Gremošanas orgānu sistēma ir orgānu komplekss, kurā notiek uzņemtās barības mehāniska un ķīmiska apstrāde (gremošana), organismam nepieciešamo vielu absorbcija jeb uzsūkšana un nederīgo vielu izvadīšana no organisma.
Gremošanas orgānu sistēma sākas ar mutes dobumu, kur notiek uzņemtās barības rīšanas process.
Gremošanas orgānu sistēmas orgāni:
- Mutes dobums ir sākotnējā gremošanas vieta, kur pārtika tiek mehāniski saberzta ar zobiem un sajaukta ar siekalām, kuras satur enzīmus, kas palīdz sākotnēji noārdīt ogļhidrātus. Siekalu enzīms amilāze sadala cieti vienkāršākos cukuros. Šis process padara pārtiku vieglāk sagremojamu nākamajās gremošanas fāzēs.
- Barības vads ir cauruļveida orgāns, kas savieno mutes dobumu ar kuņģi. Pārtika tiek transportēta, jeb virzīta uz kuņģi, izmantojot muskuļu kontrakcijas, to sauc par peristaltiku. Peristaltikas process neļauj pārtikai nonākt atpakaļ mutes dobumā un nodrošina vienmērīgu gremošanas turpināšanos.
- Kuņģis ir liels, sfēriskais orgāns, kurā pārtika tiek sajaukta ar sālsskābi un gremošanas enzīmiem, piemēram, pepsīnu, kas noārda olbaltumvielas. Kuņģa muskuļu kontrakcijas palīdz maisīt pārtiku, izveidojot šķidru masu, kuru vēlāk var vieglāk pārstrādāt zarnas.
Kuņģa uzbūve
- Aizkuņģa dziedzeris un aknas ir orgāni, kas ir atbildīgi par fermentu un hormonu ražošanu, kas nepieciešami gremošanai un absorbcijai. Aizkuņģa dziedzeris ražo fermentus, kas nepieciešami tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu sagremošanai tievajā zarnā. Tas arī izdala hormonus, piemēram, insulīnu, kas palīdz regulēt cukura līmeni asinīs. Aknas ražo žulti, kas ir nepieciešama tauku noārdīšanai. Žults šķeļ taukus mazākos pilienos, lai tie varētu tikt pārstrādāti tievajā zarnā.
- Žultspūslis ir neliels, maisiņveida orgāns, kurā tiek uzkrāta žults, ko ražo aknas. Kad taukaina pārtika nonāk zarnās, žultspūslis saraujas un izdala žulti, lai nodrošinātu tauku efektīvu sagremošanu.
- Divpadsmitpirkstu zarnā notiek pārtikas gremošanas procesi, kuri rada nepieciešamos fermentus jeb enzīmus (vielas, kas paātrina organismā notiekošās vielmaiņas reakcijas: uzturvielu noārdīšanu, jaunu vielu veidošanu, vielu transportēšanu, ķermeņa temperatūras un pH regulēšanu) un gremošanas sulu, lai turpinātu gremošanu tievajā zarnā. Šis zarnu posms ir ārkārtīgi svarīgs, jo šeit gremošanas sistēma šķeļ taukus, olbaltumvielas un ogļhidrātus.
- Tievajā zarnā turpinās pārtikas gremošana un notiek absorbcijas process. Zarnas kopējā virsma ir ļoti liela, jo tās siena veido krokas, bet gļotādai ir sīki izaugumi - zarnu bārkstiņas. Katrā bārkstiņā ir kapilāri un limfkapilāri. Tie palīdz uzsūkt šķeltas barības vielas.
- Resnajā zarnā notiek pārtikas absorbcijas process, kurā tiek izmantoti fermenti, kas radīti zarnu mikroflorā. Šeit notiek tauku un ogļhidrātu gremošana un absorbcija, kā arī barības vielu un vitamīnu uzņemšana un transportēšana organismā. Resnajā zarnā ir arī miljoniem baktēriju, kas ir svarīgas pārtikas sagremošanai, imunitātes uzturēšanai un vitamīnu sintēzei. Resnajā zarnā notiek arī fekāliju veidošanās un transportēšana caur taisno zarnu līdz anālajai atverei.
Zarnu bārkstiņas