Saimniecības sektoru trijstūru diagramma.
Trijstūra diagrammas izmanto, lai lai atliktu vai analizētu datus, kuros visu trīs rādītāju summa veido 100%. Piemēram, kādas valsts nodarbinātības struktūra vai finansiālie ienākumi no IKP pa saimniecības jeb ekonomikas sektoriem vai nozaru grupām. Zemāk parādīta punkta atlikšanas piemērs trijstūra diagrammā Bangladešas iedzīvotāju nodarbinātības struktūrai pēc pasaules bankas datiem 2019. gadā.
1. Vispirms uz A ass atliek nodarbināto procentuālo īpatsvaru, šoreiz tas ir lauksaimniecībā. Uz katras no asīm ir atzīmētas vērtības no 0 - 100%. Sākumā uz A ass ar lineālu un zīmuli var iezīmēt vieglu palīglīniju, ja atliekamais punkts jāatliek darba lapā. Šajā gadījumā kreisajā pusē uz A ass, uz augšu virzoties, atrodam 38,3 % un paralēli trijstūra apakšējai C malai ievelkam palīglīniju. Kamēr nav atliktas pārējās punkta vērtības ( vismaz vēl viena), rezultējošais punkts var atrasties jebkurā vietā uz šīs līnijas.
Ja darbs veicams otrādi, un ir jānosaka diagrammā jau atlikta uz A ass punkta rādītāja vērtība, tad izmantojot ievilkto paralēlo palīglīniju rūtojumu, kas novilkts ar 2 % intervālu, vajadzīgo rādītāju nolasa pa līnijām no iezīmētā punkta pa kreisi pret trijstūra A asi.
2. Uz B ass jāatliek 21,3 % nodarbināto īpatsvars. Diagrammas labajā pusē, virzoties uz leju atrodam vajadzīgo lielumu, kas būs starp jau izcelto uz leju un pa labi ejošo 20% slīplīniju un viegli izīmēto 22% palīgslīplīniju. Paralēli A asij iezīmējam otru palīglīniju. Faktiski, krustpunkts ir jau noteikts. Lai nekļūdītos, pievērsiet uzmanību tam, kurā virzienā procentu vērtības palielinās.
Ja darbs veicams otrādi, un ir jānosaka diagrammā jau atlikta uz B ass punkta rādītāja vērtība, tad izmantojot ievilkto paralēlo palīglīniju rūtojumu, kas novilkts ar 2 % intervālu, vajadzīgo rādītāju nolasa no iezīmētā punkta pret trijstūra B asi, virzoties uz to pa slīpi iezīmētām līnijām uz augšu un pa labi.
3. Trešajam rādītājam tiek izmantota diagrammas apakšējā C ass. Līnijas, kas noteiks šīs ass vērtības, stiepjas paralēli B asij.Tāpēc punkts, kura vērtība uz C ass ir 40,4 atrodas 3. soļa attēlā uz iezīmētās zilās līnijas.
Ja darbs veicams otrādi, un ir jānosaka diagrammā jau atlikta uz C ass punkta rādītāja vērtība, tad izmantojot ievilkto paralēlo palīglīniju rūtojumu, kas novilkts ar 2 % intervālu, vajadzīgo rādītāju nolasa no iezīmētā punkta pret trijstūra C asi, virzoties uz to pa slīpi iezīmētām līnijām uz leju un nedaudz pa labi. Nereti tieši šeit no diagrammas nolasot atliktā punkta trešā rādītāja procentuālo vērtību, tiek pieļauta kļūda, kas rodas kļūdaini nolasot vērtību tieši perpendikulāri uz leju pret C asi.
Svarīgi! Visu trīs no diagrammas nolasīto rādītāju summai kopā būtu jābūt 100 %. tā nevar būt būtiski ne lielāka ne mazāka par 100%. Tāpēc jācenšas noteiktā tā, lai noapaļojot noteiktos rādītājus kopumā iznāktu 100%.
Ar laiku, ietrenējoties puntu alikšanā vai rezultātu nolasīšanā, jau var tālāk veikt rādītāju raksturošanu, salīdzinošo analīzi un prognozēšanu. Iespēma neliela skaita valstu rādītāju atlikšana dažādos laika posmos, tad grafiski, vektoriāli diagrammā uzskatāmi parādās analizējamas katras valsts punktu pārvirzes lielākos laika posmos. Ar pietiekošu precizitāti, objektivitāti var trijstūra diagrammas rādītājus sasaistīt ar Klārka - Fišera saimniecisko sektoru attīstības posmu modeli. Tomēr, kas šajā sakarībā būtu jāatzīmē:
a) pastāv visai dažāda nozaru raksturojošo rādītāju grupēšanas metodoloģija
b) primāram sektoram atbilst ne tikai lauksaimniecība, kuru bieži izdala atsevišķi, bet arī mežsaimniecība un mežizstrāde, zvejniecība kā arī minerālresursu un fosilā kurināmā ieguves un pirmapstrādes rūpniecība. Un tikai atlikušās apstrādājošās rūpniecības nozares pieder sekundārajam saimniecības sektoram. Un tieši šajā sakarībā pastāv lielākā problēma precīzi Klārka - Fišera modelī noteikt dažu, valstu atrašanās vietu, sevišķi, kas attiecas uz t.s. "industriālā" attīstības posma valstīm.
c) nereti pie terciārā sektora metodoloģijā pieskaita arī kvartāro sektoru, kas zināmā mērā tāpat uzskatāms par apkalpes sfēras tālāku papildinājumu. Turklāt trijstūra diagrammas nepieļauj ceturtā rādītāja atsevišķu attēlošanu.