Šūnu adresācijas veidi
Veidojot formulas, var izmantot šūnu relatīvo, absolūto un jaukto adresāciju. Galvenā atšķirība – kā dublēsies formula, pielietojot Automātiskas aizpildīšanas rīku.
Relatīvā šūnu adrese
Katrai šūnai ir sava adrese, pēc kuras var to atrast (tapāt kā katrai mājai ir sava adrese). Pēc noklusējuma šūnās tiek pielietota relatīvā adresācija. Tas nozīmē, ka adrese mainīsies, pieskaņojoties jaunajai vietai. Kopējot formulu lejup, palielinās rindu numuri, bet, kopējot pa labi, mainās kolonnu apzīmējumi.
Piemērs:
Redzot formulu =A2*B2, var secināt, ka, velkot automātiskas aizpildīšanas rīku uz leju, nākamajā šūnā redzēs formulu =A3*B3, vēl nākamajā =A4*B4 utt.
Absolūtā šūnu adrese
Dažreiz nepieciešams, lai šūnu adrese nemainītos. Tādā gadījumā var it kā "aizslēgt" šo šūnu, izmantojot dolāra zīmi “$” kā slēdzeni.
Absolūtās adreses pierakstam izmanto $ zīmi. To lieto pirms kolonnas apzīmējuma un pirms rindas numura.
Kā redzams attēlā, lai aprēķinātu atlaidi, šūnu E1 "aizslēdz" ar dolāra zīmēm (pirms burta un pirms cipara).
Piemērs:
Redzot formulu =$A$2*B2, var secināt, ka, velkot automātiskas aizpildīšanas rīku uz leju, nākamajā šūnā redzēs formulu =$A$2*B3, vēl nākamajā =$A$2*B4 utt. Šajā gadījumā šūnai A2 ir absolūtā adrese.
Jauktā šūnu adrese
Jaukto adresi izmanto, kad nepieciešams, dublējot formulu, mainīt tikai vienu šūnas adreses daļu – vai kolonnas apzīmējumu, vai rindas.
Piemēram, dublējot adresi $A1, formulā tiks mainīts tikai rindas numurs, bet adresei A$1 – tikai kolonnas numurs.
Piemērs:
Redzot formulu =A$2*B1, var secināt, ka, velkot automātiskas aizpildīšanas rīku pa labi, nākamajā šūnā redzēs formulu =B$2*C1, vēl nākamajā =C$2*D1 utt. Šajā gadījumā šūnai A2 ir jauktā adrese.
Standartkļūdu paziņojumi formulās
Veidojot formulas, dažreiz gadās nepareizi ievadīt formulas apzīmējumu, aizmirst aizvērt iekavas vai kas cits. Lietotne uzreiz signalizē par kļūdu un izvada kļūdas paziņojumu vai dialoglodziņā piedāvā risinājumu. Kļūdas tiek apzīmētas ar simbolu #.
Biežāk pieļaujamās kļūdas:
#NAME – formulā ievadīts nepareizs funkcijas nosaukums vai neesošs šūnas vārds. Visbiežāk rodas, ievadot formulas nosaukumu no tastatūras.
Piemērs:
E3=SUN(A2:D2) – nepareizi uzrakstīts funkcijas apzīmējums, jābūt SUM.
#DIV/0 – dalīšana ar nulli vai ar tukšu šūnu. No matemātikas zināms, ka ar nulli dalīt nedrīkst!
#VALUE – šūnā ir ievadīta nepareiza vērtība. Iemesli var būt dažādi.
Piemērs:
Veidojot formulu, tika izmantota šūna, kurā jālieto skaitlis, bet tajā atrodas teksts. Tāda kļūda bieži rodas, dublējot formulas.
###### – skaitlim, datumam vai laikam šūnā nepietiek vietas. Risinājums – mainīt kolonnas platumu.
#NUM! – nepareizi norādīts funkcijas arguments.
Piemērs:
Saknes funkcijas lietošana negatīvam skaitlim.