Kā zināms, gaismas stari, sasniedzot dažādas virsmas, var atstaroties. Ne visas virsmas vienādi labi atstaro gaismas starus. Piemēram, gludas un gaišas virsmas ir labāki atstarotāji nekā raupjas un tumšas.
Ūdens virsma, stikls un spīdīgs metāls ir ļoti labi atstarotāji, bet koks, asfalts vai tumši aizkari ir slikti gaismas staru atstarotāji.
Vislabāk gaismas starus atstaro spogulis.
Spogulis - priekšmets, kura virsma labi atstaro gaismu un kuru izmanto attēlu ieguvei.
Tā kā spogulis ir ļoti gluds un klāts ar metālisku kārtiņu, tad gaismai atstarojoties, var iegūt precīzu atspulgu. Ja nostājamies pret spoguli, tad iegūstam savu spoguļattēlu, kas ir ļoti precīzs, bet kreisā un labā puse ir samainīta vietām.
Spoguļus izmanto sadzīvē, piemēram, vannasistabā tīrot zobus, satiksmes drošībā ir svarīgi automašīnās esošie spoguļi, kā arī mazi spogulīši palīdz zobārstiem apskatīt pacientu zobus.
Svarīgi!
Plakanā spogulī gaismas stari veido ķermeņa spoguļattēlu, kas ir tikpat liels kā ķermenis, atrodas tikpat tālu no spoguļa virsmas, cik ķermenis, bet tā puses (kreisā un labā) ir mainītas vietām.
Ja spoguļus ievieto speciāli izliektā caurulē tā, lai tie atstarotu viens otra raidīto attēlu, iegūst periskopu. Ar periskopu var redzēt, kas notiek, piemēram, aiz stūra vai zemūdenēs virs ūdens.