Kā zināms mūsu planēta Zeme ir milzīga lode, kas riņķo ap Sauli. Atbilstošs attālums no Saules un atmosfēra ļauj nodrošināt apstākļus, kas ir piemēroti dzīvības attīstībai. Uz zemeslodes ir daudzveidīga daba un klimats, kas padara mūsu planētu par īpašu vidi.
Zeme vienlaicīgi griežas ap savu asi un Sauli. Šīs kustības ir ļoti būtiskas un ietekmē apstākļus uz Zemes. Svarīgi izprast, ka Zemes ass ir slīpa. Slīpuma ietekmē Saules siltums dažādās vietās uz Zemes tiek saņemts atšķirīgā daudzumā. Piemēram, polos, kur Saules stari krīt slīpāk ir aukstāks, bet Zemes viduslīnijā - ekvatora tuvumā - ir vissiltākais.
Svarīgi!
Zeme ap Sauli apriņķo 365 diennaktīs un 6 stundās. Tas izraisa gadalaiku maiņu.
Zemei apriņķojot ap Sauli, mērenajā joslā mainās četri gadalaiki. Tā kā Zemes ass ir nedaudz slīpa, daļu gada pret Sauli vairāk ir pavērsta ziemeļu puslode, bet otru daļu — dienvidu puslode. Kad pret Sauli ir pavērsta ziemeļu puslode, tad pie mums ir vasara, bet pretējā zemeslodes pusē ir ziema. Un otrādi, kad dienvidu puslodē ir vasara, Latvijā un citās ziemeļu puslodes vietās ir ziema. Rudenī un vasarā Saule vienādi apspīd abas puslodes.
Šajā video var apskatīt Zemes rotāciju ap Sauli.
Otrs Zemes kustības veids ietekmē diennakts miju. Zeme griežas ap savu asi, tāpēc nepārtraukti mainās diena un nakts. Ja vienā zemeslodes pusē ir diena, tad otrā ir nakts. Piemēram, ja Latvijā ir diena, tad Amerikā - nakts.
Svarīgi!
Zeme apgriežas ap savu asi 24 stundās. Šajā laikā mainās diena un nakts.
Šajā video var apskatīt Zemes kustību ap savu asi.
Svarīgi iegaumēt un nejaukt Zemes kustību veidus, ilgumu un ietekmi.
Lai būtu vieglāk izprast Zemes kustību ap Sauli un savu asi, ir izveidots īpašs modelis - telūrijs. Tas ir samazināts debess ķermeņu attēlojums, bet tas nav precīzs mērogā.
Telūrijs - ierīce, ar kuru demonstrē Zemes, Saules un Mēness savstarpējo kustību.