Skan baznīcas zvans, rūc automašīna, sīc ods, tiesnesis svilpj svilpi, bērni dzied, bundzinieks sit bungas. Visas šīs skaņas ir ļoti dažādas - kāda skaļāka, cita klusāka, augstāka vai zemāka.
Katru skaņu raksturo skaņas skaļums. To nosaka skaņas svārstību atvēziens jeb amplitūda - tātad, cik plašā lokā svārstās skaņas viļņi. To var tēlaini salīdzināt ar šūpoļu šūpošanos. Ja šūpoļu atvēziens ir mazs, ir vāja šūpošanās sajūta, bet, ja liels - šūpošanās sajūta ir daudz izteiktāka.
Skaņas skaļums ir lielums, kas raksturo skaņas avota svārstības stiprumu. Jo stiprāk svārstās skaņas avots, jo skaļāka ir skaņa.
Skolēni sacensību laikā uzmundrina klasesbiedrus ar saukļiem - tās būs stipras svārstības un skaļa skaņa, bet sačukstēšanās stundas laikā ir klusa, jo svārstības ir mazas.
Otrs būtiskais skaņas lielums ir skaņas augstums. Jo biežākas svārstības izdara skaņas avots, jo augstāka skaņa.
Skaņas augstums ir lielums, kas raksturo skaņas avota svārstību biežumu. Jo ātrāk svārstās skaņas avots, jo augstāka ir skaņa.
Šo sakarību par skaņas augstumu var vienkārši pārbaudīt, izmantojot garenu priekšmetu, piemēram, lineālu. To atbalstot pret galda virsmu, brīvo galu iesvārstot un mainot tā garumu var sadzirdēt dažādas skaņas. Paraugs redzams šajā video.
Negaisa laikā pērkona dunēšana ir zema skaņa, jo svārstības ir retākas, bet oda sīkšana ir augsta skaņa un svārstības ir daudz biežākas.
Mūzikas instrumenti tiek radīti tā, lai iegūtu dažāda augstuma un skaļuma skaņas. Stīgu instrumentiem, piemēram, ģitārai un vijolei ir dažāda biezuma stīgas. Resnākās stīgas radīs zemākas skaņas, bet tievākas - augstākas. Izprast stīgu skanējumu var virtuālajā ģitārā šeit.
Pūšamajiem instrumentiem skaņu veido gaiss, tāpēc lai mainītos augstums ir jābūt atšķirīgam tilpumam, kur gaiss tiek iepūsts. Daļai instrumentu, piemēram, flautai un stabulei gaisa tilpums tiek kontrolēts aizspiežot dažādās vietās novietotas podziņas vai caurumiņus. Pānflauta ir instruments, kas veidots no vairākām kopā sastiprinātām dažāda garuma stabulēm. Jo lielāka ir vieta, kur gaisam plūst, jo skaņa ir zemāka. Virtuālu pānflautu var uzspēlēt šeit.
Sitamie instrumenti, kas rada daudzveidīgu skanējumu ir ksilofons un metalofons. Šiem instrumentiem ir dažāda garuma koka vai metāla plāksnītes, uz kurām uzsitot rodas skaņa. Garākas plāksnītes rada zemāku skaņu, bet īsākās plāksnītes skanējums ir augstāks. Virtuāls ksilofons ir atrodams šeit.
Svarīgi!
Atceries, ka lai pastiprinātu skaņu, daudziem mūzikas instrumentiem, piemēram, ģitārai ir koka korpuss, kura iekšienē skaņa vairākas reizes atstarojas.