Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Gatavošanās valsts pārbaudes darbam latviešu valodā 2024. gadā
2. Vārda sastāvs Vārda sastāvdaļas.
3. Salikteņi un to pareizrakstība Salikteņu veidošana un pareizrakstība.
4. Saīsinājumi Saīsinājumu jēdziens, biežāk lietotie saīsinājumi.
5. Vārdu saīsināšana Vārdu saīsināšanas nosacījumi.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Pirmatnīgu un atvasinātu vārdu atšķiršana I 1. izziņas līmenis zema 2 p. Pirmatnīgu un atvasinātu vārdu noteikšana.
2. Pirmatnīgu un atvasinātu vārdu atšķiršana II 1. izziņas līmenis zema 2 p. Pirmatnīgu un atvasinātu vārdu noteikšana.
3. Mērvienību saīsinājumi 1. izziņas līmenis zema 3 p. Mērvienību saīsinājumu nozīmes noteikšana
4. Saīsinājumu nozīmes noteikšana atbilstoši teikuma saturam 1. izziņas līmenis zema 1 p. Saīsinājumu atbilstošās nozīmes noteikšana, izvēloties no dotajiem variantiem.
5. Dienu nosaukumu saīsinājumi 1. izziņas līmenis vidēja 1 p. Pareizā nedēļas dienas nosaukuma saīsinājuma izcvēle no dotajiem variantiem.
6. Abreviatūras 1. izziņas līmenis vidēja 1 p. Latvijā izmantojamās abreviatūras.
7. Ar priedēkli atvasinātu vārdu noteikšana 1. izziņas līmenis zema 2 p. Noteikt vārdus, kas ir atvasināti ar priedēkli.
8. Salikteņa atpazīšana 1. izziņas līmenis zema 2 p. Atpazīt salikteni no dotajiem vārdiem.
9. Salikteņa vārda daļas pievienošana 1. izziņas līmenis vidēja 1 p. Pareizi raksta salikteņus.
10. Priedēkļa atpazīšana 1. izziņas līmenis zema 3 p. Noteikt priedēkli, ar kuru atvasināts vārds. Atpazīst zināmos vārdus, izsecina to nozīmi un izvēlas piemērotāko informāciju atbilstoši kontekstam.
11. Priedēkļa pareizrakstība. Kļūdu labojums 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Saskata galvenos vārddarināšanas paņēmienus, atrod kļūdu, uzlabo pareizrakstību un valodas lietojumu savā tekstā, izmantojot informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. (=VS.6.3.1.9.)
12. Vārda saknes noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Noteikt vārda sakni.
13. Vārda piedēkļa noteikšana 2. izziņas līmenis zema 2 p. Noteikt vārda piedēkli.
14. Vārda izskaņas noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Noteikt dotā vārda izskaņu.
15. Vārda sastāva un galotnes noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Noteikt pirmatnīgu un atvasinātu vārdu; noteikt tā galotni.
16. Salikteņa noteikšana teikumā 2. izziņas līmenis zema 2 p. Salikteņu atpazīšana un izrakstīšana no teksta.
17. Pasvītrojuma shēmas izvēle atbilstoši vārdam 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Vārda sastāva noteikšana: vārdi, kas atvasināti ar priedēkļiem un piedēkļiem, un salikteņi.
18. Sakne. Apgalvojuma izvēle 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Saskata galvenos vārddarināšanas paņēmienus un izvēlās pareizo apgalvojumu saistībā ar vārda galotni. (VL.6.3.1.5.)
19. Piedēklis. Apgalvojuma izvēle 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Saskata galvenos vārddarināšanas paņēmienus un izvēlās pareizo apgalvojumu saistībā ar vārda piedēkli. (VL.6.3.1.5.)
20. Radniecīgi vārdi un sinonīmi 2. izziņas līmenis vidēja 6 p. Saskata galvenos vārddarināšanas paņēmienus un izvēlās pareizo apgalvojumu saistībā ar radniecīgiem vārdiem un sinonīmiem. (VL.6.3.1.5.)
21. Vārda izvēle atbilstoši dotajai pasvītrojuma shēmai 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Vārda sastāva noteikšana (vārdi, kas atvasināti ar priedēkļiem un piedēkļiem).
22. Vārda nozīme 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Dotajam vārdam izvēlēties atbilstošāko skaidrojumu-nozīmi. Vārdu nozīmi var noskaidrot interneta vārdnīcā https://tezaurs.lv (V.Li.1.)
23. Lietvārdu saīsināšana 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Lietvārdu pareizo saīsinājumu noteikšana, izvēloties no dotajiem variantiem pareizo.
24. Lietvārdi teikumā un to saīsināšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Lietvārdu atšķiršana no citām vārdšķirām. Lietvārdu analīze, novērtējot to iespējamo saīsināšanu.
25. Īpašības vārdu saīsināšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Īpašības vārdu atšķiršana no citām vārdšķirām. Īpašības vārdu analīze, novērtējot to iespājamo saīsināšanu.
26. Ar priedēkli atvasinātu vārdu noteikšana 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Ar priedēkļiem atvasinātu lietvārdu un īpašības vārdu noteikšana.
27. Ar priedēkli atvasinātu lietvārdu saīsināšana I 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Ar priedēkli atvasinātu lietvārdu saīsināšana, paturot priedēkli un saknes pirmo līdzskani vai līdzskaņu grupu.
28. Ar priedēkli atvasinātu lietvārdu saīsināšana II 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Ar priedēkli atvasinātu lietvārdu saīsināšana, paturot priedēkli un sakni un atmetot piedēkli vai piedēkļus.
29. Valodu nosaukumu saīsinājumi 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Dažādu valodu nosaukumu saīsināšana pēc morfoloģiskā principa.
30. Salikto nosaukumu pareizrakstība 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Apgalvojumu pareizības novērtēšana, parādot izpratni par salikto nosaukumu jēdzienu, pareizrakstības noteikumiem un lietojumu teikumā.
31. Salikto nosaukumu lietojums vienkāršā teikumā 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Dabas objektu nosaukumu pareizrakstības novērtēšana.
32. Abreviatūras teikumā 2. izziņas līmenis zema 2 p. Abreviatūras nozīmes noteikšana pēc konteksta, izvēloties atbilstošo no dotajiem variantiem.
33. Vārdu saīsināšanas noteikumi 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Izpratne par vārdu saīsināšanas noteikumiem.
34. Valodu nosaukumu saīsināšana 3. izziņas līmenis augsta 3 p. Dažādu valodu nosaukumu saīsināšana pēc morfoloģiskā principa.

Papildu uzdevumi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Salikteņa sastāva atpazīšana Citi zema 4 p. Noteikt vārdus, no kuriem veidots saliktenis.
2. Ar priedēkli atvasinātu darbības vārdu saīsināšana Citi vidēja 4 p. Darbības vārda sastāva noteikšana, saīsinot vārdus pēc norādītā paņēmiena (priedēkļa un piedēkļa atšķiršana).

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Morfoloģija VI Vārddarināšana – vārda sastāvs, radniecīgi vārdi, salikteņi, vārdu veidošana 00:40:00 vidēja 51 p. Iespēja atkārtot vārda sastāvu, salikteņu veidošanu, saīsinājumu, abreviatūras lietošanu, pareizrakstību