Iedzīvotāju skaita izmaiņas ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē globālos jautājumus, piemēram, ekonomiku, resursu patēriņu un klimata pārmaiņas. Pasaules iedzīvotāju skaits turpina strauji pieaugt, un saskaņā ar ANO prognozēm tas var sasniegt apmēram 9,7 miljardus cilvēku līdz 2050. gadam.
Iedzīvotāju skaits_grafiks.png
Iedzīvotāju skaits pasaulē laika gaitā ir ievērojami mainījies, sākot ar agrīnām civilizācijām un nonākot līdz mūsdienām. Pirms aptuveni 10 000 gadiem, neolīta laikmetā, pasaulē dzīvoja aptuveni 5-10 miljoni cilvēku. Līdz mūsu ēras sākumam šis skaits bija pieaudzis līdz apmēram 200 miljoniem. Viduslaikos iedzīvotāju skaita pieaugumu bieži pārtrauca slimības, kari un bada laiki, piemēram, Melnā nāve 14. gadsimtā, kas būtiski samazināja Eiropas populāciju. 16. un 17. gadsimtā, attīstoties tirdzniecībai un lauksaimniecības tehnoloģijām, iedzīvotāju skaits pakāpeniski pieauga, sasniedzot aptuveni 600 miljonus cilvēku līdz 1700. gadam.
 
Industriālā revolūcija 18. un 19. gadsimtā radīja būtisku izmaiņu iedzīvotāju pieauguma dinamikā. Uzlabojumi medicīnā, sanitārijā un pārtikas ražošanā noveda pie strauja dzimstības pieauguma un mirstības samazināšanās, ļaujot pasaules iedzīvotāju skaitam 1800. gadā sasniegt aptuveni 1 miljardu cilvēku. Turpmākie gadsimti iezīmēja vēl straujāku pieaugumu – līdz 1900. gadam iedzīvotāju skaits pieauga līdz 1,6 miljardiem.

20. gadsimtā, īpaši pēc Otrā pasaules kara, pasaules iedzīvotāju skaita pieaugums kļuva vēl straujāks. Pēc 1950. gada notika tā sauktā "demogrāfiskā eksplozija," kad strauji pieauga dzimstība un samazinājās mirstība, pateicoties modernām medicīnas tehnoloģijām un uzlabotai veselības aprūpei. 20. gadsimta 60. un 70. gados pasaules iedzīvotāju skaits pieauga līdz 3 miljardiem un turpināja augt. 1987. gadā pasaulē dzīvoja jau 5 miljardi cilvēku, bet 1999. gadā šis skaits sasniedza 6 miljardus.

Mūsdienās pasaules iedzīvotāju skaits ir pārsniedzis 8 miljardus, un pieauguma temps dažādās pasaules daļās ir atšķirīgs. Attīstītajās valstīs pieauguma temps ir samazinājies, kamēr attīstības valstīs iedzīvotāju skaits turpina strauji pieaugt. Pasaules iedzīvotāju pieauguma vēsture atspoguļo cilvēces adaptāciju un spēju pārvarēt izaicinājumus, kā arī atspoguļo nepieciešamību ilgtspējīgi plānot nākotni.
 
Pašreizējais iedzīvotāju skaits pasaulē ir aptuveni 8 miljardi cilvēku. Šis skaitlis ir sasniegts pēc strauja iedzīvotāju pieauguma pēdējo gadsimtu laikā. Lai gan pasaules iedzīvotāju skaits joprojām pieaug, izmaiņu temps ir dažāds dažādos reģionos. Āfrikā un Āzijā notiek visstraujākās izmaiņas, kur iedzīvotāju skaits turpina ievērojami pieaugt. Īpaši straujš pieaugums novērojams Āfrikā, kur dzimstība joprojām ir augsta. Indija, kas šobrīd ir otrā lielākā valsts pēc iedzīvotāju skaita, drīz varētu apsteigt Ķīnu un kļūt par visapdzīvotāko valsti pasaulē.

Savukārt Eiropā un Ziemeļamerikā iedzīvotāju skaita pieaugums ir krietni lēnāks vai pat stagnē. Vairākās Eiropas valstīs, piemēram, Itālijā, Vācijā un Spānijā, iedzīvotāju skaits samazinās, ko veicina zema dzimstība un novecojoša populācija. Japānā un Dienvidkorejā, Āzijas austrumos, iedzīvotāju skaits arī samazinās zemā dzimstības līmeņa dēļ un augstā dzīves dārdzības ietekmē. Daudzās attīstītajās valstīs populācijas pieaugumu galvenokārt uztur imigrācija, nevis dabiskais pieaugums.

Latīņamerikā un Karību jūras reģionā iedzīvotāju skaits turpina pieaugt, bet lēnāk nekā agrāk, jo dzimstība ir sākusi kristies. Ķīnā, kas vairākus gadu desmitus bija visapdzīvotākā valsts pasaulē, iedzīvotāju skaita pieaugums ir būtiski palēninājies, un paredzams, ka tas tuvākajos gados samazināsies. Krievijā iedzīvotāju skaits samazinās, jo dzimstības līmenis ir zems, bet mirstības līmenis relatīvi augsts.

Dažās Dienvidaustrumāzijas valstīs, piemēram, Indonēzijā un Filipīnās, iedzīvotāju skaits joprojām pieaug, bet pieauguma temps ir sācis samazināties. Āfrikas valstīs, piemēram, Nigērijā, Etiopijā un Kongo Demokrātiskajā Republikā, iedzīvotāju skaits turpina strauji pieaugt, un paredzams, ka šīs valstis nākamajās desmitgadēs piedzīvos vislielāko pieaugumu. Saūda Arābijā un citās Persijas līča valstīs iedzīvotāju skaits pieaug, galvenokārt pateicoties augstam imigrācijas līmenim.

Austrālijā un Jaunzēlandē iedzīvotāju skaits pieaug, taču pieaugums lielā mērā ir atkarīgs no imigrācijas. Kopumā pasaules iedzīvotāju skaita pieauguma temps sāk palēnināties, un eksperti prognozē, ka nākamajās desmitgadēs pieaugums vēl vairāk samazināsies. Reģionu un valstu iedzīvotāju skaita izmaiņas ir saistītas ar dažādiem faktoriem, tostarp ekonomisko attīstību, veselības aprūpi, izglītību un valdības politiku. Iedzīvotāju izmaiņu tendences būtiski ietekmē ekonomisko attīstību, resursu patēriņu un sociālās struktūras. Šīs izmaiņas rada izaicinājumus un iespējas gan vietējā, gan globālā līmenī.