Mūsu Piena ceļa galaktikā ir vairāk nekā 200 miljardu zvaigžņu, kas atšķiras pēc spožuma, krāsas un lieluma. Ir gaiši zilas, baltas, oranžas un sarkanas zvaigznes. Vistuvākā zvaigzne Zemei ir Saule, lai gan arī tā ir ļoti tālu - aptuveni 150 miljoni kilometri. Ir zināms, ka gaismas ātrums ir viens no ātrākajiem, bet Saules gaisma līdz Zemei nonāk vien 8 minūtēs.
 
Zvaigznesmazākasparsauli.png Zvaigzneslielākasparsauli.png
Svarīgi!
Lūkojoties debesīs, visas zvaigznes izskatās līdzīga lieluma, atšķiras to spožums. Tas atkarīgs no tā, cik tālu ir zvaigzne. Jo zvaigzne ir mums tuvāk, jo tā šķiet spožāka.
Shutterstock_642484465_Winter triangle and Orion.jpg
Zvaigzne - debess ķermenis, kas izstaro gaismu.
Jau senās civilizācijas pamanīja, ka ir vairākas izteikti spožākas zvaigznes. Tās apvienojot īpašās figūrās, izveidojas zvaigznāji. Tās ir zvaigžņu grupas, kas attēlo kādu dzīvnieku, mītisku būtni vai nedzīvu objektu.
 
Shutterstock_1728615739_Constellations in space_zvaigznāji kosmosā.jpg Shutterstock_314639855_celestial view of the antique_antīkā zvaigžņu karte.jpg
Zvaigznāji - spožāko zvaigžņu grupas.
Pavisam pie debesīm ir redzami 88 zvaigznāji. Daļa novērojama ziemeļu puslodē, bet daļa dienvidu. Tā kā Zeme griežas tad šķiet, ka zvaigznes kustas un pārvietojas. Tieši tāpēc zvaigznāju novietojums mainās nakts laikā, gan arī atšķiras dažādos gadalaikos.
 
Shutterstock_1804521013_star trail_zvaigžņu ceļš.jpg
Svarīgi!
Ir vairāki zvaigznāji, kurus Latvijā pie debesīm var ieraudzīt visu gadu. Tie ir Lielie Greizie Rati, Mazie Greizie Rati un Kasiopeja.
Shutterstock_1795023706_Ursa Major and Ursa Minor_Lielā lācene un Mazā lācene.jpg Shutterstock_1960152451_Constellation Cassiopeia_zvaigznājs Kasiopeja.jpg
 
Svarīga zvaigzne, kas palīdz orientēties ir Polārzvaigzne. Šī zvaigzne vienmēr atrodas ziemeļos un nemaina savu atrašanās vietu. Pēc Polārzvaigznes nosaka ziemeļu virzienu. Ja prot debesīs atrast to, tad pēc zvaigznēm var noteikt, kur ir ziemeļi.
 
YCUZD_240216_6041_zvaigznes naktī.png
 
Polārzvaigzne atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Lai to atrastu debesīs vispirms var sameklēt arī Lielā Lāča zvaigznāju, bet pēc tam novilkt iedomāto līniju, kas savieno kausa divas malējās zvaigznes. Ievērojot attālumu starp šīm divām malējām zvaigznēm, jāturpina līnija uz augšu un jāatliek pieci šādi attālumi. Tur arī atradīsies Polārzvaigzne. 
 
YCUZD_240216_6041_polārzvaigznes atrasšanās vieta.png
 
Izpētīt zvaigznājus var ne tikai naksnīgajās debesīs, bet arī īpaši veidotās zvaigžņu kartēs. Zvaigžņu kartes izmanto, lai orientētos un noteiktu dažādu objektu atrašanās vietu debesīs. Parasti kartē ir iezīmēti zvaigznāji.
Zvaigžņu karte - attēls, kurā parādīts spožāko zvaigžņu novietojums debesīs. 
YCUZD_240216_6041_zvaigžņu karte.png
 
Iepazīsti zvaigznājus interaktīvajās debesīs šeit. Lai veiksmīgāk atrastu vajadzīgos zvaigznājus, jāizmanto latīņu nosaukumi. Piemēram, Lielais Lācis ir Ursa Major.