Ikkatram ir jāprot sniegt pirmā palīdzība veselībai un dzīvībai bīstamās situācijās. Bieži traumas un negadījumi ir saistīti ar sirds un asinsrites orgānu sistēmu gan bērnu un darbspējīgu cilvēku vidū (visbiežāk tās ir traumas, kas saistītas ar asiņošanu), gan vecāku cilvēku vidū (slimības, kas saistītas ar sirds un asinsvadu veselību).
 
Asiņošana ir viena no izplatītākajām traumām, kas saistīta ar asinsrites transporta sistēmu. Asiņošana ir asiņu izplūšana no bojātiem vai plīsušiem audiem. Tā var būt iekšēja vai ārēja, kapilāra, venoza vai arteriāla. Atkarībā no asiņošanas veida darbojas dažādi pirmās palīdzības sniegšanas algoritmi.
 
YCUZD_250120_6978_Asiņošanas_veidi.svg
Asiņošanas veidi atkarībā no asinsvada veida vai asiņošanas vietas
 
1. Iekšējā asiņošana - asinsvadu plīsums zem ādas. Iekšējo jeb zemādas asiņošanu sauc par zilumu jeb hematomu.
Rīcība:
1. Ja zilums ir neliela izmēra (mazāks par plaukstu) vai nav uz galvas vai krūšu un muguras rajonā, nepaliek acīmredzami lielāks, tad zilumam var uzlikt aukstu kompresi.
2. Ja zilums ir lielāks par plaukstu, ja tas ir vēdera, krūšu vai muguras rajonā, ja tas ir uz galvas vai, ja tas manāmi izplešas, nepieciešams uzlikt aukstu kompresi un doties uz tuvāko medicinīskās palīdzības punktu.
3. Ja nav vizuāli novērojami zilumi, bet ir sāpes vēderā, klepojot nāk asinis, izkārnījumi ir melni, tas var liecināt par iekšējo asiņošanu un steidzami ir jāizsauc neatliekamā palīdzība pa tālruni 113 vai jādodas uz tuvāko neatliekamās medicīnas punktu.
 
2. Ārējā asiņošana. Kapilārā asiņošana - plīsis vai traumēts kapilārs vai vairāki kapilāri. Neliela asiņošana, kas parasti nav dzīvībai bīstama.
Rīcība:
1. Brūci nepieciešams noskalot (ar aukstu ūdeni), uzlikt pārsēju vai plāksteri. Visbiežāk asiņošana apstāsies pati.
2. Ik pa laikam pārbaudīt brūci, ja nepieciešams iztīrīt un dezinficēt.
 
3. Ārējā asiņošana. Venozā asiņošana - plīsis vai bojāts kāds no venozās asinis nesošiem asinsvadiem (vēnula, vēna). Asiņošana samērā spēcīga, tomēr vienmērīga.
Rīcība: 
1. Noskalot brūci un apsiet ar sterilu vai tīru apsēju (marli).
2. Pārliecināties, vai asiņošana ir apstājusies.
3. Ja asiņošana neapstājas, veidot spiedošo pārsēju - pie nosietas brūces spiež klāt kādu objektu (piemēram, vēl vienu marles rulli), turpina tīt apkārt brūcei.
4. Izvērtēt, vai ir nepieciešama medicīniskā palīdzība. Ja nepieciešama, doties uz tuvāko neatliekamās medicīniskās palīdzības punktu.
 
4. Ārējā asiņošana. Arteriālā asiņošana - plīsis vai bojāts kāds no arteriālās asinis nesošiem asinsvadiem (arteriola, artērija). Asiņošana ir spēcīga, ar strūklu, visbīstamākā dzīvībai.
Rīcība:
1. Nogulda cietušo uz taisnas virsmas (vislabāk uz zemes).
2. Brūci aizspiež ar sterilu pārsēju (drāniņa, marle). Paceļ virs ķermeņa, ja iespējams.
3. Veido spiedošo pārsēju - pie nosietas brūces spiež klāt kādu objektu (piemēram, vēl vienu marles rulli), turpina tīt apkārt brūcei.
4. Pārliecinās, ka asiņošana ir apturēta. Ja nē, sien vēl vienu spiedošo apsēju.
5. Izsauc glābējus, zvanot uz 113.
6. Apsedz cietušo, novēro to un runājas, gaidot glābējus.
Svarīgi!
Saskarē ar cita cilvēka asinīm, vienmēr parūpējies par savu drošību! Lieto aizsargcimdus! Ja tādi nav pieejami, izmanto plastikāta maisiņu!
5. Asiņošana no deguna - plīsuši degunā esošie sīkie asinsvadi.
Rīcība:
1. Cietušajam jāaizspiež asiņojošā nāss un jānoliec galva uz priekšu uz leju. (Galvu nedrīkst atgāzt uz aizmuguri!)
2. Apsēdina cietušo un pieliek aukstu kompresi (piemēram, dvieli, kas samitrināts ar vēsu ūdeni, no saldētavas izņemta dārzeņu paka ietīta dvielī) pie deguna un pakauša.
3. Pārbauda asiņošanas intensitāti un ilgumu. Ja 20 minūšu laikā asiņošana neapstājas, jāzvana uz 113 un jāizsauc neatliekami medicīnisko palīdzību!
 
