Skaņas mums apkārt tiek uztvertas ar pāra maņu orgānu - ausīm
 
Shutterstock_2250862191_hearing issues_dzirdes problēmas.jpg
 
Ausis spēj skaņas svārstības pārveido īpašos signālos, kas pa dzirdes nervu nonāk galvas smadzenēs, radot dzirdes sajūtu. Gaisa daļiņu kustība iesvārsta ausīs bungādiņu jeb bungplēvīti. Tālāk šīs svārstības tiek pastiprinātas ar 3 mazu dzirdes kauliņu (āmuriņa, laktiņas un kāpslīša) palīdzību. Pēc tam šīs svārstības tiek izmainītas nervu signālos un aizvadītas uz smadzenēm. Smadzenes palīdz mums atpazīt un saprast dzirdētās skaņas.
 
YCUZD_231213_5867_auss uzbūve.png
 
Šeit ir video par skaņas svārstību ceļu no skaņas avota līdz pat cilvēka smadzenēm (angļu val.).
 
 
Nereti skaņas, ko dzirdam apkārt nav patīkamas, bet ir traucējošas, pārāk skaļas, pēkšņas vai pat bīstamas veselībai. Šādas skaņas dēvē par troksni.
Troksnis ir dažāda skaļuma un augstuma haotiskas skaņas.
Liels troksnis nelabvēlīgi ietekmē cilvēkus un arī dzīvniekus. Bieži šādu skaņu apkopojums cilvēkiem nepatīk. Ja troksnis ir ilgstošs, tas var negatīvi ietekmēt cilvēka dzirdi.
 
Shutterstock_2030714960_too loud_pārāk skaļi.jpg Shutterstock_2033361806_talking loud_runā skaļi.jpg
 
Dzirde ir jāsaudzē, tāpēc jāizvairās no skaļiem trokšniem un jārūpējas par ausu veselību un higiēnu. Esot lielos trokšņos, piemēram, koncertos vai būvlaukumu tuvumā var nēsāt speciālas aizsargaustiņas. Ausis ir regulāri jātīra, bet nedrīkst izmantot asus un tievus priekšmetus, kurus iebāžot pārāk dziļi, var satraumēt bungādiņu.
 
Shutterstock_1570197760_hearing protection helmets_dzirdes ausu aizsargi.jpg Shutterstock_2153054835_hearing protection_dzirdes aizsargi.jpg Shutterstock_2114970113_doctor examining ears_ārsts izmeklē ausis.jpg
Svarīgi!
Ja cilvēkam jāklausās ļoti skaļas skaņas, var tikt bojāta viņa dzirde. Tāpēc izvairies klausīties skaļu mūziku, īpaši ar austiņām!