Ja ir pavisam tumšs un nav gaismas, tad saskatīt apkārtni ir ļoti grūti un viss ir melns. Kaut nedaudz gaismas ļauj ieraudzīt ķermeņu aprises, bet ja gaismas avoti nodrošina pietiekoši daudz starojuma, tad pasaule apkārt ir ļoti labi saskatāma. Tātad, lai redzētu ir nepieciešama gaisma.
 
Shutterstock_1939222948_dark background_tumšs fons.jpg YCUZD_231116_5738_telpa_tumsā.png YCUZD_231116_5738_telpa_gaismā.png
 
Gaisma - starojums, ko spēj uztvert cilvēka acs.
Atceries, ka gaismas avots izstaro gaismu. Tos var iedalīt divās grupās - dabiski un mākslīgi. Piemēram, svarīgākais dabiskais gaismas avots ir Saule, bet mākslīgie gaismas avoti ir cilvēka radīti - spuldzes, laternas, sveces un ieslēgts TV ekrāns.
 
YCUZD_231101_5728_shēma_gaismas avoti.png
 
Vairāki priekšmeti spīd, bet nav gaismas avoti, jo tikai atstaro gaismu. Atstarotāji ir, piemēram, Mēness, ceļazīmes un spoguļa virsma.
 
Atgādinājums par gaismas avotiem un atstarotājiem ir šeit.
 
Interesanti, ka gaisma satur visu apkārt redzamo krāsu salikumu. To sauc par balto gaismu. Baltās gaismas staru laužot, var iegūt krāsu joslu, kas sastāv no sarkanās, oranžās, dzeltenās, zaļās, zilās, tumši zilās un violetās krāsas.
Baltā gaisma - gaisma, kas sastāv no septiņām dažādas krāsas gaismām.
YCUZD_231103_5739_gaismas laušana.png
 
Dabā baltās gaismas sadalīšanos krāsās var redzēt varavīksnē. Tā veidojas, ja Saule ir zemu debesīs un gaisā ir ūdens pilieni. Saules stari lūst un atstarojas ūdens pilienos.
Svarīgi!
Varavīksnē krāsu joslas veidojas secībā: sarkana, oranža, dzeltena, zaļa, gaiši zila, zila un violeta.
YCUZD_231107_5744_rainbow_varavīksne.png
 
Šeit var noskatīties video par varavīksnes veidošanos (angļu val.)
 
 
Lai izprastu to, kā mēs ieraugam priekšmetus un to krāsas, ir jāzina, ka gaismas stari var gan atstaroties, gan absorbēties jeb uzsūkties. Attēlos var redzēt šīs abas gaismas staru īpašības.
 
YCUZD_231107_5748_gaismas atstarošanās.png YCUZD_231107_5748_gaismas absorbēšana.png
 
Kad gaisma nokļūst līdz kādam priekšmetam, piemēram, ābolam, tad no tā vislabāk atstarojas sarkanā krāsa, bet pārējo krāsu gaismu it kā tiek uzsūkta sevī jeb absorbēta. Bet ābola lapas atstaro zaļo krāsu un pārējās krāsas tiek absorbētas. Līdz ar to cilvēka acs ābolu redz sarkanu un tā lapu zaļu.
 
YCUZD_231103_5739_krāsu uztveršana.png