OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Pēc Aukstā kara beigām 1991. gadā pasaule piedzīvoja būtiskas pārmaiņas. Sabiedrības attīstījās, tehnoloģijas strauji progresēja, bet vienlaikus notika arī dažādi politiski un militāri konflikti. Šajā laikā globalizācija kļuva par vienu no svarīgākajām parādībām, mainot veidu, kā cilvēki dzīvo, strādā un sazinās.
Svarīgi!
Globalizācija ir process, kurā pasaules valstis, to ekonomikas, kultūras un sabiedrības kļūst arvien ciešāk savienotas, pateicoties tehnoloģiju attīstībai, starptautiskajai tirdzniecībai, ceļošanai un informācijas plūsmai. Globalizācija veicina ideju, preču, pakalpojumu, cilvēku un kapitāla brīvu kustību pāri valstu robežām, padarot pasauli savstarpēji atkarīgāku un saistītāku. Globalizācija ietekmē ikdienas dzīvi, nodrošinot plašāku preču un pakalpojumu pieejamību, uzlabojot saziņas iespējas un veicinot kultūru mijiedarbību, taču tā rada arī ekonomiskus un sociālus izaicinājumus, piemēram, darba tirgus pārmaiņas un vietējo kultūru izzušanas risku.
Galvenās izmaiņas pasaulē pēc 1991. gada un Aukstā kara beigām
 
1. Jaunas valstis un politiskās pārmaiņas
Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā izveidojās vai savu neatkarību atjaunoja daudzas jaunas valstis, tostarp Latvija, Lietuva un Igaunija. Šis laiks bija pārmaiņu periods, kurā valstis centās nostiprināt savu neatkarību un veidot demokrātiskas pārvaldes sistēmas. Eiropā notika būtiskas izmaiņas, jo daudzas valstis tiecās pievienoties Eiropas Savienībai, kas vairākkārt paplašinājās. 2004. gadā notika vislielākā paplašināšanās, kad ES uzņēma 10 jaunus dalībniekus, tostarp Latviju. Šajā pašā laikā Ķīna piedzīvoja strauju ekonomisko izaugsmi un pakāpeniski kļuva par vienu no pasaules ekonomikas līderiem, kas ietekmēja arī citus pasaules reģionus.
 
EC-EU-enlargement_animation.gif
Eiropas Savienības paplašināšanās.
 
2. Tehnoloģiju attīstība un digitalizācija
Līdztekus politiskajām pārmaiņām strauji attīstījās arī tehnoloģijas un digitalizācija. Internets kļuva par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu – ja 1990. gadu sākumā to izmantoja tikai neliels skaits cilvēku, tad 2000. gadu laikā tas kļuva pieejams plašākai sabiedrībai un izmainīja veidu, kā cilvēki sazinās, strādā un izklaidējas. Mobilie tālruņi, kas sākotnēji bija dārgi un pieejami tikai dažiem, 21. gadsimtā kļuva par ikdienas nepieciešamību, bet vēlāk viedtālruņi pavēra ceļu sociālajiem medijiem, kas būtiski ietekmējuši sabiedrības informētību, politiku un kultūru. Arī mākslīgā intelekta attīstība un automatizācija ir kļuvuši par svarīgiem mūsdienu pasaules aspektiem, kas maina darba tirgu un ikdienas dzīvi.
 
 
3. Globalizācija un ekonomiskās pārmaiņas
Globalizācija veicināja ne tikai tehnoloģisko progresu, bet arī izmaiņas ekonomikā. Tirdzniecība starp valstīm kļuva intensīvāka, radot ciešāku savstarpējo atkarību. Jauni ekonomiskie spēki, piemēram, Brazīlija, Krievija, Indija, Ķīna un Dienvidāfrika, izaicināja tradicionālo Rietumu valstu dominanci pasaules ekonomikā. 2008. gada globālā finanšu krīze satricināja pasauli, izraisot ekonomisko lejupslīdi un mainot cilvēku uzticību bankām un finanšu institūcijām. Turklāt 2020. gadā sākusies COVID-19 pandēmija būtiski ietekmēja globālo ekonomiku, mainot darba vidi un veicinot attālinātā darba un e-komercijas attīstību.
 
