Indikatori ir vielas, ar kuru palīdzību var noteikt vielas vidi, jo atkarībā no vielas vides, tie maina krāsu. Vielai var būt skāba, neitrāla vai bāziska/sārmaina vide. Vielas vidi nosaka, izmantojot pH vērtību, kas ir robežās no 1 līdz 14.
pH vērtība ir skaitlis, kas raksturo ūdeņraža jona un hidroksilgrupas () daudzumu šķidrumā. pH vērtību var noteikt ar indikatoru palīdzību vai speciālām iekārtām - pH metriem. Ja šķidrumā ir daudz , tad pH vērtība ir mazāka par 7 (pH<7), ja šķīdumā ir daudz , tad pH vērtība ir lielāka par 7 (pH>7). Ja un jonu daudzums šķidrumā ir vienādā daudzumā (=), tad viela ir neitrāla (pH=7).
Indikatori var būt ļoti dažādi - bieži izmanto universālo indikatoru, metiloranžu, fenolftaleīnu vai arī zilo lakmusu. Arī dabā ir sastopami bioindikatori, piemēram, sarkanā kāpostu sula, melleņu sula, karkadē tēja, melnā tēja u.c.
Indikatoru piemēri (shēmās ar skaitļiem norādītas iespējamās pH vērtības un indikatora krāsojums):
Universālais indikators - var noteikt vielas vidi (gan skābu, gan neitrālu, gan bāzisku jeb sārmainu.
Metlioranžs (orģinālais šķīdums ir oranžā krāsā) - nosaka vielas skābumu.
Fenolftaleīns (orģinālais šķīdums ir caurspīdīgs) - nosaka vielas sārmainumu jeb bāziskumu.
Ar indikatoriem var atšķirt skābes un bāzes (šķīstošus hidroksīdus). Skābēm pH vērtība ir mazāka par 7 (pH<7), bet bāzēm pH vērtības ir lielākas par 7 (pH>7). Oksīdiem un sāļiem teorētiski pH vērtība ir neitrāla, ja tās ir sausas vielas, taču šķīdumos pH vērtības var būt dažādas, jo oksīdi un sāļi var mijiedarboties ar ūdens molekulu un tādā veidā mainās pH vērtība. Par šo vairāk mācīsies vidusskolā.