Dzirde ļauj cilvēkam uztvert skaņas un trokšņus apkārtējā vidē, izmantojot ausis un smadzenes, kas apstrādā skaņas signālus. Skaņa sastāv no neredzamiem viļņiem, kas izplatās gaisā. 
 
shutterstock_604173563.jpg
Maņa - dzirde, maņu orgāns - auss
 
Dzirdi nodrošina auss, to veido auss gliemežnīca, ārējā auss eja, bungādiņa, vidusauss – dzirdes kauliņi, iekšējā auss.
 
YCUZD_230224_5071_auss uzbūve.svg
Ārējā auss ir orgāna daļa, kas uztver skaņu viļņus.
To veido auss gliemežnīca, ārējās auss eja un bungplēvīte. Auss ejas ādā ir sēra dziedzeri, kas ražo sēru. Auss ejas sērs ir radīts, lai aizsargātu auss eju no svešķermeņu iekļūšanas un infekcijām (sēram ir dabiskas antibakteriālas un pretsēnīšu īpašības). Auss ejai piemīt pašattīrīšanās spēja.
Ārējā auss uztver skaņas un ievirza tos ārējā auss ejā. Bungplēvīte vibrē, kad to iesvārsta skaņas viļņi. Caur vidusausi skaņa iziet kā sīku kauliņu vibrācija - bungplēvīte liek vibrēt kauliņiem vidusausī, kas pastiprina svārstības.
Vidusauss ir bungdobums ar trīs dzirdes kauliņiem (āmuriņš, laktiņa, kāpslītis).
Caur iekšējo ausi skaņa iziet kā vibrācija šķidrumā. Svārstības izplatās caur iekšējas auss gliemezi, kas pildīts ar šķidrumu. 
Iekšējā auss - kaulainais un plēvainais labirints, kurā izšķir priekštelpu, pusloka kanālus, gliemezi un citus veidojumus.
Gliemezī atrodas līdzsvara un dzirdes receptori. Receptori uztver kairinājumu un pārvērš tos nervu impulsos. Pa dzirdes nervu impulsi nonāk galvas smadzenēs.
 
Shutterstock_1960818781.jpg
 
Garša ļauj cilvēkam uztvert garšu, izmantojot mēli un smadzenes, kas apstrādā garšas signālus. Cilvēka mutē ir 2000 - 10000 garšas kārpiņu. Garšas receptori galvenokārt atrodas uz mēles malām, gala un saknes. No receptoriem impulsi pa nervu nonāk galvas smadzenēs. Mēs šķiram piecas garšas sajūtas: sāļu, rūgtu, skābu, saldu un umami. Cilvēki sagaršo umami, izmantojot garšas receptorus, kas reaģē uz atsevišķām vielām, visbiežāk glutamātu (mūsdienās kā pārtikas piedevu visvairāk izmanto E621 - mononātrija glutamātu). Par umami kā par atsevišķu garšu sāka runāt tikai 20. gadsimta sākumā, kad to atklāja un izpētīja japāņu ķīmiķi. Uzskatīja, ka umami garšu veido dažādu garšu kombinācijas, tomēr tika pierādīts, ka cilvēks šo garšu uztver ar īpašiem garšas receptoriem. Pēc umami visvairāk garšo tomāti, sojas mērce, zivis, kā arī fermentēts siers.
 
Garšas sajūtu cilvēkam maina apkārtējie apstākli, veselība. Tumsā garšas sajūta mazinās. Badošanās laikā palielinās jutība pret saldu garšu. 
 
Shutterstock_74232157_tongue_mēle.jpg
Maņa - garša, maņu orgāns - mēle
 
YCUZD_231020_5687_mēles receptori.svg
 
Oža ļauj cilvēkam uztvert smaržu jeb aromātu, izmantojot degunu un smadzenes, kas apstrādā smaržas signālus.
 
Shutterstock_1020694123.jpg
Maņa - oža, maņu orgāns - deguns
 
Ožas sajūta veidojas, ožas receptoriem deguna gļotādā nonākot tiešā kontaktā ar vielu molekulām, kas atrodas gaisā, uztverot ķīmisku kairinājumu.
 
YCUZD_231020_5687_ožas receptori.svg
 
Receptori var atšķirt piecus tūkstošus dažādu smaržu. Ožai ir brīdinoša, izzinoša un pielāgojuša nozīme (nepatīkama smarža brīdina par bojātu produktu), arī nozīme gremošanas refleksos (svaigi ceptas maizes smarža palaiž intensīvu siekalu izdalīšanos). 
Cilvēkam un augstākajiem dzīvniekiem ožas receptori atrodas deguna dobumā. Ožas receptori uztver apkārtējā gaisa ķīmisko sastāvu un novada to turpmākai analīzei uz ožas centru smadzenēs. Arī citi dzīvnieki, piemēram, kukaiņi, sajūt smaržas, taču ķīmiskie receptori (hemoreceptori) tiem ir savādāki.
 
Tauste ļauj cilvēkam uztvert un analizēt ārējās vides mehāniskos kairinājumus un iegūt informāciju par priekšmetu formu, virsmas īpatnībām, lielumu, konsistenci, izmantojot ādu un smadzenes, kas apstrādā taustes signālus. Ādā ir daudz sensoru receptoru. Ļoti blīvs receptoru izvietojums un liela vairāku vienlaicīgu pieskārienu telpiskā izšķirtspēja raksturīga rokas pirkstu galu ādai. Taustes analizatoram raksturīga samērā strauja adaptācija - noteiktas intensitātes kairinātājam ilgstoši darbojoties, pieskāriena sajūta pamazām zūd. Sevišķi labi attīstīta tauste ir neredzīgajiem.
 
Shutterstock_679737205.jpg
Maņa - tauste, maņu orgāns - āda
 
YCUZD_231020_5687_ādas sensorie receptori.svg
 
Maņu orgānu jeb sensorā sistēma sastāv no trīs galvenajām daļām: uztverošās, vadošās un analizējošās.
 
  • Uztverošā daļa
Uztverošā daļa ir pirmā maņu sistēmas daļa Izcēlums, kas uztver apkārtējo kairinājumu. Šī daļa transformē stimulu fizikālās vai ķīmiskās īpašības elektriskajos signālos (nervu impulsos), kurus organisms spēj tālāk apstrādāt. To veido receptori (specializētas šūnas), kas specializējas noteiktu stimulu, kā gaisma, skaņa, spiediens, temperatūra u.c. uztveršanā.
 
  • Vadošā daļa
Vadošā daļa nodrošina nervu impulsu pārvadi no receptoriem uz smadzeņu vai muguras smadzeņu analizējošo daļu. Tā sastāv no nervu šķiedrām, kas savieno maņu sistēmas uztverošo un analizējošo daļu. Šī daļa darbojas kā "informācijas ceļš," pa kuru signāli ceļo uz smadzenēm, piemēram, redzes nervs pārnes impulsus no tīklenes uz smadzeņu redzes centru.
 
  • Analizējošā daļa
Analizējošā daļa interpretē signālus, kas saņemti no vadošās daļas, tā atrodas centrālajā nervu sistēmā (CNS) – smadzenēs un dažos gadījumos muguras smadzenēs. Šī daļa nosaka, kā organisms reaģēs uz stimulu. Piemēram, redzes signāla interpretācija ļauj atpazīt objektu, dzirdes signāls ļauj noteikt skaņas avotu, savukārt taustes signāls informē par virsmas īpašībām.