Pasaulē vieni no svarīgākajiem ir enerģētiskie derīgie izrakteņi un metālu rūdas.
Derīgos izrakteņus, kas tiek vai var tikt izmantoti enerģijas iegūšanai, sauc par enerģētiskajiem derīgajiem izrakteņiem.
Enerģētiskie derīgie izrakteņi ir akmeņogles, brūnogles, antracīts, nafta, dabasgāze, degslāneklis, kūdra. No tiem kūdra ir atjaunīgs izsmeļamais resurss, bet pārējie - izsmeļamie neatjaunīgie resursi. Derīgie izrakteņi uz Zemeslodes ir izvietoti nevienmērīgi. Ir valstis ar milzīgiem derīgo izrakteņu krājumiem (ASV, Kanāda, Krievija) un ir valstis, kur to ir ļoti maz (Japāna). Dažkārt derīgos izrakteņus iegūst vienā valstī, bet patērē citā.
Dabas resursu ieguvējvalsts ir valsts, kurā attiecīgais dabas resurss tiek iegūts.
Dabas resursu patērētājvalsts ir valsts, kurā attīecīgais dabas resurss plaši tiek izmantots valsts saimniecībā.
Viens no galvenajiem enerģijas avotiem ir nafta.
 
Shutterstock_1913735710_crude oil pump jack_naftas pumpis.jpg
Naftas ieguve sauszemē
 
Shutterstock_2472575121_drilling rig_urbšanas iekārta.jpg
Naftas iegūve okeāna dzīlēs
 
Tā ir atklāta visos kontinentos, kā arī okeānos un jūrās. Vislielākie naftas krājumi dilstošā secībā ir:
  • Venecuēlā,
  • Sauda Arābijā,
  • Kanādā,
  • Irānā,
  • Irākā.
Nafta ir viegli transportējama ar tankkuģiem vai pa naftas caurulvadiem, tādēļ to pārsvarā pārstrādā patērētājvalstīs. Visvairāk iegūst un patērē naftu ASV, bet visvairāk eksportē - Sauda Arābija.
Naftu izmanto: degvielas un smērvielu ražošanā, ķīmiskajā rūpniecībā, enerģijas ražošanā, apkurē, u.c. No nafas ražo sintētisko kaučuku, kvēpus, dažādas gumijas, degvielu, eļlas, parafīnus, mazutu un citus izstrādājumus.
 
Svarīgs enerģēiskais resurss ir dabasgāze. Tā atrodama gan dabasgāzes iegulās, gan naftas baseinos virs naftas. Lielākie dabasgāzes krājumi dilstošā secībā ir: 
  • Krievijā,
  • Irānā,
  • Katarā,
  • ASV,
  • Sauda Arābijā.
Gāzi iegūst tik daudz cik patērē, jo, to uzglabājot, rodas zudumi. Dabasgāzi uz patērētājvastīm transportē ar tankkuģiem sašķidrinātā veidā vai pa cauruļvadiem. Vislielākā dabasgāzes ieguvējvalsts un arī patērētājvalsts ir ASV. Patērētājvalstis gāzi uzglabā speciāli ierīkotās pazemes krātuvēs. Latvijā dabasgāzi uzglabā Inčukalnā.
Dabasgāzi izmanto rūpniecībā, mājsaimniecībā, elektroenerģijas ražōšanā, paalpojumu nozarē, u.c. Salīdzinot ar citiem fosilā kurināmā veidiem, dabasgāze rada mazāk kaitīgo izmešu.
 
Savu nozīmi nav zaudējušas ogles.
 
Shutterstock_2460149687_coal mining_ogļu ieguve.jpg
Ogļu ieguve karjerā
 
To krājumi izvietoti ļoti nevienmērīgi. Lielākie ogļu krājumi dilstošā secībā ir:
  • ASV,
  • Krievijā,
  • Austrālijā
  • Ķīnā,
  • Indijā.
Ogles iegūst vairāk nekā 50 valstīs. Pārsvarā tās patērē pašas ieguvējvalstis, bet daļu ved uz patērētājvalstīm, jo akmeņogles ir viegli transportēt un uzglabāt. Lielākā ogļu ieguvējvalsts un patērētājvalsts ir Ķīna.
 
Nozīmīgas ir melno un krāsaino metālu rūdas. Nozīmīgākais metāls ir dzelzs. Tas ir 2. izplatītākais metāls, kuru iegūst no dažādiem minerāliem. Lielākie dzelzs rūdas krājumi ir Austrālijā, Brazīlijā, Krievijā, Ķīnā, Ukrainā, Kanādā, Indijā. Lielākā dzelzs rūdas ieguvējvalsts un pārstrādātājvalsts ir Ķīna. Pārstrādājot rūdu iegūst čugunu, tēraudu un dažādus sakausējumus. Dzelzs rūdai, pievienojot citus metālus, uzlabojas uzlabojas iegūto materiālu īpašības.
 
No krāsainajiem metāliem cilvēki visvairāk izmanto alumīniju. Tas ir visizplatītākis metāls, kuru iegūst no boksītiem. Lielākie šīs rūdas krājumi ir Gvinejā, Australijā, Vjetnamā, Brzīlijā, Jamaikā un Indonēzijā. Boksītu ieguves valstis ražo alumīnija oksīdu, kuru transportē uz valstīm, kur ir daudz elektroresursu, lai izkausētu alumīniju. Vislielākā ieguvējvalsts ir Austrālija, bet patērētājvalsts - Ķīna. Šo metālu izmanto lidmašīnu, dažādu trnsporlīdzekļu, būvkonstrukciju, elektroierīcu un elektropgāde iekārtu, iesaiņojuma ražošanā.
                                                                                               ​​                                        
Pasaules derīgo izrakteņu karte