4. Zinātnes un medicīnas sasniegumi
Zinātnes un medicīnas sasniegumi šajā laikā arī bija nozīmīgi. Strauja attīstība medicīnā ļāva izstrādāt efektīvākas ārstēšanas metodes, kas palīdzēja cīnīties ar dažādām slimībām, piemēram, jaunizveidotās vakcīnas pret COVID-19 palīdzēja ierobežot pandēmiju. Tajā pašā laikā kosmosa izpēte piedzīvoja jaunu vilni – privātie uzņēmumi, piemēram, SpaceX, sāka aktīvi darboties šajā jomā, attīstot jaunus projektus un plānojot ceļojumus uz Marsu.
 
Falcon_1_Flight_4_liftoff.jpg
SpaceX kosmosa kuģa Falcon1 pacelšanās. Tas bija pirmais privāti finansētais komosa kuģis, kas veiksmīgi izlidoja no Zemes orbītas.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Falcon_1_Flight_4_liftoff.jpg 
 
5. Vides problēmas un klimata pārmaiņas
Lai gan pasaule kļuva arvien ciešāk saistīta un attīstītāka, mūsdienu sabiedrība saskaras ar nopietniem izaicinājumiem. Klimata pārmaiņas kļuva par vienu no lielākajiem globālajiem draudiem, izraisot diskusijas par nepieciešamību samazināt oglekļa emisijas un attīstīt ilgtspējīgus risinājumus. Parīzes klimata nolīgums, kas tika noslēgts 2015. gadā, bija viens no mēģinājumiem ierobežot globālo sasilšanu un rosināt valstis veikt pasākumus vides aizsardzībai. Vienlaikus alternatīvās enerģijas avoti, piemēram, saules, vēja un ūdens enerģija, ieguva arvien lielāku nozīmi, mazinot atkarību no fosilā kurināmā.
 
Globālā sasilšana un tās izraisītās pārmaiņas (piemēram, ledāju kušana) ir vienās no redzamākajām klimata pārmaiņām.
 
6. Konflikti un drošības izaicinājumi
Neskatoties uz centieniem saglabāt mieru, pasaulē joprojām notikuši militāri konflikti. Terorisms kļuva par vienu no būtiskākajiem drošības izaicinājumiem, īpaši pēc 2001. gada 11. septembra uzbrukumiem ASV, kas izraisīja karadarbību pret teroristu grupējumiem. Turklāt 21. gadsimtā parādījās jauni draudi, piemēram, kiberdrošības uzbrukumi un hibrīdkarš, kas apdraud informācijas drošību un valstu stabilitāti.
 
Explosion_following_the_plane_impact_into_the_South_Tower_(WTC_2)_-_B6019~11.jpg
Teroristu uzbrukums Pasaules tirdzniecības ēkām jeb Dvīņu torņiem ASV 2001. gada 11. septembrī.
https://en.wikipedia.org/wiki/File:Explosion_following_the_plane_impact_into_the_South_Tower_(WTC_2)_-_B6019~11.jpg  
 
Mūsdienu pasauli veido pagātnes procesi. Tehnoloģiju attīstība maina cilvēku dzīvesveidu, ekonomiskās pārmaiņas nosaka mūsu labklājību, bet politiskie un drošības izaicinājumi ietekmē valstu attiecības un sabiedrības stabilitāti. Zināšanas par neseno vēsturi palīdz saprast, kāpēc pasaule šodien ir tāda, kāda tā ir, un sniedz iespēju izvērtēt, kādus izaicinājumus nākotnē būs jārisina.