Ķīmiskās pārvērtības ir procesi, kuros vielās pārkārtojas atomi un veidojas jaunas vielas. Ķīmiskās pārvērtības ķīmijā pieraksta ar reakcijas vienādojumiem. Reakcijas vienādojumos izmanto ķīmisko elementu simbolus un vispārīgi pieņemtus apzīmējumus.
Piemērs:
Dota ķīmiskā pārvērtība, kur ogle (sastāv no oglekļa - C) reaģē ar gaisā esošo skābekli () un veidojas ogļskābā gāze (). Ogleklis un skābeklis ir izejvielas, bet ogļskābā gāze ir produkts.
Ar "+" simbolu apzīmē vielu savienošanu.
Ar "" simbolu reakcijā apzīmē jaunas vielas vai vielu veidošanās procesu. Ja virs bultas ir kāds simbols, viela vai pieraksts, tas raksturo reakcijai nepieciešamo vidi (vielas vai procesi ir nepieciešami ķīmiskajai pārvērtībai, bet tie nemaina reakcijas produktus.
Ar "" simboliem aiz vielām apzīmē vielas agregātstāvokli. Bulta uz augšu nozīmē, ka viela ir gāze. Bulta uz leju norāda, ka viela ir nešķīstoša - cieta viela, kas veido nogulsnes.
Doto reakciju var nolasīt sekojoši:
a) ogleklis reaģē ar skābekli un veidojas ogļskābā gāze;
c) "ce" plus "o divi" veidojas "ce o divi".
Ķīmiskās reakcijas iedala četros reakciju veidos, balstoties uz izejvielās un produktos esošo vielu skaitu un procesiem, kas notiek reakcijas gaitā.
Savienošanās reakcijas ir ķīmiskās pārvērtības, kuru laikā no divām vai vairākām vielām veidojas viena jauna viela.
Vispārīgā formula: A + B —> AB (A un B - ķīmiskie elementi)
Piemērs:
Sadalīšanās reakcijas ir ķīmiskās pārvērtības, kuru laikā no vienas vielas veidojas divas vai vairākas jaunas vielas.
Vispārīgā formula: AB—> A + B (A un B - ķīmiskie elementi vai to grupas)
Piemērs:
Aizvietošanās reakcijas ir ķīmiskā pārvērtības, kuru laikā viena vienkārša viela aizvieto jonu saliktā vielā un veidojas divas jaunas vielas.
Vispārīgā formula: AB + C —> CB + A (kur A, B, C - ķīmiskie elementi vai to grupas)
Piemērs:
Apmaiņas reakcijas ir ķīmiskas pārvērtības, kuru laikā divas saliktas vielas apmainās ar joniem vai jonu grupām un no divām vielām veidojas divas jaunas vielas.
Vispārīgā formula: AB + CD —> AD + CB (kur A, B, C, D - ķīmiskie elementi vai to grupas)
Piemērs:
Šajā tēmā apgūsi tikai savienošanās un sadalīšanās reakcijas. Aizvietošanās un apmaiņas reakcijas apgūsi nākamajās tēmās 8. klasē un 9. klasē.