Rokoko
Šis stils izveidojās 18.gadsimta sākumā Francijā, Parīzē. Šim stilam raksturīgs bagātīgs dekors, pasteļkrāsas, izliektas līnijas un zelts.
Rokoko reizēm dēvē arī par Francijas karaļa Ludviķa XV stilu.
Ludviķis XV
Rokoko interjers ir ļoti grezns – izsmalcinātas un dekoriem klātas mēbeles, nelielas skulptūriņas, ornamentiem rotāti spoguļi, dekoriem klātas sienas, dekoratīvi sienu gleznojumi, zīda tapetes.
Porcelāna skulptūriņas
Ornamenti atgādina stilizētas liesmas, lapas, ziedu vītnes, gliemežvākus.
Kolonnas reizēm tiek izgatavotas spirālveidā, to augšējā daļa – kapitelis – tiek bagātīgi dekorēta.
Kapitelis
Logu un durvju ailes, griesti tiek rotāti ar skulpturāliem dekoriem - stilizētām vītnēm, gliemežvākiem, ziedu pušķiem, lapām, kā arī maskām. Griesti tiek apgleznoti, gleznojumu iekļauj skulpturāli dekoratīvie elementi. Šos dekorus bieži vien pārklāja ar zelta krāsu, kas radīja greznuma efektu.
Griestu gleznojumi | Deju zāles dekori | Apzeltītie dekori |
Greznības iespaidu paspilgtināja spoguļi, kuru rāmis tika bagātīgi dekorēts un pārklāts ar zeltu. Greznības efektu radīja arī kristāla lustras, kuras, atstarojot gaismu, piepildīja telpu ar mirdzumu.
Spogulis | Lustra |
Jebkura interjera nozīmīgs papildinošais elements ir mēbeles.
Galdiņš | Galdiņš | Kumode |
Svarīgi!
Rokoko mēbeles tika darinātas vieglas, izsmalcinātas. Tām raksturīgas izliektas līnijas. Mēbeļu kājas tiek veidotas izliektā formā. Liela nozīme tiek piešķirta dekorativitātei. Arī mēbeles rotā rokoko raksturīgie dekoratīvie elementi.
Krēslu atzveltņu izgatavošanā tie ieviests jauninājums - tās siluets atgādina vijoli. Mēbeles bieži vien tiek rotātas ar bronzas dekoriem, dekoratīvie elementi no koka tiek apzeltīti. Krēslu un dīvānu sēdekļi un atzveltnes tiek polsterētas un pārvilktas ar zīda audumu.
Jaunās rokoko stila mēbeles – rakstāmgalds, neliels dīvāniņš, kumode, grāmatu skapis, kosmētikas galdiņš, poļu stila gulta.
Rakstāmgalds | Dīvāns | Poļu stila gulta |
Ampīrs
Svarīgi!
Izveidojies Francijā, 19. gadsimta sākumā. Šī stila pamatā ir Senās Romas arhitektūra un Senās Ēģiptes mākslas elementi. Iemesls – Francijas imperatora Napoleonakaragājiens uz Ēģipti.
Napoleons | Napoleona tronis |
Pēc atgriešanās no šī karagājiena, franču arhitektūrā un mākslā tika ieviesti dažādi mākslas elementi no Ēģiptes.
Rotājumos tiek izmantotas militārās emblēmas, stilizētas lauru lapu vīnes un vainagi, spārnotas lauvas, sfinksas (spārnotas lauvas ar cilvēka galvu), Romas impērijas simboli - ērglis, bruņucepures.
Interjers ir atturīgi svinīgs. Tam raksturīgi sienu gleznojumi, dekoratīvais reljefs, kas atgādina ēģiptiešu sfinksas. Dekoriem raksturīgs ritmisks ornaments. Kā apdares materiālu izmanto tumšu koku, piemēram, sarkankoku, un bronzu.
Logu rotāšanai izmantoja aizkarus no viegla, gaisīga auduma un sānu aizkarus no biezāka auduma. Aizkari tika glīti sakārtoti krokās, nostiprināti logam abās pusēs ar lentām. Aizkariem izvēlējās zilu, zaļu, violetu, dzeltenu vai rozā krāsas audumu. Šādas pat krāsas audumi tika izmantoti guļamistabās baldahīnu izgatavošanā. Virs gultām tika novietots baldahīns, aizkari glīti sakārtoti abās pusēs gultai. Gultas abās pusēs tiek novietoti gareni spilveni.
Arī mēbeles tika izgatavotas no tumšā sarkankoka.
Krēsliem un dīvāniem raksturīga līdzena sēdekļa virsma, bez izteikta uzpolsterējuma.
Mēbeles tika dekorētas ar ampīram raksturīgiem dekoratīvajiem elementiem.
Spārnotās lauvas
Viens no jaunievedumiem – taburete.