Vesela cilvēka organismā pastāv homeostāze – organisma iekšējās vides relatīva nemainība. Piemēram, glikozes daudzums asinīs ir no 3,3 līdz 5,5 mmol/l. Glikozes daudzumu asinīs regulē hormoni. 
Hormoni ir bioloģiski aktīvas vielas, ko izstrādā šūnas un audi, un tās piedalās visos organisma regulācijas procesos, savstarpēji saista atsevišķus orgānus, saskaņo to funkcijas un pielāgo konkrētam organisma dzīves posmam vai aktivitātes pakāpei. Augu hormonus sauc par fitohormoniem.
Hormoni var gan stimulēt un paātrināt, gan kavēt dažādus fizioloģiskos procesus daudzšūnu organismos- dzīvniekos un augos.
Augiem fitohormonus sintezē noteiktas augu šūnu grupas, piemēram, augšanas konusos, kambijā, pumpuros u.c. 
 
YCUZD_241101_6754_tabula_fitohormonu raksturojums.svg
 
Fitohormoni savā starpā mijiedarbojas. Ja auksīns nodrošina auga augšanu galotnes virzienā (apikālā dominēšana), tad citokinīns to nomāc un augam veidojas zarojums utt. Katru auga dzīvības procesu vienlaicīgi ietekmē vairāki fitohormoni. Etilēns un abscizskābe nodrošina auga nobriešanu un kavē auga augšanu un ziedēšanu, tos var saukt par kavētājiem. Savukārt auksīns, citokinīns un giberelīns vairāk stimulē augšanu, attīstību un ziedu veidošanos, un tie darbojas kā stimulatori.
 
YCUZD_241126_6821_19.png
 
Zinot fitohormonu īpašības, ir iespējams tos izmantot tautsaimniecībā, piemēram, meristēmu kultūrās, lai, piemēram, sekmīgāk apsakņotu jaunos augus, kā arī tas devis iespēju attīstīt biotehnoloģijas. 
Dzīvniekiem (un arī cilvēkam) hormonus sintezē iekšējās sekrēcijas orgānu jeb endokrīnā sistēma
 
YCUZD_250112_6946_dziedzeru_sistema.svg
 
Dzīvnieku hormonus pēc ķīmiskās uzbūves var iedalīt aminoskābju un steroīdu.
Aminoskābju hormoni var būt gan lielas, sarežģītas molekulas, piemēram, insulīns, glikagons, augšanas hormons, gan sastāvošas no atsevišķām aminoskābēm, piemēram, tiroksīns, adrenalīns. Lielās molekulas ir ūdenī šķīstošas, nelielas molekulas ir gan ūdenī šķīstošas, gan taukos šķīstošas.
Steroīdu hormoni ir lipīdu molekulas, kas veidotas arī no holesterīna. Steroīdie hormoni ir, piemēram, dzimumhormoni un virsnieru hormoni. Šīs molekulas ir taukos šķīstošas. 
Hormoni pēc savas uzbūves un īpašībām ir ļoti dažādi, un tie izraisa ļoti specifiskas un dažādas reakcijas dažādos audos un orgānos, uzturot organisma homeostāzi un reaģējot uz iekšējiem un ārējiem stimuliem. 
Piemēram, galvenā insulīna nozīme organismā ir glikozes koncentrācijas pazemināšana asinīs. Tas iedarbojas uz tādiem mērķu orgāniem, kā aknas, skeleta muskuļi, zarnas, taukaudi, un sekmē insulīna iekļūšanu šo orgānu šūnās. 
 
YCUZD_241126_6821_20.png
 
Hormoni ietekmē konkrētus orgānus un to šūnas. Lai tie varētu iekļūt šūnas iekšpusē, tie piestiprinās pie atbilstošiem receptoriem, un izmantojot atslēgas- slēdzenes principu, tiek transportēti šūnas iekšpusē un nodrošina konkrētas reakcijas.
Visi organisma procesi tiek regulēti ar hormonu palīdzību, tie saista kopā atsevišķus orgānus, saskaņo to funkcijas un pielāgo konkrētam organisma dzīves posmam vai aktivitātes pakāpei. Šo organismu darbības regulāciju sauc par humorālo regulāciju.
 
YCUZD_241101_6754_tabula_cilvēka hormonu raksturojums.svg
 
Sievietes asinīs no pubertātes vecuma līdz menopauzei notiek cikliskas estrogēnu, progesterona un citu hormonu koncentrācijas svārstības, kuras izraisa cikliskas pārmaiņas olnīcās un dzemdes gļotādā, lai nodrošinātu iespēju apaugļoties un veiksmīgai grūtniecības norisei. 
 
