Pirms mācies tālāk par dabas resursu daudzveidību, atkārto, ko jau zini no 5. klases!
Dabas resursi ir dabas elementi un parādības, kurus cilvēki izmanto savām vajadzībām.
Dabas resursi, sākot ar ūdeni un gaisu līdz pat dažadu veidu minerāliem un mežiem, ir būtiski cilvēku dzīves sastāvdaļa un ekonomikas virzītājspēks.
Dabas resursu klasificēšanai ir dažādi kritēriji, bet visbiežāk tos iedala pēc to izcelsmes, pēc izmantošanas un pēc to izmantojamības pakāpes un spējas atjaunoties.
Dabas resursu iedalījums pēc izcelsmes iedala vēl četrās apakšgrupās:
- bioloģiskie resursi;
- zemes dzīļu resursi;
- hidrosfēras resursi;
- atmosfēras resursi.
Bioloģiskie resursi nāk no biosfēras, tajos ir dzīvība un tos var izaudzēt. Tie ir dzīvnieku un augu valsts resursi – flora un fauna. Ar bioloģiskiem resursiem jāsaprot biosfēras sauszemes biomu (dabas zonu) un ūdensvides biomu, ekosistēmu augu un dzīvnieku valsts.
Pēc izcelsmes starp visu resursu grupām – to mijiedarbībā radušies augšņu resursi, kurus nosacīti var pieskaitīt pie zemes dzīļu resursiem.
Pie zemes dzīļu resursiem pieder derīgie izrakteņi un rūdas.
Zemes dzīļu resursi – tagadnē vai nākotnē izmantojamie Zemes garozas nogulumi, ieži un minerāli, iežos sastopamie šķidrie derīgie izrakteņi, Zemes dzīļu siltums.
Zemes dzīļu derīgos izrakteņus pēc izcelsmes iedala, ņemot vērā to veidošanās ģeoloģiskos, fizikālos, bioloģiskos un ķīmiskos procesus:
1. Magmatiskās izcelsmes ieži – granīti, bazalts, obsidiāns, gabro, pumeks u.c.
2. Metamorfie ieži – gneisi, marmors, kvarcīti u.c.
3. Nogulumieži. Tiem ir 3 izcelsmes apakšgrupas:
- Ķīmiskās izcelsmes nogulumieži – akmeņsāls, ģipšakmens, fosforīti, apatīti, salpetris, dolomīts u.c
- Bioloģiskās izcelsmes nogulumieži – kūdra, akmeņogles, nafta, gāze, kaļķakmens u.c.
- Drupu izcelsmes nogulumieži – smilts, grants, māls, oļi, smilšakmens, less u.c.
Jāatzīmē, ka nav vienotas koncepcijas naftas un gāzes izcelsmei. Šobrīd dominē uzskats, ka naftai un tai pēc ķīmiskā sastāva līdzīgajai dabasgāzei ir bioloģiska, organiska izcelsme.
Hidrosfēras resursi ir visi ūdens veidi un to atrašanās vieta dabā, no kuriem nozīmīgākais ir saldūdens resurs, kas ir svarīgs dzīvības uzturēšanai.
Aizvien vairāk tiek izmantoti atmosfēras resursi, tiem ir lielas perspektīvas. Pie atmosfēras resursiem pieder saule, vējš un klimats.
Dabas resursu plūsma
Valstis pēc sava ģeogrāfiskā novietojuma. Ir valstis, kuras izveidojušās pie jūrām vai okeāniem, kalnu apgabalos, līdzenumos vai pie tuksnešiem. Tā kā atšķiras katras valsts ģeogrāfiskais raksturojums, tāpēc atšķirsies arī iegūstamie dabas resursi, viena valsts ir bagātas naftas atradnes, bet cita valsts bagāta ar mežiem. Resursi tīrā veidā vai pēc to pirmatnējās pārstrādes tiek vesti uz citām valstīm, vietām, kur šis resurs trūkst.
Resursu plūsma nozīmē, ka resurss tiek transportēts no tā ieguvējvalsts uz patērētājvalsti.
Dabas resursu ieguvējvalsts – valsts, kurā iegūst konkrētu dabas resursu. Piemēram, Apvienotie Arābu Emirāti ir naftas ieguvējvalsts.
Dabas resursu patērētājvalsts – valsts, kura tautsaimniecībā plaši izmanto konkrēto dabas resursu. Piemēram, Indija, Japāna ir naftas patērētājvalsts.