OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Dabas resursu veidošanās
Dabas resursu veidošanās ir atkarīga no tā, kāda veida dabas resurss tas ir. Liela daļa neatjaunojamo resursu veidojas dziļi Zemēs dzīlēs, notiekot dažādām ķīmiskām reakcijām. Piemēram, nafta veidojas no dzīvnieku un augu atliekām.
Atjaunojamie dabas resursi veidojas regulāri, to veidošanos var veicināt vai tieši pretēji samazināt cilvēka saimnieciskā darbība.
Mežš var atjaunoties dabiskā ceļā, tomēr mērķtiecīga cilvēka darbība to var paātrināt. Lai mežs būtu atjaunojams dabas resurss, to ir nepieciešams regulāri atjaunot. Vidēji viens meža apsaimniekošanas cikls ilgst līdz 100 gadiem.
Meža apsaimniekošanas cikls
Meža dzīve sākas ar stādīšanu – cilvēki iestāda jaunus kokus vai tie iesējas paši. Kad koki aug, nepieciešama jaunaudzes kopšana – tiek izgriezti vāji un slimi koki, lai stiprie varētu augt lielāki. Kad mežs ir pieaudzis, notiek ciršana – kokus nozāģē, lai iegūtu koksni un varētu stādīt jaunus kokus. Šis cikls atkārtojas. Vairāk par šo procesu iespējams noskatīties video.



Meža apsaimniekošana – meža pārvaldīšana un izmantošana tādā veidā, kas saglabā dzīvo organismu daudzveidību, atjaunošanās spēju, dzīvotspēju un iespējas tagadnē un nākotnē.
Uzzināt par meža audzēšanu, kopšanu un izmantošanu var arī interaktīvajā aktivitātē "Mežotājs", kas pieejams šeit.
Dabas resursu izmantošana
Pasaulē no derīgajiem zemes dzīļu resursiem visvairāk tiek izmantota akmeņogles, nafta, dabas gāze un metālu rūdas. Tabulā var apskatīties to izmantošanas piemērus.
Atsauce:
https://mape.skola2030.lv/materials, Dabaszinības 1.– 6.klase