YCUZD_250120_6978_deguna_asiņošana.svg
Deguna asiņošanas gadījumā galva ir jānoliec uz priekšu
 
6. Insults jeb trieka - asinsvadu plīsums un asins izplūdums galvas smadzenēs.
Pazīmes: insulta pazīmes var noteikt pēc testa "Ā.T.R.I.". Insulta gadījumā katra minūte un sekunde ir no svara, lai samazinātu smadzenēs radītos bojājumus skābekļa trūkuma dēļ, tādēļ šīs pazīmes ir ļoti svarīgi zināt: 
  • Ā - Atsmaidi! Lūdz cilvēkam atsmaidīt un novērtē, vai seja ir simetriska. Insulta gadījumā viena sejas puse var neklausīt vai noslīdēt.
  • T - Turi! Lūdz cilvēkam pacelt abas rokas plecu augstumā priekšā. Insulta gadījumā viena roka vai abas var neklausīt, vai krist lejā.
  • R - Runā! Lūdz cilvēkam runāt un atkārtot vienkāršus teikumus, ko pasaki priekšā. Insulta gadījumā runa var būt ļoti neskaidra vai nesakarīga.
  • I - Izsauc! Ja kaut vienu no iepriekš nosauktajām darbībām cilvēks nespēj veikt, sauc neatliekamo medicīnisko palīdzību pa numuru 113!
Rīcība:
1. Ja testā "Ā.T.R.I." kaut viena darbība atbilst insulta pazīmēm, izsaukt neatlieko palīdzību zvanot uz 113.
2. Rūpēties par cilvēka labsajūtu, kamēr gaida NMPD.
3. Sagatavot cilvēka personu apliecinošus dokumentus, ko uzrādīt mediķiem.
 
YCUZD_250120_6978_atri_insult.svg
Tests "Ā.T.R.I." insulta gadījumā
 
7. Miokarda infarkts - sirds muskulatūrai nepiekļūst nepieciešamais skābekļa daudzums, jo sirds vainagartērijas (visbiežāk) ir nosprostojušās trombu vai holesterīna dēļ.
Pazīmes: spēcīgas sāpes krūtīs, kas izstarojas uz roku, plecu vai kaklu, elpas trūkums, svīšana, slikta dūša, vājums.
Rīcība:
1. Izsaukt neatliekamo palīdzību zvanot uz 113.
2. Nodrošināt, lai cietušais paliek sēdus vai pussēdus stāvoklī un atpūšas.
3. Ja pieejams un cietušais nav alerģisks pret aspirīnu, dot vienu tableti (košļāšanai).
4. Sekot līdzi elpošanai un sirdsdarbībai līdz mediķu ierašanās brīdim.
 
8. Anafilaktiskais šoks - dzīvībai bīstama alerģiska reakcija uz noteiktu alergēnu (piemēram, riekstiem, bišu indi, medikamentiem).
Pazīmes: elpošanas grūtības, pietūkums (seja, lūpas, mēle), izsitumi, reibonis vai samaņas zudums.
Rīcība:
1. Izsaukt neatliekamo palīdzību zvanot uz 113.
2. Ja ir pieejams epinefrīna autoinjektors, piemēram, EpiPen, ievadīt devu augšstilbā saskaņā ar instrukciju.
3. Novietot cilvēku sānu guļā, uzmanīt elpošanu.
4. Aukstuma komprese, piemēram, bites dzēliena gadījumā tikai nedaudz var līdzēt, tomēr var pielietot, kamēr tiek gaidīti glābēji.
 
shutterstock_1848969742.jpg
Cilvēki, kas zina, ka viņiem ir dzīvībai bīstama alerģija, bieži nēsā līdzi EpiPen