Kāds krāsains minerāls ir veidots no ķīmiskā savienojuma \(A\). \(A\) ir binārs savienojums, kura kristāli tīrā veidā ir caurspīdīgi, savukārt krāsu minerāls iegūst pateicoties tam, ka maza daļa no \(A\) atomiem ir aizstāti ar cita ķīmiskā elementa \(B\) atomiem. Lai noteiktu \(B\) saturu minerālā, minerālu sasmalcināja un \(10,00\) \(g\) no tā izšķīdināja karstā atšķaidītas sālsskābes šķīdumā.
Zaļganajam šķīdumam, kurā bija radies \(B\) savienojums \(C\), pievienoja hlorskābi, \(C\) pārvēršot par \(D\), pēc tam, šķīdumam pievienojot nedaudz nātrija sārma, vidi padarīja neitrālu, panākot \(D\) pārvēršanu par \(E\), starp kuriem eksistē ķīmiskais līdzsvars, un šķīduma krāsu nomainot no viegli oranžas uz viegli dzeltenu. Tad šķīdumam pievienoja bārija hlorīda šķīdumu un novēroja dzeltenu nogulšņu \(F\) veidošanos. Dzelteno nogulšņu masa pēc žāvēšanas bija \(0,397\) \(g\).
Pēc tam filtrātam pievienoja koncentrētu amonjaka šķīdumu, novērojot baltu nogulšņu \(G\) veidošanos. Nogulsnes nofiltrēja un noteica, ka pēc žāvēšanas to masa ir \(15,11\) \(g\), un metāla masas daļa iegūtajā savienojumā ir \(34,6\) \(%\). Nogulsnes pēc tam izšķīdināja nātrija hidroksīda šķīdumā, iegūstot savienojumu \(H\). Iegūto \(H\) šķīdumu ietvaicēja un sauso atlikumu karsēja paaugstinātā temperatūrā, iegūstot baltu savienojumu \(I\).
Uzraksti \(A\) – \(I\) ķīmiskās formulas!
\(A\)
\(B\)
\(C\)
\(D\)
\(E\)
\(F\)
\(G\)
\(H\)
\(I\)
Piezīme.
Alumīnija oksīds veido minerālu korundu. Korundam, kas satur hroma piemaisījumu, ir sarkana krāsa un to sauc par rubīnu.
Rubīna kristāls.
Atsauce:
https://lv.wikipedia.org/wiki/Rub%C4%ABns
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!