Tīmekļa tehnoloģijas
Pašlaik var apgalvot, ka globālais tīmeklis ir viens no pēdējiem grandiozajiem cilvēces izgudrojumiem, kas tika izgudrots pirms vairāk nekā 30 gadiem, piedzīvojis daudz strauju pārmaiņu, un šodien ir grūti iedomāties dzīvi bez tā. Piekļuvi globālajam tīmeklim cilvēki uztver pašsaprotami – kā elektrības pieslēgumu mājās.
Tīmekļa tehnoloģijas ir metodes un rīki, ar kuriem datori spēj sazināties savā starpā. Pēdējo 10 gadu laikā tīmeklis ir piedzīvojis strauju izaugsmi – no vienkāršām mājaslapām līdz aplikācijām, komplicētiem tīkla pakalpojumiem, e-komercijai utt.
Kā tas darbojas?
Vai kādreiz esi aizdomājies, kā strādā tīmeklis? Kāda "maģija" tiek pielietota, lai vienas sekundes laikā uz jautājumu pārlūkprogrammā saņemtu 1000 atbilžu?
Lai datori spētu sazināties savā starpā, tie izmanto noteiktu instrukciju kopumu, ko sauc par protokoliem.
Protokoli ir datoru saziņas valoda. Eksistē daudzi un dažādi saziņas protokoli, no kuriem populārākie ir HTTP (pamatā datu apmaiņai tīmeklī), FTP, SMTP, IP.
Kad lietotājs savā datora pārlūkprogrammā ievada mājas lapas (web-lapas) adresi (URL) vai izmanto iepriekš saglabāto grāmatzīmi ar web-adresi, tā tiek nosūtīta DNS serverī (protokols, kas pārveido nosaukumus (piem., https://www.uzdevumi.lv/) par skaitliskajām IP adresēm). Tālāk http pieprasījums un IP adrese tiek sūtīti uz web serveri. Serveris, saņemot pieprasījumu, apstrādā to un nosūta atpakaļ web lapas pirmo HTML lapu. Tieši serverī glabājas visa ar web lapām saistītā informācija. Ja serveris nedarbojas, piekļūt web lapai nevarēs.
Tīmekļa serveris (web serveris) ir globālā tīmekļa programma, kas atbilst protokolam HTTP prasībām, kas tiek pieņemtas, kad tiek pieprasīts informācijas pieprasījums, apstrādā un nosūta lietotājam pieprasīto dokumentu. Par serveri sauc arī datoru, kas ir atbildīgs par tīmekļa lappušu pasniegšanu klientiem caur HTTP protokolu.
Kādas zināšanas ir nepieciešamas, lai veidotu vienkāršu mājaslapu?
Viens no lielākajiem tīmekļa tehnoloģijas plusiem ir tas, ka lietotājs var ne tikai apskatīt citu izveidotās mājaslapas, bet arī radīt savas. Veidojot mājaslapu, tā ir jāsaglabā serverī. Uzinstalējot speciālo programmatūru, lietotāja dators arī var būt serveris, uz kura var izvietot savu mājaslapu, lai tā būtu pieejama citiem. Šobrīd populārākie web serveri veidoti ar Apache un Nginx programmatūru un parasti tiek instalēti uz Unix tipa operētājsistēmām (piemēram, Linux, Mac OS X) kuras tiek uzskatītas par drošākajām un stabilākajām nekā serveri ar Windows operētājsistēmu. Ja servera uzstādīšana liekas pārāk sarežģīta, lapu var izvietot, izmantojot mājaslapas uzturēšanas pakalpojumu (hosting). Tie gan visbiežāk būs par ikmēneša maksu.
Lai izveidotu vienkāršu mājaslapu, nav jāapgūst sarežģītas programmēšanas valodas. Iesākumam pietiek iemācīties hiperteksta iezīmēšanas valodu HTML, CSS un JavaScript valodas.
Ikviena mājaslapa sastāv no 3 slāņiem, ko var saukt par globālā tīmekļa pamattehnoloģijām:
- Strukturālais slānis jeb mājaslapas "skelets"– HTML. HTML tiek uzskatīta nevis par programmēšanas valodu, bet gan par iezīmēšanas valodu. Tā apraksta interneta dokumenta struktūru. Viens no galvenajiem HTML komponentiem ir tagi, ar kuriem semantiski apzīmē dažādus elementus, piemēram, virsrakstus, paragrāfus, attēlus u.c.
- Prezentācijas slānis jeb dizains – CSS. CSS ir īpaša valoda, ar ko apraksta HTML dokumenta izskatu jeb stilu. Ar to šajā gadījumā saprot dažādu elementu izskatu: krāsu, izmēru, fonta tipu un lielumu.
- Funkcionālais slānis jeb interaktivitāte – JavaScript. JavaScript ir programmēšanas valoda, kas ļauj papildināt mājaslapas ar dažādām tiešsaistes programmām, piemēram, spēlēm.
Kā apvienot visas trīs valodas?
Atkarībā no programmēšanas valodas, katrai datnei būs savs paplašinājums:
- datne ar lapas struktūru un saturu (HTML valoda) – paplašinājums .html;
- datne ar lapas noformējumu (CSS valoda) – paplašinājums .css;
- datne ar lapas interaktīviem elementiem (JavaScript valoda) – paplašinājums .js.
Lai apvienotu visas trīs datnes kopā, HTML datnei sadaļā <head> ir jāpievieno divas rindas:
<link rel="stylesheet" href="/datne_ar_noformējumu.css"/>
<script src="/datne_ar_skriptu.js"></script>,
kurā
"/datne_ar_noformējumu.css" – vieta, kur atrodas datne ar noformējumu (valoda CSS);
un "/datne_ar_skriptu.js" – vieta, kur atrodas datne ar interaktīviem elementiem (valoda JavaScript).