Tiešā un netiešā attīstība ir termini, kas raksturo dažādus dzīvnieku attīstības ciklus. Dzīvnieka attīstība sākas ar apaugļotu olšūnu. Atšķirība starp tiešo un netiešo attīstību parādās posmā līdz attīstībai par pieaugušu īpatni. 
 
YCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_6.svg
 
Tiešās attīstības ciklā dzīvnieks piedzimst mazākā pieaugušā formas versijā. Jaunais īpatnis ir mazāks izmērā, taču ļoti līdzīgs savam vecākorganismam un attīstoties pieaug izmēros, taču nenotiek lielas ārējā izskata izmaiņas. Tieša attīstība raksturīga zīdītājiem, putniem, daudzām zivīm un citiem.
Tieša attīstība – attīstības ciklā dzīvniekam nav kāpura stadijas, nenotiek pārvēršanās, tikai pieaugšana izmēros.
Lielākoties dzīvniekiem, kuriem ir tieša attīstība, mazuļu barošanas metodes prasa daudz mātes enerģijas, tāpēc pēcnācēju skaits nav liels. 
 
YCUZD_240805_6505_dzīvnieku vairošanās_7.svg
 
Piedzimstot ar netiešu attīstību, pēcnācēja forma ļoti atšķiras no pieauguša īpatņa formas. Sākumā no olas izšķiļas īpatnis kāpura formā. Kāpurs piedzīvo krasu pārvēršanos (metamorfozi), lai sasniegtu pieauguša īpatņa stadiju stadiju.
Netieša attīstība (metamorfoze) – attīstības ciklā dzīvniekam ir vairākas atšķirīgas attīstības stadijas.
Dzīvnieki, kuriem notiek netieša attīstība, dēj daudz olu. Tā kā olas ir mazas, tām ir salīdzinoši maz dzeltenuma. Nelielā dzeltenuma daudzuma dēļ kāpurs strauji attīstās un izšķiļas. Netiešu attīstību var iedalīt pilnīgā un nepilnīgā metamorfozē.
Svarīgi!
Attīstība ar nepilnīgu pārvēršanos notiek 3 stadijās: ola, kāpurs un pieaudzis īpatnis.
No olas izšķiļas kāpurs jeb nimfa, kurš ir līdzīgs pieaugušam īpatnim, un, augot lielāks, kļūst tam arvien līdzīgāks. Šajā attīstības ciklā iztrūkst kūniņas stadijas. Attīstība ar nepilnīgu pārvēršanos raksturīga, piemēram, sienāžiem, vēžiem, gliemjiem, prusakiem, utīm, dievlūdzējiem.
 
YCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_8.svg
 
Svarīgi!
Attīstība ar pilnīgu pārvēršanos notiek 4 stadijās: ola, kāpurs, kūniņa un pieaudzis īpatnis.
Ja notiek attīstība ar pilnīgu pārvēršanos, kāpuri ir ļoti atšķirīgi no pieauguša īpatņa – tie dzīvo citā vidē un ēd citu barību. Kāpuri izveido kūniņu, kurā notiek pilnīga pārvēršanās par pieaugušu īpatni. Attīstība ar pilnīgu pārvēršanos raksturīga tauriņiem, bitēm, lapsenēm, vabolēm, skudrām, blusām.
 
YCUZD_230627_5268_dzivnieku_vairosanas_9.svg