Vienkāršākā pusvadītāju ierīce ir diode. Diode satur vienu \(p-n\) pāreju un divus izvadus, kurus izmanto, lai diodi ieslēdz elektriskajā ķēdē.
Aplūko pusvadītāja diodes apzīmējumu!
 
YCUZD230416_5162_Tiristors .svg
 
Trīsstūris attēlo \(p\) tipa pusvadītāja apgabalu, bet nogrieznis — \(n\) tipa pusvadītāja apgabalu. Pusvadītāju diodes \(p\) apgabalam pievienotais elektrods ir anods (+), bet \(n\) apgabalam pievienotais elektrods — katods (–).
 
Atkārtosim \(p-n\) pārejas īpašības.
Ja strāvas avota pozitīvo polu pieslēdz pusvadītāja \(p\) apgabalam, bet negatīvo polu pieslēdz pusvadītāja \(n\) apgabalam, tad strāvas avota ārējais elektriskais lauks pavājina sprostslāņa lauku, un pusvadītājā plūst liela difūzijas strāva, kuru veido vairākuma lādiņnesēji:
 
YCUZD230416_5162_pāreja4 (1).svg
 
Ja strāvas avota pozitīvo polu pieslēdz pusvadītāja \(n\) apgabalam, bet negatīvo polu pieslēdz pusvadītāja \(p\) apgabalam, tad strāvas avota ārējais elektriskais lauks pastiprina sprostslāņa lauku, un pusvadītājā var pārvietoties tikai mazākuma lādiņnesēji. Tāpēc radīta strāva ir ļoti niecīga:
 
YCUZD230416_5162_pāreja5.svg
 
 
No tā izriet, ka pusvadītāju diodei arī piemīt vienvirziena vadītspēja.
 
YCUZD230416_5162_Strāva.svg
 
Diodē plūstošās strāvas atkarību no tai pieliktā sprieguma raksturo diodes voltampēru raksturlīkne.
 
YCUZD230416_5162_Strāva.grafiks.svg
 
Sprostspriegums nedrīkst būt lielāks par kādu noteiktu caursites spriegumu, jo tad \(p-n\) pāreja tiek izjaukta, un diode pārstāj darboties.