OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Jēdzieni temata ietvaros
 
Militarizācija - process, kurā sabiedrība, ekonomika un politika arvien vairāk tiek pakļauta militārām vajadzībām un vērtībām. Tas var izpausties kā armijas paplašināšana, aizsardzības budžeta palielināšana vai militāras domāšanas un discilīnas ieviešana iedzīvotāju dzīvē.  
 
Nacionālisms - ideoloģija un politiska kustība, kas uzsver nācijas kā augstākās vērtības nozīmi. Nacionālisms var izpausties dažādos veidos - kā vēlme pēc neatkarības, kultūras identitātes saglabāšanas vai kā uzskats, ka nācija ir pārāka par citām.  
 
Ideoloģija - noteikta ideju un uzskatu sistēma, kas nosaka, kā indivīdi un grupas uztver pasauli un rīkojas sabiedrībā. Ideoloģijas var būt politiskas (piemēram, liberālisms, komunisms), ekonomiskas (kapitālisms, sociālisms) vai pat kultūras un reliģiskas.   
 
Pan-slāvisisms bija idejas par visu slāvu tautu vienotību, bieži ar Krievijas kā galvenā aizstāvja vai līdera lomu. Tas veicināja nacionālistiskās kustības Balkānos, kur slāvu tautas, piemēram, serbi un horvāti, centās atbrīvoties no Austroungārijas un Osmaņu impērijas varas. 
 
Seperātiskas kustības  ir politiskas vai militāŗas kustības, kas cenšas panākt kādas teritorijas atdalīšanos no esošās valsts vai impērijas, lai izveidotu neatkarīgu valsti.
 
Kapitulācija - oficiāla militāra padošanās, kad valsts vai armija atzīst savu nespēju turpināt karadarbību un pieņem pretnieka nosacījumus, lai izbeigtu konfliktu. 
 
Pozīciju jeb ierakumu karš ir militārās stratēģijas veids, kas raksturīgs ar ilgstošu karadarbību ierakumos, kur abas puses nostiprina savas pozīcijas un uzbrukumi bieži biedzas ar nelielām teritoriālām pārmaiņām un lieliem cilvēku upuriem.
 
De iure - latīņu termins, kas nozīmē "juriski" vai "pēc likuma". Latvija 1918.gadā pasludināja neatkarību , bet sākumā to starptautiski neatzina. Tikai 1921.gadā lielvalstis atzina Latvijas neatkarību de iure, kas nozīmēja pilnīgu un oficiālu atzīšanu starptautiskajā sabiedrībā.   
 
Agrārā reforma - zemes īpašumu pārdale, kas Latvijā notika pēc neatkarības iegūšanas.  
 
Bezzemnieki - cilvēki, kuriem nebija savas zemes un kuri bieži strādāja kā kalpi muižās vai īrēja zemi no lieliem īpašniekiem.