OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Vielmaiņa ir visas organismā notiekošās vielu pārvērtības. Vielmaiņa organismu uztur dzīvu, funkcionējošu. Organismu vielmaiņā ir trīs posmi:
1. vielu uzņemšana,
2. vielu pārveidošana un
3. vielu izvadīšana.
Kaitīgo vielu izvadīšana ir tikpat nepieciešama kā derīgo vielu uzņemšana organismā. Ja vielu izvadīšana ir traucēta, organisms saindējas. Noārdoties organiskajām vielām, rodas organismam liekas un pat kaitīgas vielas.
Izvadorgānu sistēma nodrošina lieko vielmaiņas galaproduktu (\(CO_2\), urīnvielas, sāļu, ūdens, fēču) izvadīšanu no organisma.
Izvadorgānu sistēma ir orgānu sistēma, kura atbrīvo organismu no nevajadzīgiem vielmaiņas galaproduktiem.
Cilvēka izvadorgānu sistēma sastāv no:
- elpošanas orgānu sistēmas (atkārto šeit),
- gremošanas orgānu sistēmas (atkārto šeit),
- epitēlijaudu orgānu sistēmas — ādas (atkārto šeit), un
- urīnizvadorgānu sistēmas.
Urīnizvadorgānu sistēma ir orgānu sistēma, kas nodrošina urīna veidošanu, uzkrāšanos un izvadīšanu no organisma.
To veido labā un kreisā niere, urīnvadi, urīnpūslis un urīnizvadkanāls. Nieres atrodas vēdera dobuma mugurpusē. Ap nierēm atrodas tauku slānis, kas pasargā tās no triecieniem. Triecieni pa muguru nieru apvidū, kā arī pārmērīga novājēšana ir bīstama, jo nieres var noslīdēt.
Urīnizvadorgānu sistēma
Nieres uzbūve
Urīns ir ķermeņa šķidrums, kas veidojas nierēs, uzkrājas urīnpūslī un tiek izvadīts no organisma pa urīnceļiem. Urīns veidojas nierēm filtrējot asinis. Ik 8 - 10 minūtēs caur nierēm izplūst visas cilvēka asinis. Diennaktī caur nierēm izplūst apmēram 1000 litru asiņu, no kurām nierēs rodas tikai 1 - 1,5 litri urīna. Urīna sastāvs (veselam cilvēkam):
- ūdens (95%);
- ūdenī izšķīdušās vielas (5% - urīnviela, kreatinīns, organiskās skābes, amonjaks, sāļi).
Urīnviela ir olbaltumvielu sadalīšanās galaprodukts, kas veidojas aknās. Tā nonāk urīnā, nierēm filtrējot asinis. Nedaudz urīnvielas izdalās arī ar sviedriem uz ādas. Ja nieres vairs nespēj veidot urīnu, iekšējā vidē uzkrājas kaitīgas vielas. Lai to novērstu, slimnieku pieslēdz mākslīgajai nierei, lai veiktu hemodialīzi (asiņu attīrīšana ar mākslīgām, puscaurlaidīgām membrānām).

Mākslīgās nieres aparāts
Āda ir cilvēka lielākais orgāns. Tajā ir sviedru dziedzeri, kuru galvenā funkcija ir termoregulācija un vielmaiņas gala produktu izvadīšana. Vielmaiņas gala produkti, ko izvada caur ādu sviedru dziedzeris, ir liekais ūdens kopā ar sāļiem un urīnvielu.
Ādas uzbūves shematisks attēlojums
Elpošanas orgānu sistēmas galvenais izvadorgāns ir plaušas, kuru alveolas ir klātas ar kapilāru tīklu, kas nodrošina gāzu apmaiņu. Caur plaušām tiek izvadīta ogļskābā gāze un ūdens tvaiki, kā arī dažas gaistošas vielas, kuras nokļuvušas organismā. Piemēram, pēc alkohola patēriņa, organisma nesadalītais etanols tiek izvadīts caur plaušām.
Elpošanas orgānu sistēma
Gremošanas orgānu sistēmas galvenā funkcija ir uzņemt organismam nepieciešamās barības vielas un izvadīt organismam nevajadzīgās vielas. Izvadorgāni ir taisnā zarna ar anālo atveri.
Gremošanas orgānu sistēma
Svarīgi!
Lai rūpētos par izvadorgānu sistēmas veselību, svarīgi ir ievērot pilnvērtīgu uzturu, higiēnu, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, lietot laikapstākļiem piemērotu apģērbu, izvairīties no organismam kaitīgu vielu lietošanas.