Lai noskaidrotu aktuālākos jaundarinājumus, kas ir tapuši kalendārā gada laikā, Latviešu valodas attīstības kopa katru gadu apkopo un izsludina gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu. Par gada vārdiem un nevārdiem parasti tiek nominēti sabiedrībā īpašu ievērību un aktualitāti guvuši darinājumi. Šie vārdi parasti ir saistīti ar aktuālām norisēm sabiedrības un valsts dzīvē.
 
Par gada vārdiem kļūst tādi vārdi, kuri ieguvuši popularitāti vai to atguvuši. Turklāt šie vārdi tikuši lietoti ar tādām nozīmēm, kas bijušas īpaši spilgti raksturīgas konkrētajam gadam.
Piemērs:
Gads Gada vārds
2023. atdēvēt (atdēvēšana)
2022. okupelis
2021. kvadrātkods
2020. sejauts
Savukārt, nominācijā gada nevārds parasti tiek iekļauti vārdi, kuri tiek lietoti ne visai veiksmīgi vai arī to pārcēlums no svešvalodas tiek lietots neatbilstoši latviešu valodas gramatikas normām.
Piemērs:
Gads Gada nevārds
2023. tolerēt
2022. sankcionēt
2021. sadarbspējīgs
2020. vaibs
Vairāk gada vārdus un nevārdus vari atrast LVAK mājaslapā.
Latvijā ar jaunu vārdu izveidi un valodas attīstību nodarbojas vairākas organizācijas un institūcijas, kas saistītas ar valodu un kultūru. 
Piemērs:
1. Valsts valodas centrs;
2. LU Latviešu valodas institūts;
3. augstākās izglītības iestādes, to pētnieki un zinātnieki.
Sastopoties ar tik daudz jauniem un iepriekš nedzirdētiem vārdiem, var rasties apjukums. Ko darīt?
Ja kāda vārda nozīme nav zināma, tad talkā var ņemt vārdnīcu — izdevumu (digitālu vai papīra formātā), kurā ir sakārtoti vārdi, doti to skaidrojumi un cita informācija atkarībā no vārdnīcas specifikas. 
Latviešu valodas attīstības kopas sastādītā jaunvārdu vārdnīca pieejama šeit, savukārt, plaša skaidrojošā un sinonīmu vārdnīca tiešsaistē tezaurs.lv pieejama šeit.
Lai veiksmīgi varētu darboties ar vārdnīcu, ir jāizpēta ar to saistītie pamatjēdzienišķirkļa vārds, vārda pamatnozīme, valodas piemērs un vārda atvasinātā nozīme.
 
 bilde _1.png
 
Valoda vārdnīcās ir zinātniskā stila valoda, un tai ir raksturīga:
  • monologa forma;
  • emocionāli neitrāla leksika;
  • teksta loģiska kārtība;
  • svešvārdu un terminu lietošana.
 
Atsauce:
tezaurs.lv