OTRĀ SEMESTRA NOSLĒGUMA TESTI
Ritms ir formas, līnijas vai krāsas atkārtojums noteiktā secībā, kas rada vizuālu kārtību.

Attēlā saskatāms ritms
Dabā ritmu redzam, piemēram, koku lapās, viļņu līnijās.

Viļņu ritms
Ģeometriskais un figurālais ritms ornamentos
- ģeometriskais ritms parāda vienkāršas formas, piemēram līnijas, trīsstūrus, apļus un kvadrātus, šie elementi ir vienādi vai simetriski (ja rakstam parāda viduslīniju, abas raksta puses ir pilnīgi vienādas). Ģeometriskais ritms darbā rada kārtību un harmoniju.

Attēls ar ģeometrisko ritmu
- Figurālais ritms balstās uz dabas vai dzīvu būtņu attēliem, piemēram tie var būt ziedi, lapas, dzīvnieki, cilvēki vai citi tēli.

Grieķijas šķīvja rotājums no dzīvnieku siluetiem
Runājot par ritmu mākslā, jāpiemin arī vārds — stilizācija, tā ir objekta, tēla vai dabas elementa vienkāršošana (izmantojot ģeometriskas formas), piemēram, ziedu var attēlot kā ovālu vai apli, ar dažām ziedlapiņām.

Attēlā stilizēti ziedi
Ritms un kustība ornamentos.
Ornamentā vai rakstos ritms un kustība izpaužas kā atkārtošanās, piemēram, latviešu etnogrāfiskajos rakstos ritms tiek veidots ar ģeometrisku figūru un simbolu atkārtojumu.

Ritms un kustība saules zīmē
Kustību ornamentā var parādīt no spirālēm, vijumiem vai viļņveida līnijām.

Joslu raksts, kas atspoguļo kustību
Kustību, piemēram rada arī elementi, kuri tiek kārtoti no centra uz ārpusi.

Dekoratīvs ornaments, kas atspoguļo kustību
Arī krāsai ir nozīme, kas palīdz radīt kustību ornamentos, krāsas palīdz izcelt kustību un dinamiku, piemēram tumšāki un gaišāki elementi, kas pārmaiņus atkārtojas.

Mandala ar dažādu krāsu laukumiem
Ornamenti mozaīkās
Mozaīka ir mākslas tehnika, kur darbs tiek veidots no sīkiem materiālu gabaliņiem (stikla, akmens, keramikas, mūsdienās arī papīra, plastmasas, dabas materiāliem u.c.), kas raksturīga ornamentiem, jo mozaīka ļauj viegli atkārtot formas ritmiskā kārtībā.

Mozaīka