Maisījumā ietilpst trīs sāļi \(A\), \(B\) un \(C\) satur vienus un tos pašus ķīmiskos elementus dažādā attiecībā. Ņemot \(10,0\) \(g\) šāda maisījuma, to pilnībā izšķīdinot ūdenī un šķīdumam pievienojot svina(II) nitrātu, iegūst \(21,50\) \(g\) baltu nogulšņu, kas satur trīs vielas.
Ņemot jaunu porciju \(10,0\) \(g\) identiska maisījuma un tam pievienojot sālsskābi pārākumā, novēroja gāzes ar asu smaku \(D\) izdalīšanos, kā arī novēroja blāvi dzeltena nešķīstošu šķīdumam pa virsu peldošu nogulšņu \(E\) veidošanos. Šīs nogulsnes ekstrahēja organiskā šķīdinātājā, to ietvaicēja, un noteica, ka nogulšņu masa ir \(0,507\) \(g\).
Gāzi \(D\) savukārt izvadīja caur piesātinātu kalcija hidroksīda šķīdumu, un pēc filtrēšanas ieguva \(4,762\) \(g\) baltu nogulšņu. Visu trīs sāļu ūdens šķīdums liesmu krāso dzeltenā krāsā. Zināms, ka no sākotnējā maisījumā ietilpstošajiem savienojumiem vislielākā skābekļa masas daļa ir \(A\) (45,1%), bet vismazākā – \(C\) (30,4%).
Savienojumu \(C\) samērā plaši izmanto kādas tā īpašības dēļ. To visai plaši izmanto analītiskajā ķīmijā, jo tas reaģē ar kādu tumši violetu vielu \(F\), reakcijā veidojot tikpat kā bezkrāsainus produktus. Parasti, lai noteiktu brīdi, kad viss \(F\) ir izreaģējis, izmanto indikatoru \(X\).
A. Uzraksti (atbildē – viens vārds), kāda īpašība ir raksturīga vielai \(C\)!
B. Uzraksti vielas \(F\) ķīmisko formulu!
C. Uzraksti, kāds nosaukums ir vielai \(X\), kuru izmanto kā indikatoru!
Lai iesniegtu atbildi un redzētu rezultātus, Tev nepieciešams autorizēties. Lūdzu, ielogojies savā profilā vai reģistrējies portālā!