Ir kāda samērā reta un īpaša dabas parādība, ko veido debess ķermeņi. To vēlas ieraudzīt daudzi cilvēki pasaulē. Tas ir aptumsums. Atkarībā no tā kā izvietojas Saule, Mēness un Zeme var novērot Saules vai Mēness aptumsumu.
Ja Mēness, riņķodams ap Zemi, nostājas tieši starp Sauli un Zemi, tad Mēness aizsedz Sauli. Šajā gadījumā daļēji vai pilnībā tiek aptumšota kāda vieta uz Zemes virsmas, un veidojas Saules aptumsums.
Saules aptumsums – parādība, kas notiek, kad Mēness nostājas starp Sauli un Zemi, un Mēness pilnībā vai daļēji aizklāj Sauli un aptumšo Zemes virsmu.
Saules aptumsuma laikā Zemi sasniedz Mēness ēna, bet spožās Saules vietā var redzēt melnu Mēness formu. Ja novēro daļēju Saules aptumsumu, tad Mēness ir nosedzis daļu no Saules.
Svarīgi!
Atceries, ka lai aplūkotu Saules aptumsumu, uz Sauli jāskatās caur speciālām tumšām brillēm.
Otrs aptumsumu veids ir Mēness aptumsums. To var novērot, ja Zeme atrodas starp Sauli un Mēnesi. Svarīgi, ka visi trīs debess ķermeņi atrodas uz vienas līnijas. Šajā situācijā Zemes ēna krīt uz Mēness, un pie debesīm tas vairs nav redzams ierastajā tonī, bet izskatās sārts. Arī Mēness aptumsums var būt gan pilns, gan daļējs.
Mēness aptumsums – parādība, ko rada tāds Saules, Zemes un Mēness stāvoklis, kad Mēness nonāk Zemes ēnā.
Mēness aptumsumu var redzēt visā pret Mēnesi vērstajā Zemes puslodē, tāpēc to var ieraudzīt salīdzinoši biežāk nekā Saules aptumsumu.
Interesanti, ka pilns saules aptumsums Latvijā būs redzams tikai 2142. gadā, bet 2024. gada 8.aprīlī to varēja ieraudzīt daļā Amerikas.