OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
19.gs. beigās un 20.gs. sākumā Eiropa piedzīvoja pārmaiņas un pieaugošo spriedzi starp lielvalstīm. Šajā laikā Eiropā pastāvēja divas galvenās militārās alianses. 
 
Trejsavienība (Vācija, Austroungārija un Itālija) 
 
Antante (Lielbritānija, Francija un Krievija). 
 
Starp šīm aliansēm valdīja neuzticība, kas vieicnāja politisko un militāro sacensību. Eiropa bija kļuvusi par militarizācijas un nacionālisma ideoloģijas pārņemtu kontinentu, kurā lielvalstis sacentās par politisko ietekmi, resursiem un koloniālo varu. 
 WW I.svg
Attēls 1: Eiropa 19./20.gs. mijā
 
Militarizācija - process, kurā sabiedrība, ekonomika un politika arvien vairāk tiek pakāluta militārām vajadzībām un vērtībām. Tas var izpausties kā armijas paplašināšana, aizsardzības budžeta palielināšana vai militāras domāšanas un discilīnas ieviešana iedzīvotāju dzīvē. 
 
Nacionālisms - ideoloģija un politiska kustība, kas uzsver nācijas kā augstākās vērtības nozīmi. Nacionālisms var izpausties dažādos veidos - kā vēlme pēc neatkarības, kultūras identitātes saglabāšanas vai kā uzskats, ka nācija ir pārāka par citām. 
 
Ideoloģija - noteikta ideju un uzskatu sistēma, kas nosaka, kā indivīdi un grupas uztver pasauli un rīkojas sabiedrībā. Ideoloģijas var būt politiskas (piemēram, liberālisms, komunisms), ekonomiskas (kapitālisms, sociālisms) vai pat kultūras un reliģiskas.  
Ekonomiskā sacensība starp valstīm, īpaši starp Lielbritāniju un Vāciju, radīja aizvien lielāku spriedzi. Koloniālā politika noveda pie konflikta punktiem Āfrikā un Āzijā, kur lielvalstis centās paplāšināt savas impērijas. Austroungārijas un Balkānu reģiona problēmas, kas saistītas ar nacionālo pašnoteikšanos, veicināja spriedzi šajā nestabilajā reģionā. 
 
Visi šie notikumi lēnām pavēra durvis pirmā globālā militārā konflikta - Pirmā pasaules kara sākumam. 
 
Pirmā pasaules kara cēloņus izdala - 
 
1. Koloniālā politika - Lielvalstu centieni paplašināt savu ietekemi un iegūt jaunus resursus izraisīja konfliktus un konkurenci. Īpaši spraiga cīņa veidojās starp Lielbritāniju un Franciju, kas jau bija izveidojušas plašas impērijas, un Vāciju, kas vēlējās palielināt savu klātbūtni kolonijās. 
 
2. Ekonomiskā un politiskā konkurence - spriedze starp lielvarām pieauga, jo Vācija centās iegūt vadošo pozīciju rūpniecībā, izaicinot Lielbritānijas dominanci. Šī sacensība saasināja abu valstu attiecības. Kamēr Oto fon Bismarks, būdams Vācijas kanclers līdz 1890. gadam, centās saglabāt spēku līdzsvaru Eiropā, pēc viņa atstādināšanas Vācijas ārpolitika kļuva arvien agresīvāka, pastiprinot starptautisko spriedzi.
 
 WIKI_20251402_Bundesarchiv_Bild_146-2005-0057,_Otto_von_Bismarck_(cropped).jpg
Attēls 1 : Oto fon Bismarks
Oto fon Bismarks (1815-1898) bija Prūsijas un Vācijas politiķis, kurš izmantojot diplomātiju un militāru spēku, 1871.gadā apvienoja Vāciju. Viņš ievēroja reālpolitikas principus, uzsverot, ka "politika nav zinātne, bet māksla visu iespējamo robežās". Bismarks īstenoja aresīvu, bet līdzsvarotu ārpolitiku novēršot konfliktus pēc Vācijas apvienošanas. Viņš arī ieviesa sociālās apdrošināšanas sistēmu, lai mazinātu sociālistu ietekmi un nostiprinātu valsti no iekšienes. Atcelts no amata 1890.gadā, viņš atstāja mantojumu kā Vācijas politiskās strateģijas meistars. 
 
 3. Militarizācija - milzīgi resursi tika ieguldīti armiju un flošu paplašināšanā. Īpaši var izcelt Vācijas un Lielbritānijas sacensību par jūras flotes dominanci, ko iedvesmoja  Vācijas admirāļa Alfrēda fon Tripica izstrādātā "flotes programma". Arī citas valstis sekoja šim piemēram, palielinot militāros izdevumus un radot sajūtu, ka karš ir neizbēgams. 
 
4. Nacionālisms - Eiropas lielvaru savstarpējā konkurence un nacionālisma pieaugums, īpaši Centrāleiropā un Balkānos, radīja spriedzi un destabilizēja politisko situāciju. Saspīlējums Balkānos padarīja to par "Eiropas pulvermucu". Austroungārijas impērijas daudztautību sastāvs saskārāš ar pieaugušām seperātiskām kustībām, kas apdraudzēja Eiropas impērisko kārtību. Serbijas atbalsts pan - slāvismam un tās nacionālistu organizācijas, piemēram, "Melnā roka", aktivitātes kulminējās erchercogs Franča Ferdinanta slekavībā, kas kļuva par īstu tiešu sākumu konflikam.
 
WIKI_20251402_Ferdinand_Schmutzer_-_Franz_Ferdinand_von_Österreich-Este,_um_1914_(cropped).jpg
Attēls 2: Francis Ferdinants 
Francis Ferdinants bija Austroungārijas troņmantinieks, kurš tika nogalināts 1914.gada 28.jūnijā Sarajevā, Bosnijā.  Viņa slepkavību veica serbu nacionālists Gavrilo Princips, kas bija saistīts ar organizāciju "Melnā roka". Šis atentāts izrasīja diplomātisko krīzi starp Austroungāriju un Serbiju, kas noveda pie Pirmā pasaules kara sākuma. Lai gan Francis Ferdinants atbalstīja reformu politiku impērijā, viņa nāve kļuva par galveno ieganstu kara eskalācijai Eiropā. 
 
Svarīgi!
Pan-slāvisisms bija idejas par visu slāvu tautu vienotību, bieži ar Krievijas kā galvenā aizstāvja vai līdera lomu. Tas veicināja nacionālistiskās kustības Balkānos, kur slāvu tautas, piemēram, serbi un horvāti, centās atbrīvoties no Austroungārijas un Osmaņu impērijas varas. 
Seperātiskas kustības  ir politiskas vai militāŗas kustības, kas cenšas panākt kādas teritorijas atdalīšanos no esošās valsts vai impērijas, lai izveidotu neatkarīgu valsti.
 
5.Alinanšu sistēma - militārās alianses nodrošināja, ka konflikts starp divām valstīm varētu ātri izplatīties starp vairākām valstīm. Pēc Austrijas erchercoga Franca Ferdinanta slepkavības 1914.gada 28.jūnijā alinašu sistēma iesaistīja vairākas valstis globālā konfliktā.