No ogļūdeņražiem ir iespējams atvasināt citas organiskās vielas. To var panākt, ja ogļūdeņraža molekulā kādu no ūdeņraža atomiem aizvieto ar citu atomu vai atomu grupu.
Atomu grupu, kas nosaka organisko savienojumu klasei raksturīgās ķīmiskās īpašības, sauc par funkcionālo grupu.
Spirtu molekulās funkcionālā grupa ir , karbonskābju molekulās .
Spirtu molekulās funkcionālā grupa ir , karbonskābju molekulās .
Spirti ir organiskās vielas, kuru funkcionālā grupa ir un nosaukums hidroksilgrupa. Nosaukumus veido atvasinot alkānu rindas nosaukumus - izskaņa -āns tiek aizstāta ar izskaņu -ols. Spirti ir bez krāsas, istabas temperatūrā parasti ir šķidri . Tie ir viegli uzliesmojoši un rada zilu liesmu un degšanas laikā neizdala dūmus. Salīdzinot ar citiem ogļūdeņražiem, spirtiem parasti ir augstāka viršanas temperatūra, kas saistīts ar starpmolekulārajiem spēkiem, kas rodas hidroksilgrupas ietekmē. Spirtu viršanas temperatūra palielinās, palielinoties oglekļa atomu skaitam savienojumos. Daudziem organiskiem savienojumiem spirti ir labi šķīdinātāji. Tā kā spirtos ir polāra -OH saite spirtos, tie ir labāk šķīst ūdenī, piemēram, metanols un etanols sajaucas ar ūdeni.
Karbonskābes ir organiskās vielas, kuru funkcionālā grupa ir un nosaukums karboksilgrupa. Nosaukumus veido atvasinot alkānu rindas nosaukumus vārda beigās pievienojot -skābe. Tās ir organiskās skābes ar vienu vai vairākām karboksilgrupām. To īpašības ievērojami atšķiras atkarībā no oglekļa ķēdes garuma, molekulārās struktūras un papildu funkcionālo grupu klātbūtnes.