YCUZD_241126_6821_21.png
 
Menstruālais cikls ir periodisks fizioloģisks pārmaiņu cikls sievietēm, kas ir sasniegušas dzimumbrieduma gadus. Menstruālā cikla ilgums ir +/- 28 dienas un tā sākums sakrīt ar menstruāciju pirmo dienu. Menstruālā cikla norisi regulē endokrīnā (iekšējās sekrēcijas dziedzeru) sistēma.
 
YCUZD_241126_6821_23.svg
 
Menstruālā cikla folikulārā fāzē pēc menstruācijām dominē estrogēni un folikulu stimulējošais hormons (FSH). Estrogēni nodrošina sekundāro dzimumpazīmju attīstību sievietēm, kā arī stimulē simpatisko nervu sistēmu – sieviete ir aktīvāka, ar labu garastāvokli. FSH ietekmē dominējošā folikula augšanu un attīstību olnīcā. Hormonu ietekmē nobriest oocīts. Sieviete gatavojas ovulācijai.
Ovulācija ir dominējošā folikula pārplīšana un nobriedušas olšūnas “iekrišana” olvadā. Apmēram 24 h šī olšūna ir spējīga apaugļoties, pēc tam tā iet bojā. Ovulācijai tuvojoties ir akūts luteinizējošā hormona (LH) līmeņa pieaugums organismā. LH izraisa ovulāciju un dzeltenuma ķermeņa veidošanos no pārplīsušā folikula.  Gan LH, gan FSH sintezē hipofīzes priekšējā daiva.
Menstruālā cikla luteālā fāzē dominē progesterons. Progesterons aktivizē parasimpatisko nervu sistēmu, kas padara sievieti mierīgāku, pasīvāku, kā arī aizkavē jauna folikula nobriešanu, aizkavē menstruāciju, sagatavo dzemdes gļotādu, lai tajā varētu ieligzdoties apaugļota olšūna.
Menstruālā cikla beigās notiek straujš estrogēnu līmeņa kritums, kas izraisa jaunas menstruācijas, ja nav notikusi apaugļošanās un dzemdes gļotādā nav ieligzdojusies apaugļota olšūna. Menstruāciju laikā noārdās dzemdes gļotāda, kas attīstījusies proliferācijas un sekrēcijas fāzē. Menstruāciju laikā tiek izvadīta arī neapaugļotā olšūna.
Ja olšūna apaugļojas, progesterons pārtrauc cikliskās pārmaiņas olnīcā un dzemdē, sekmē placentas un krūts dziedzeru sekretoriskā epitēlija attīstību.
 
YCUZD_241126_6821_24 (1).png
 
Horiongonadotropais hormons (HCG) tiek sintezēts placentas audos jau no pirmās grūtniecības nedēļas. Pirmajos grūtniecības mēnešos HCG nodrošina progesterona un estrogēnu sintēzi dzeltenajā ķermenī, kas ir nepieciešami, lai saglabātu grūtniecību. Sākot ar 3.-- 4. grūtniecības mēnesi, dzeltenā ķermeņa funkcijas pārņem placentas hormoni.
Pakāpeniski palielinās hipofīzes sintezētā hormona- prolaktīna daudzums, kas stimulē piena dziedzeru attīstību un ir viens no laktācijas procesa regulatoriem. Neilgi pirms dzemdībām paaugstinās kortizola līmenis asinīs, kas mazina iekaisumu iespējamību dzemdību laikā. Savukārt straujš oksitocīna līmeņa pieaugums stimulē dabisku dzemdību sākumu un piena izdalīšanās refleksu.
Kontracepcija ir nevēlamas grūtniecības novēršanas līdzekļu (paņēmienu un ierīču) kopums.
YCUZD_241126_6821_22.png
 
Kontracepcija ir arī veids, lai pasargāt cilvēku no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām, piemēram, prezervatīvi. Kontracepcija tiek izmantota ģimenes plānošanā. 
Viens no kontracepcijas veidiem ir hormonālie ārstniecības līdzekļi - kombinētās orālās kontraceptīvās tabletes (galvenokārt progestrerona un estrogēna kombinācija), hormonālā spirāle (levonorgestrelu atbrīvojošā intrauterīnā sistēma), progesteronu saturoša kontraceptīva injekcija, kā arī hormonus saturoši plāksteri u.c.. Hormonālā kontracepcija ir ļoti efektīva, tā samazina nevēlamas grūtniecības iespējamību pat līdz 0,3 – 1 %.  Kontracepcijas lietošanas laikā organisma dabiskie hormoni tiek aizvietoti ar medikamentozajiem.