Satura rādītājs:

Teorija

Numurs Nosaukums Apraksts
1. Atmosfēras uzbūve, spiediens, temperatūra Apskatīta atmosfēras uzbūve, procesi un spiediena izmaiņas.
2. Saules radiācijas nozīme atmosfēras procesos. Radiācijas bilance Teorija par saules radiāciju, tās veidiem un daudzuma ģeogrāfisko sadalījumu uz Zemes virsas, par Zemes radiācijas bilanci un tās aprēķināšanu.
3. Globālā atmosfēras cirkulācija Apskatīta pasaules vispārējā atmosfēras cirkulācijas shēma, kas dod izpratni par spiediena joslām, cirkulācijas šūnām, valdošo vēju rašanās cēloņiem, gaisa masu pārvietošanos.
4. Gaisa masu tipi Teorija, tabula, kurā sīkāk apskatītas gaisa masu īpašības, izdalot apakštipus, precīzākai vietas klimatiskai vai klimatogrammas raksturošanai.
5. Gaisa masas un klimata joslas Teorija par pasaules klimata joslām, valdošajām gaisa masām, to tipiem, īpašībām un maiņu globālās atmosfēras cirkulācijas procesos.
6. Mitrinājuma koeficients Teorija par to, kas ir mitrinājuma koeficients, kas to veido un kā aprēķina
7. Gaisa masu mitrums Teorija par gaisa masu absolūto un relatīvo mitrumu un tā aprēķināšanu.
8. Klimata fenoloģiskās izpausmes Teorija par klimata ietekmi uz augu valsts attīstību, tās stadijām vai fāzēm.

Uzdevumi

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Mitruma daudzuma noteikšana gaisā 1. izziņas līmenis zema 1 p. Prasme elementāri atrast un no tabulas nolasīt prasīto vajadzīgo informāciju par mitruma daudzumu gaisā pie attiecīgās temperatūras un piesātinājuma pakāpes jeb relatīvā mitruma, nesajaucot datus, kas doti dažādās mērvienībās.
2. Atmosfēras procesi. Pamatjēdzieni 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izprast un noteikt atmosfēras un tajā notiekošo procesu pamatjēdzienus.
3. Atmosfēras procesu jēdzieni 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme izprast un noteikt atmosfēras un tajā notiekošo procesus, pamatjēdzienus un to ģeogrāfisko izplatību.
4. Globālā atmosfēras cirkulācija 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme orientēties atmosfēras cirkulācijas shēmās, izprotot attēlotos, notiekošos procesus un to cēloņus.
5. Gaisa masu tipu īpašības 2. izziņas līmenis vidēja 4 p. Prasme raksturot pasaules galveno gaisa masu pamatīpašības, uz kurām balstās tālāka izpratne par klimatu.
6. Mēreno gaisa masu paveidu īpašības 2. izziņas līmenis vidēja 5 p. Izprot mēreno gaisa masu apakštipu, ciklonu, anticiklonu īpašību sezonālo maiņu un tās cēloņus.
7. Radiācijas daudzuma apgabali 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme aprēķināt saules radiācijas iztrūkuma vai pārpalikuma daudzumu pasaulē, atkarībā no vietas ģeogrāfiskā platuma (W/m2). Salīdzināt ar siltuma apstākļiem uz ekvatora.
8. Saules radiācijas atšķirības pasaulē 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme pēc dotās tabulas aprēķināt dotajā ģeogrāfiskajā platumā virsmas saņemto vidējo gada saules radiācijas daudzumu procentos attiecībā pret ekvatora rajona gada vidējo saules radiācijas daudzumu, kas dots W/m2.
9. Radiācijas bilance 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Orientējas dotajā saules radiācijas tabulā (uz Zilānu meteostacijas ilggadīgo novērojumu bāzes piemēra), prot atlasīt vajadzīgo informāciju un veikt vajadzīgos aprēķinus.
10. Virsmas albedo 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme orientēties Zīlānu meteostacijas saules radiācijas veidu ilggadīgo vidējo rādītāju tabulā, prast izvēlēties atbilstošos, lai aprēķinātu mēneša vidējo virsmas albedo. (MJ/m2).
11. Mitrinājuma koeficienta aprēķināšana 2. izziņas līmenis vidēja 1 p. Prasme aprēķināt mitrinājuma koeficientu, raksturot un pamatoti izskaidrot teritorijas mitruma apstākļus.
12. Fenoloģiskās klimata izmaiņas 2. izziņas līmenis vidēja 2 p. Prasme analizēt doto fenoloģisko karti, kas saistās ar galvenajām klimata izmaiņu tendencēm un to ietekmi uz attiecīgās augu sugas attīstību.
13. Klimata fenoloģiskā ietekme 2. izziņas līmenis vidēja 3 p. Prasme orientēties dotās augu sugas fenoloģiskās izmaņās atkarībā no klimata izmaiņām dotajā laika periodā un tālākajās prognozēs Baltijas valstīs (uz zemeņu ziedēšanas un 1,2 ražas attīstības un gatavības piemēra bāzes).
14. Temperatūra un spiediens 2. izziņas līmenis augsta 2 p. Prasme aprēķināt atmosfēras spiedienu atkarībā no dotajiem nosacījumiem.
15. Gaisa masas pārejas klimata joslās 3. izziņas līmenis augsta 4 p. Izprot globālo atmosfēras cirkulāciju, prot pielietot zināšanas par gaisa masu maiņu pārejas klimata joslās, prot izskaidrot klimatisko sezonalitāti tajās.

Papildu uzdevumi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Tips Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Klimata izmaiņu ietekme Citi zema 1 p. Prasme orientēties fenoloģiskajā faktu, kartes materiālā, konstatēt un skaidrot teritoriālās atšķirības doto augu sugu augšanas un attīstības procesos, saistot tos ar klimatiskām pārmaiņām un tendencēm dabā.
2. Absolūtais mitrums Citi vidēja 1 p. Prasme aprēķināt gaisa absolūto mitrumu ( g/m3), ja zināma gaisa temperatūra un tā piesātinājuma pakāpe jeb relatīvais mitrums.
3. Relatīvais mitrums Citi vidēja 1 p. Prasme aprēķināt gaisa piesātinājuma pakāpi jeb relatīvo mitrumu pie dotās temperatūras.

Testi

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Atmosfēras procesi I 00:25:00 vidēja 9 p. Prasme orientēties jēdzienos, atmosfēras procesu ģeogrāfiskā izplatībā, gaisa masu īpašībās, aprēķināt sauls radiācijas un pēc tabulas noteikt iespējamo mitruma daudzumu gaisā.

Mājasdarbu testi (slēpti no skolēniem)

Numurs Nosaukums Ieteicamais ilgums: Grūtības pakāpe Punkti Apraksts
1. Atmofēras procesi II 00:30:00 vidēja 10 p. Prasme orientēties atmosfēras procesu jēdzienos un to ģeogrāfiskajā izplatībā, gaisa masu tipu un apakštipu īpašībās, prasme aprēķināt virsmas albedo un saules radiācijas daudzuma atšķirības pasaulē, atkarībā no ģeogrāfiskā platuma.
2. Atmosfēras procesi III 00:35:00 augsta 9 p. Prasme analizēt globālo atmosfēras cirkulācijas shēmu, orientēties gaisa masu maiņā pārejas jeb sub- klimata joslās, prasme aprēķināt mitrinājuma koeficientu un pēc tabulas datiem radiācijas bilanci.