievēro atkritumu apsaimniekošanas vēlamie principi. Kā redzams apgrieztās piramīdas attēlā, tad vissvarīgākais būtu novērst atkritumu rašanos un samazināt tos, tad atkārtoti izmantot, pārstrādāt, tad iegūt no tiem enerģiju un tikai pašās beigās kā vismazāk vēlamā darbība ir atkritumu noglabāšana poligonos un izgāztuvēs.
 
YCUZD_250106_6962_atkritumu apsaimniekošanas piramīda.png
 
Atkritumu šķirošana nozīmē atkritumu sadalīšanu dažādās kategorijās, lai tos varētu pārstrādāt. Šķirojot atkritumus, tiek samazināts piesārņojums, kā arī tas palīdz samazināt aktritumu daudzumu, kas nonāk poligonos. Būtiski, ka pārstrādājot materiālus, tiek izmantots mazāk enerģijas nekā ražojot jaunus produktus no izejvielām.
 
Shutterstock_1727882836_garbage sorting_atkritumu šķirošana.jpg Shutterstock_2497045653_different types of waste bins_dažādu veidu atkritumu kontaineri.jpg Shutterstock_2281082945_waste recycling_atkritumu pārstrāde.jpg
Svarīgi!
Galvenās kategorijas, kurās šķiro aktritumus ir papīrs, plastmasa, stikls, metāls, tekstils, bioatkritumi, kā arī bīstamie atkritumi.
Atkritumu šķirošanai izmanto dažādas krāsas konteinerus. Parasti dzeltenajā konteinerā jāmet plastmasa, zilajā - papīrs, zaļajā - stikls, brūnajā - bioatkritumi.
 
Miskasteplastmasai.pngMiskastestiklam.pngMiskastepapīram.png
 
Daži atkritumi ir bīstami videi, dzīvniekiem un cilvēkam. Tāpēc tos savāc atsevišķi. Piemēram, izlietotās baterijas jāmet speciālās kastītēs veikalos.
 
Ieteikumi ikdienā:
  • Izmanto daudzkārt lietojamas pudeles un maisiņus — tā vietā, lai pirktu plastmasas pudeles vai maisiņus, izvēlies tos, kurus var lietot atkārtoti.
  • Dod vecām lietām jaunu dzīvi — pārvērt burkas zīmuļu traukos vai no veciem T-krekliem izveido lupatiņas.
  • Izvairies no liekiem iepakojumiem — izvēlies produktus bez liekas plastmasas un nēsā līdzi savu pārtikas kārbu.
  • Šķiro atkritumus pareizi — izmet papīru, plastmasu, stiklu un metālu tam paredzētajos konteineros.
  • Izmanto kompostu — organiskos atkritumus, piemēram, augļu mizas un lapas, vari pārstrādāt kompostā.
Sīkāka informācija par to kā pareizi šķirot un kur to darīt ir apskatāma šeit.